Uspelo iskupljenje: Radnički pokazao pravo lice protiv subotičkih „golubova“ i „ušančio“ se u samom vrhu superligaške tabele

Šokantan poraz od Karađorđa prošlog vikenda u „Jezeru“ očigledno nije ozbiljnije poremetio odbojkaše Radničkog, koji su se večerašnjim manje-više rutinskim trijumfom nad subotičkim Spartakom u jednom od derbija 16. runde BPŠ Superlige Srbije uspešno iskupili svojim navijačima za neprijatno iznenađenje u prethodnom kolu – 3:1 (25:17, 21:25, 25:21, 25:20).

Pojačani za ovu priliku nekadašnjim MVP-jem Super lige Filipom Stoilovićem, koji se nakon dva meča pauze zbog zdravstvenih problema vratio u sastav, Kragujevčani su „očitali bukvicu“ u poslednje vreme sve boljim Subotičanima, koji su u „Jezero“ došli pucajući od samopouzdanja nakon tri uzastopna prvenstvena trijumfa. Izuzev drugog seta koji je pripao gostima, ostatak meča protekao je u apsolutnoj dominaciji domaćina, koji je pre svega dobrom igrom u odbrani i odličnim servisima prokrčio sebi put do jedanaestog trijumfa u prvenstvu.

Ušli su Brđovićevi izabranici prilično nadahnuto u večerašnji meč, želeći valjda da se pošto-poto iskupe svojoj ne previše brojnoj publici za šokantan poraz od Karađorđa minulog vikenda. Na drugoj strani, Subotičani su pokazali nešto više nervoze u ranoj fazi meča, dosta su grešili i „poklanjali“ poene domaćinu, koji je već sredinom uvodnog seta došao do osetnih „plus 8“ (13:7). Nisu se Kragujevčani tu zaustavili, pa je razlika u završnici seta poprimila dvocifrene okvire (20:10). U želji da što pre završe posao u finišu seta, Šumadinci su počeli sve češće da greše, naročito prilikom servisa, ali je razlika ipak bila prevelika da bi gosti eventualno doveli u pitanje krajnji ishod seta, koji je na kraju zasluženo pripao domaćinu – 25:17.

U drugoj deonici probudio se reprezentativac iz redova Spartaka Veljko Mašulović, pod čijom su komandom Subotičani došli do rezultatskog poravanjanja. Treba reći da je ovakvom ishodu seta u određenoj meri doprinelo i par sumnjivih sudijskih odluka u finišu seta, koje su išle u prilog gostujućeg sastava, što je razumljivo izazvalo burnu reakciju sa klupe domaćih. I u takvoj situaciji Radnički je imao aktivan rezultat u završnici seta, ali je na kraju ipak bio primoran na kapitulaciju, nakon što je Spartak iskoristio drugu od ukupno četiri set lopte – 25:22.

Početak trećeg seta obeležili su ubitačni servisi kapitena Radničkog Ivana Kostića, koji su Kragujevčanima obezbedili startnu zalihu od tri poena „viška“ (3:0). Spartak je preko svog najboljeg igrača na večerašnjoj utakmici Veljka Mašulovića uspeva da održi rezultatski priključak sve do sredine perioda, kada je polako počeo da posustaje i gubi korak za sve sigurnijim domaćinom, koji se na krilima raspoloženog Vuka Ivankovića odlepio na osetnih „plus 5“ (18:13). Svi potonji pokušaji Subotičana da se rezultatski vrate u igru bili su uzaludni. Radnički je sačuvao stečenu prednost do kraja seta i došao na korak do konačnog trijumfa – 25:21.

Poučeni iskustvom iz prethodnog meča sa Karađorđem, Kragujevčani nisu želeli da bilo šta prepuste slučaju u četvrtom setu. Od samog starta počeli su da „melju“ već grogiranog rivala, pa su tako nakon asa Ivankovića i dva vezana bloka Stoilovića i Radevića stekli prvu ozbiljniju prednost u ovoj deonici (9:5), koju su ljubomorno čuvali u nastavku seta, nedopuštajući gostima da im ugroze stečeno vođstvo. Završni udar usledio je u samom finišu seta, pri rezultatu 18:15, kada je Radnički serijom od tri vezana poena praktično zapečatio sudbinu svom rivalu. Na kraju seta bilo je 25:20 za Kragujevčane.

Koliko su Brđovićevi izabranici odigrali pre svega dobro timski večeras, možda najbolje govori podatak da su čak petorica igrača Radničkog meč završili sa dvocifrenim poenterskim učinkom. Prednjačio je Vuk Ivanković sa 18 osvojenih poena, David Krastev i Filip Stoilović su dodali po 15, Nikola Goić je zastao na 14, a Mirko Radević na 10 osvojenih poena.

Jedina svetla tačka u ekipi iz Subotice bio je Veljko Mašulović, koji je sam osvojio polovinu poena za svoj tim na večerašnjoj utakmici – 29 od ukupno 58.

Radnički je večerašnjom pobedom ponovo skočio na drugo mesto superligaške tabele sa skorom od 11 pobeda i 5 poraza. U vođstvu je i dalje Crvena zvezda, koja ima dve pobede više u odnosu na Kragujevčane.

Ovaj mini ciklus od četiri uzastopna meča u „Jezeru“ izabranici trenera Alekse Brđovića završavaju narednog vikenda duelom sa Jedinstvom iz Stare Pazove.