Šumadinci zastali na korak do totalnog preokreta

Veoma dinamičan i rezultatski neizvestan meč odigrali su košarkaši Radničkog i Zlatibora na parketu kragujevačkog „SBB Jezera“, u sklopu 27. kola Košarkaške lige Srbije. Pobedi su se na kraju radovali Zlatiborci, koji su slavili rezultatom 84:80 (25:15, 27:23, 13:23, 19:19), čime su okončali niz od pet uzastopnih poraza u prvenstvu, dok su na drugoj strani Kragujevčani propustili prvu veliku priliku da reše pitanje opstanka u ligi.

Kadrovski problemi koji prate Šumadince tokom čitave sezone nisu izostali ni uoči meča sa Zlatiborcima. Taman kada se Andreja Stevanović oporavio posle povrede zgloba koja ga je odvojila od parketa poslednjih mesec dana i konačno vratio u stroj, usledio je novi peh. Plejmejker Kragujevčana Filip Dumić, koji je krajem decembra preležao kovid-19, ponovo je imao pozitivan nalaz na prisustvo ove infekcije, tako da će po svemu sudeći propustiti sam finiš prvenstvene trke, što je zaista veliki hendikep za kragujevački tim, s obzirom da je iskusni organizator igre jedan od važnijih „šrafova“ u ekipi trenera Ivice Vukotića.

Uostalom, to se moglo uočiti i na utakmici sa Zlatiborom, budući da je Radničkom nedostajao igrač Dumićevih kvaliteta, koji bi mogao da razigra kompletnu ekipu, pogodi neke važne šuteve i podigne energiju u odbrani. Ipak, i bez svog prvog organizatora igre, Kragujevčani su pružili jak otpor ekipi koja ove sezone uspešno nastupa na dva fronta i malo je nedostajalo da joj nanesu i šesti uzastopni poraz u Košarkaškoj ligi Srbije.

Uoči samog početka meča minutom ćutanja odata je pošta nedavno preminulom direktoru Košarkaškog kluba Vršac Vladanu Majstoroviću-Vlasti, koji je pre par dana izgubio bitku sa kovidom-19.

Jako loše su košarkaši Radničkog ušli u ovaj meč i dozvolili su ekipi Zlatibora da već u ranoj fazi utakmice stekne solidnu zalihu od devet poena prednosti (17:8). Teško su učenici Ivice Vukotića u tim trenucima izlazili na kraj sa vrlo kompaktnom i pokretljivom odbranom Zlatibora, dok su sami imali puno problema u defanzivi, pa su gostima dopuštali dosta otvorenih šuteva i lakih poena na obruču.

Doduše, pokušali su Šumadinci da podignu intenzitet igre u odbrani u samom finišu uvodne deonice, ali su na prvu obaveznu pauzu ipak otišli sa dvocifrenim zaostatkom (25:15).

Tek sredinom druge četvrtine Radnički uspeva da uhvati rezultatski priključak i primakne se na šest poena „minusa“ (33:27), ali je taj dobar momentum u igri kragujevačkog tima presekla nesportska greška Andreje Stevanovića, koji je odmah potom morao na pauzu zbog četiri zarađena faula. Izlaskom svog najraspoloženijeg igrača, Šumadinci su upali u krizni period, koji je potrajao sve do odlaska na petnaestominutnu pauzu.

U međuvremenu su košarkaši Zlatibora iskoristili „prazne minute“ u igri kragujevačkog tima i vratili dvocifrenu prednost, da bi početak drugog poluvremena dočekali sa maksimalnih „plus 14“ (52:38).

Uvidevši da bez Stevanovića u petorci njegova ekipa ne liči na sebe, trener Radničkog Ivica Vukotić bio je prinuđen da u trećoj četvrtini vrati sjajnog košgetera na parket, uprkos njegovim problemima sa ličnim greškama. I gle čuda, Kragujevčani su počeli da smanjuju zaostatak, sve dok u samom finišu ove deonice nisu prišli na svega dva poena „minusa“ (60:58).

I taman kada se očekivao preokret, Radnički početkom poslednjeg kvartala ostaje bez svoja dva najbolja igrača, kapitena Raška Katića i Andreje Stevanovića, koji su zbog pet ličnih grešaka morali van igre. Bio je to veliki udarac za ionako skromnu rotaciju kragujevačke ekipe, posebno na spoljnim pozicijama.

Naravno da su Zlatiborci odmah namirisali priliku da ponovo dođu do dvocifrene prednosti, što su ubrzo i učinili (74:64).

I bez dvojice najboljih igrača koji su završili utakmicu pre vremena, i sa dvocifrenim zaostatkom, borbeni Šumadinci nisu pomišljali na predaju. Uraganskom serijom 11:1 izabranici Ivice Vukotića su u silovitom jurišu istopili prednost rivala i utakmicu uveli u egal završnicu (75:75).

