Partizan se utopio u Jezeru

U nikad  punijoj kragujevačkoj hali, u fantastičnoj atmosferi uz ritmove Đorđa Davida  i “ Huka Tribine „, kragujevački košarkaši, lakše nego što se očekivalo savladali su ekipu Partizana mts rezultatom 92:80 (23:24, 28:20, 15:17, 26:19). Trener Kragujevčana Nikolić je prethodnih dana najavljivao pobedu nad Partizanom, ali retko ko je očekivao da će Radnički uspeti ovako dominantno da savlada šampione.

Partizan posle raskida saradnje sa Amerikancem Ejsijem Louom nije doveo adekvatno pojačanje na poziciji plejmejkera, pa su se u ovom meču na tom mestu smenjivali vremešni kapiten Petar Božić i mladi Nemanja Jaramaz, koji nisu bili u stanju da se suprotstave večeras jako raspoloženim plejmejkerima domaćih. Nadmoć Pavkovića i Markovića nad svojim protivnicima vidi se i u ukupnom indeksu korisnosti. Plejmejkeri Radničkog su utakmicu završili sa ukupnim indeksom 45, dok su Jaramaz i Božić imali indeks korisnosti, u bukvalnom smislu, ravan nuli. Treba pomenuti i da je klupa Partizana u celom susretu postigla svega 11 poena, što je premalo da bi se ozbiljnije pariralo protivniku kvaliteta Radničkog.

Atmosfera u Jezeru je, začuđujuće, na samom početku više prijala gostima, mada je Radnički meč otvorio alley up-om Skota i Sajmona, na opšte oduševljenje u hali. Ipak, na početku meča sudije su pustile malo grublju igru, što je odgovaralo fizički dominantnijoj ekipi Partizana, koja serijom od 7:0 odlazi na +10 vrlo brzo (14:24, uz odličan procenat šuta). Međutim, trener Jovanović je na 3 minuta do kraja deonice izveo iz igre jako raspoloženog Raduljicu (9 poena za 7 minuta), kao i kapitena Božića, što je domaćin iskoristio i velikom serijom 9:0 završio prvu četvrtinu sa samo pola koša minusa. U prvom periodu jasno se videla namera Partizana da iskoristi visinsku prednost Jaramaza i Božića u odnosu na plejmejkere domaćih, pa su uz standardno spuštanje lopte na Raduljicu pokušavali i izolacijom plejmejkera na niskom postu, kao što je to Vujošević nekada radio sa Tepićem, da iskoriste taj „missmatch“, ali osim jednog polaganja Božića gosti nisu na taj način uspevali da poentiraju.

Početkom druge četvrtine, kao odgovor na fizički dominantnu petorku Partizana, trener Nikolić je uveo Gadeforša na poziciji beka, što mu je ovaj vratio dobrom defanzivom i jednom postignutom trojkom iz isto toliko pokušaja. Domaćinu se i opustila ruka, pa su „sipali“ iz svih pozicija (šut iz igre 10/15), i završili poluvreme sa 51 postignutim poenom, protiv Partizana koji je poznat po svojoj čvrstoj odbrani. Zanimljivo je da je najveća prednost domaćina ostvarena upravo na poluvremenu, kada je nekoliko sekundi pre kraja Dejvid Sajmon iznenadio protivnika šutem za tri poena.

Radnički je na odmor otišao sa opipljivih 7 poena prednosti, ali su se znalo da je protiv Partizana za pobedu potrebno više od jednog dobrog poluvremena. Domaćin je započeo drugo poluvreme onako kako je završio prvo – sa 4 brza poena došao je prvi put do dvocifrene prednosti. Radnički je takođe u ovoj deonici iznenadio protivnika dobrom, agresivnom odbranom i brzim preuzimanjem, koje je rezultiralo sa čak 5 ukradenih lopti i 3 blokade. Na 16 minuta do kraja meča Radnički je stigao do 14 poena prednosti, i činilo se da već tada lomi utakmicu. Međutim, trener Jovanović je prvi put na meču postavio zonsku odbranu 2-3 sa presingom na igraču sa loptom do polovine terena, i tako poremetio do tada besprekornu organizaciju napada Radničkog. Tu odbranu domaćin je pokušao da reši šutevima van linije 6,75m, ali ih je šut u ovoj deonici izdao (0/7). To je Partizan iskoristio i prišao na samo 5 poena razlike pred poslednju deonicu.

Činilo se tada da se scenario iz mnogobrojnih Partizanovih mečeva ponavlja, kada oni borbenošću, čvrstom odbranom i dobrim skokom preokreću utakmice u svoju korist, ali je odgovor Radničkog bio najbolji mogući. Domaćin je odigrao gotovo savršenu četvrtinu (2/2 za 1, 6/6 za 2, 4/6 za 3 poena, uz 4 ukradene lopte), doveo poenterski učinak na 92 poena, poveo u jednom momentu i sa 19 razlike, i rutinski priveo meč kraju.

U gostujućoj ekipi istakli su se Raduljica sa 18 poena i 6 skokova, Lučić sa takođe 18 poena i Milosavljević sa 15 poena, 7 skokova i 4 asistencije.

Kod domaćina ponovo najzaslužniji za trijumf  je bio najefikasniji strelac ABA lige Dejvid Sajmon sa pravim NBA učinkom: 18 poena, 8 skokova, 4 ukradene lopte, 3 blokade i 2 asistencije, uz ukupan indeks 31,  Miljan Pavković sa 23 poena, 4 asistencije i 3 ukradene lopte uz indeks 27 i Stiven Marković sa 17 poena i 7 asistencija.

KK Radnički – KK Partizan mts 92:80 (23:24, 28:20, 15:17, 26:19).

Dvorana
: Jezero.
Gledalaca :   4000

RADNIČKI: Skot 12 (9-5, 1-0, 3-2), Mijatović ( – , 1-0), Pavković 23 (7-6, 4-2, 6-5, 4 il, 4 as), Stojačić, Sinovec 8 (1-1, 5-1, 4-3), Marković 17 (5-4, 5-3, – , 7 as), Milosavljević, Gadeforš 3 ( – , 1-1), Bakić, Vuksanović, Marjanović, Sajmon 18 (10-7, 2-1, 1-1, 8 sk, 4 ul, 3 rampe), Bratić 11 (5-3, 3-1, 4-2, 4 sk).

PARTIZAN MTS: Raduljica 18 (8-6, – , 8-6, 6 sk), Jaramaz (2-0, 3-0), Bertans ( – , 1-0), Milosavljević 15 (6-2, 6-3, 6-2, 7 sk, 4 as), Čakarević 2 (2-1, 1-0), Božić 5 (2-1, 4-1, 4 sk), Mačvan 13 (7-5, 1-0, 4-3, 6 sk, 4 il), Katić (2-0), Bešović, Anđušić 2 (1-1, 1-0, 1-0), Kecman 7 (2-1, 2-1, 2-2, 6 sk), Lučić 18 (3-2, 5-3, 6-5).

KK Radnički igra sledeći meč protiv Budućnosti u Podgorici, i to 21. januara, nakon čega slede tri utakmice u hali Jezero.