Užičani uzvratili „brejk“: Uzdrmani Kragujevčani klonuli u zadnjoj deonici

Hladan tuš priredili su košarkaši Radničkog svojim pristalicama porazom od užičke Slobode u utakmici 19. kola Admiral Bet Košarkaške lige Srbije – 74:79 (24:18, 17:21 21:19, 12:21). Kragujevčane je skupo koštalo loše izdanje u završnoj deonici, u kojoj su ubacili svega 12 poena, omogućivši tako gostima iz Užica da odnesu trijumf iz „Jezera“.

Težak poraz na gostovanju somborskom Džokeru prošlog vikenda očigledno je ostavio ozbiljnije posledice na košarkaše kragujevačkog tima. Ni podrška preko 1000 vatrenih navijača sa tribina „Jezera“ nije pomogla izabranicima trenera Marka Simonovića da povrate poljuljano samopouzdanje i izađu na kraj sa borbenim Užičanima, koji su se na kraju uspešno revanširali Šumadincima za poraz u prvom ovosezonskom odmeravanju snaga.

Sve je isprva delovalo idilično. Kragujevčani su na talasu gromoglasne podrške sa tribina već u 7. minutu stekli dvocifrenu prednost (22:11), ali su onda, umesto da nastave u istom ritmu, dali svom rivalu veštačko disanje, dopustivši mu najpre da smanji zaostatak, a potom da početkom naredne deonice preuzme rezultatsku kontrolu (27:26).

Finiš prvog poluvremena obeležila je rezultatska klackalica, a na odmor se otišlo sa minimalnom prednošću domaćina (41:39). Nastavili su večerašnji rivali da se smenjuju u vođstvu i po isteku petnaestominutne pauze. Radnički je u poslednji period igre ušao sa 4 poena „viška“ (62:58), ali je onda na scenu stupio najbolji pojedinac večerašnjeg susreta Branislav Đekić, koji je sa dve vezane trojke na startu završne deonice režirao još jedan u nizu rezultatskih obrta. Kragujevčani su tako propustili verovatno poslednju priliku da naprave značajniju rezultatsku zalihu na večerašnjoj utakmici.

Kako se meč bližio kraju, tako je postajalo sve jasnije da košarkaši Radničkog neće izdržati konstantno nadmudrivanje sa večerašnjim rivalom, koji je dva minuta pre kraja utakmice došao do već ozbiljnog rezultatskog kapitala od osam poena „viška“ (76:68). Nisu se, ipak, Šumadinci predavali, imali su dve lepe prilike da poravnaju skor na semaforu, ali je lopta oba puta „iscurela“ iz koša. Na kraju su se Užičani radovali pobedi, kojom su se bodovno izjednačili sa Kragujevčanima na prvenstvenoj lestvici.

Aleksa Ćubić je sa 24 postignutih poena predvodio Užičane do trijumfa u „Jezeru“. Značajnu podršku kapiten Slobode imao je u Amerikancu Hensonu, koji je ubacio 19 poena, i iskusnom Branislavu Đekiću, koji je ostvario dabl-dabl učinak od 16 poena i 10 skokova. Kvartet dvocifrenih u pobedničkom sastavu zaključio je Mihailo Mušikić, koji je meč završio sa 10 postignutih poena.

Na drugoj strani, Kragujevčanima nije pomogla ni još jedna maestralna partija Amerikanca Treja Krofta, koji je sa učinkom od 29 poena, 5 skokova i isto toliko asistencija odneo zvanje MVP-a utakmice, kao ni odlična rola iskusnog Milića Blagojevića, koji je ubacio 21 poen, uz 8 skokova i 5 asistencija.

Narednog vikenda košarkaše Radničkog očekuje gostovanje kraljevačkoj Slogi u drugom ovosezonskom šumadijskom derbiju.