Zvezda slavila u Kragujevcu

Fizički spremniji tim Svetislava Pešića napravio seriju 16:0 u prvih pet minuta drugog poluvremena i iznenadio ekipu Radničkog u Kragujevcu. Tako je Radnički porazom u polufinalu završio sezonu, dok će Beograđani već u utorak igrati za titulu protiv Partizana. 71:76 (17:15, 20:14, 15:27, 19:20)

Nakon dosta psiholoških „prepucavanja“ u danima koji su prethodili majstorici, i u vreloj atmosferi u hali Jezero, viđena je prava plej-of utakmica, sa dosta uložene energije na obe strane, kako od strane aktera tako i sa tribina.

Utakmica je počela veoma oštro i sa malo poena, jer je ruka drhtala na obe strane, usled važnosti meča. Domaći su bili dekoncetrisani, nisu ispunili bonus faulove u prvoj deonici, uz slabu organizaciju i individualne akcije u napadu. Gosti su napadali Sajmona, ne bi li ga uveli u problem sa faulovima, ali je on u prvom poluvremenu zaradio samo jedan faul u napadu. Iskusni Bojan Popović je povukao na samom početku za Zvezdu, a sa druge strane, Vuksanović je dosta iskusno iznuđivao faulove dok je Birčević već postao prepoznatljiv po prvim deonicama utakmica, (indeks 12, bez promašaja iz igre).

U drugoj deonici domaći prave seriju 7:0 i bez obzira na 10 skokova Zvezde u napadu i 12 napada više, Radnički završava poluvreme sa odličnih 37:29. U prvom poluvremenu samo pet igrača Zvezde je imalo pozitivan indeks korisnosti ( ukupan indeks ekipe 16) uz dosta loš procenat šuta.

Očekivalo se da će taj šut da proradi u drugom poluvremenu ali serija 16:0 i skoro šest minuta bez poena Radničkog u trećoj deonici nije bilo očekivano. Izabranici trenera Pešića vrlo lako su došli do osetnije prednosti, ponajviše zahvaljujući Branku Laziću, koji se košgeterski probudio baš u ovoj majstorici, ali i Amerikancu Tomasu, koji je u  ovim bitnijim utakmicama uvek negde na kvoti oko 20 poena. Bakić je, kao po običaju, krenuo da pokreće tim, sa dve trojke diže publiku i vraća skoro egal. Sa 27 poena u trećoj deonci Zvezda je nadoknadila sve ono iz prvog poluvremena. Odbrana je ostala na visokom nivou. Miljan Pavković je udvajan na polovini  iz zone 2-1-2 koju je Počeo da forsira i tako je gubio dosta energije. Na njemu se promenilo dosta igrača Zvezde.

Stiven Marković je preuzeo ulogu košgetera u poslednjoj deonici i na nekih šest i po minuta do kraja bilo je nerešeno 60:60. Nakon fantastične blokade Majkla Skota, lopta se odbija do Andreje Milutinovića koji pogađa možda i odlučujuću trojku koja je „celu halu vratila u sedeći položaj“. Bakić je pogađao bacanja, ali i na drugoj strani Petar Popović i Tomas.

U poslednjim minutima utakmice, dve šutnute trojke domaćina iz čistih pozicija je zaigralo na obruču i „izašlo iz koša“ ( Prvo Dače Mijatovića pa onda i Bakića). Taj visok procenat šuta iz prvog poluvremena je opao, a sa druge strane Beograđani su napravili ukupno skoro 20 napada više svojim ofanzivnim skokom, te fizičkom spremom nadoknadili ono što što Radnički objektivno čini kvalitetnijim timom na papiru. (80 napada jedne ekipe na utakmici u gostima ! ).

U pobedničkoj ekipi Omar Tomas je ubacio 19 poena i uz 14 skokova (8 u napadu) je bio najbolji akter utakmice. Pridružili su mu se Branko Lazić i Petar Popović  sa po 14 poena, te Sava Lešić sa 10 poena i šest skokova. U domaćoj ekipi najefikasniji je bio Boris Bakić sa 15 poena  i šest skokova. Uz njega, Stiven Marković je postigao 13, Birčević 10 poena i kapiten Pavković 9 poena i (samo) tri asistencije.

Gosti su ubedljivo nadskočili rivala, i ta požrtvovanost i borba za svaku loptu je odlučila utakmicu. Samo 71 poen  jedne šuterske, napadačke ekipe na domaćem terenu nije dovoljan za finale.

Treba reći da je Radnički i bez ove pobede i finala, napravio sjajnu sezonu i da će se i dogodine u Kragujevcu igrati regionalna liga. “ Večiti derbi “ će, za mnoge neočekivano, odlučiti ovosezonskog šampiona.

Kragujevac: Hala Jezero

Gledalaca: 4000

Sudije: Ilija Belošević, Jasmina Juras, Ivan Stefanović.

RADNIČKI KG: Pavković 9 (3sk, 3as), Sinovec, Sajmon 4, Marković 13, Birčević 10 (5sk, 2blk), Nešović, Bratić 2, Vuksanović 5, Marjanović 3, Skot 7, Mijatović 3 (4sk), Bakić 15 (6sk).
CRVENA ZVEZDA: Čović, Ilić 4, Lazić 14, Nedović, Lešić 10 (6sk), Subotić 3 (3ukr), Radivojević 3, Nikolić, Tomas 19 (14sk, 3as), Milutinović 5 (4sk, 2blk), B. Popović 4 (4as), P. Popović 14 (7sk).

Finalna serija plej ofa košarkaške Agroživ lige počinje u utorak u Pioniru, gde je Partizan domaćin ekipi Crvene Zvezde.