Na svaki novi pokušaj ekipe Zlatibora da ponovo stekne neku opipljiviju prednost, košarkaši Radničkog imali su spreman odgovor i tako sve do ulaska u poslednji minut.

Na četrdesetak sekundi do kraja Stefanu Đorđeviću se ukazala lepa prilika da domaćem timu donese prvo vođstvo na utakmici, ali je lopta „iscurela“ iz obruča, da bi odmah potom na drugoj strani centar Zlatibora, Amerikanac Brendon Mekoj, pogodio, kako se ispostavilo, odlučujuću trojku, koja je gostima utrla put ka trijumfu (84:80).

Pokušali su Kragujevčani da u poslednjih dvadesetak sekundi dođu do brzog koša sa distance, ali su iz čak tri pokušaja van linije 6,75 metara bili neprecizni, tako da je ostalo 84:80 u korist ekipe iz Čajetine.

Čovek odluke, Amerikanac Brendon Mekoj, bio je ujedno i najefikasniji u ekipi Zlatibora sa 19 postignutih poena, uz samo jedan promašaj u šutu iz igre (6/7). Poen manje (18) ubacio je Petar Vorkapić, dok je Stefan Mitrović pobedi svog tima doprineo sa 11 postignutih poena.

U redovima domaćina prednjačio je nedavno oporavljeni Andreja Stevanović sa 20 poena, koga je u stopu pratio sjajni Stefan Đorđević sa 19. Raško Katić je stao na 16 ubačenih poena, dok je Amerikanac Mekbrajd stigao do svog prvog „dabl-dabla“ u dresu Radničkog – 10 poena i isto toliko asistencija.

Krilni centar Radničkog Ivan Nedeljković smatra da je njegova ekipa nakon slabog izdanja u prvom poluvremenu, u nastavku utakmice pružila daleko bolju igru i došla čak nadomak pobede, ali je ovoga puta Fortuna bila naklonjenija protivničkom timu.

Jako loše smo defanzivno ušli u utakmicu, što je dovelo do toga da prvo poluvreme završimo sa 52 primljena poena. U drugom poluvremenu smo već prikazali naše pravo lice, zaigrali smo mnogo bolje u odbrani, krenulo nas je i u napadu, ali eto na kraju nismo imali sreće kada je bilo najpotrebnije. Njihov centar Mekoj nam je na opšte iznenađenje ubacio dve trojke u samom finišu utakmice i tako rešio pitanje pobednika – sumirao je utiske Nedeljković.

Strateg Kragujevčana Ivica Vukotić čestitao je ekipi Zlatibora na zasluženoj pobedi, pohvalivši pri tome igru svojih izabranika u drugom poluvremenu.

Mi smo računali na to da je ekipa Zlatibora u mislima već na predstojećem „balonu“ ABA 2 lige i to smo pokušali da iskoristimo kako bismo došli do pobede koja bi nam verovatno značala siguran opstanak u ligi. Međutim, ekipa Zlatibora je zaista odigrala odlično prvo poluvreme, kaznila je svaku našu grešku u odbrani i ubacila nam preko 50 poena. Za razliku od prvog, u drugom poluvremenu smo pokazali karakter i izuzetan voljni momenat, uspeli smo da se vratimo iz dvocifrenog „minusa“ i došli smo u situaciju da nas jedna lopta deli od potpunog preokreta. Nažalost, ona ovoga puta nije prošla kroz obruč, ali sve je to sastavni deo sporta. Idemo dalje, očekuje nas serija od tri uzastopna gostovanja na kojima ćemo pokušati da osiguramo opstanak u ligi, koji smo partijama u drugom delu sezone, po mom mišljenju, apsolutno zaslužili – ocenjuje Vukotić.

Gosti iz Čajetine su pobedom u Kragujevcu konačno ostavili iza sebe period loših rezultata i napravili čini se najbolju moguću uvertiru pred poslednji turnir ABA 2 lige ove sezone.

Izuzetno vredna pobeda za nas nakon serije od nekoliko uzastopnih poraza, koja nam dosta znači pre svega u psihološkom smislu uoči tog poslednjeg „balona“ ABA 2 lige, gde nam je potrebna jedna pobeda kako bismo osigurali mesto u plej-ofu. Pohvalio bih ovom prilikom i ekipu Radničkog, koja je uprkos svim problemima uspela da zbije redove i pruži jak otpor na današnjoj utakmici – prokomentarisao je Strajin Nedović, trener ekipe Zlatibora.

Sa mišljenjem svog trenera slaže se i Dušan Kutlešić, koji napominje da je ovom pobedom njemu i njegovim saigračima iz ekipe pao ogroman psihološki teret sa pleća.

Kada je ekipa u seriji poraza, uvuče se neka nervoza među igrače i onda je prilično teško igrati, posebno kada ste pod imperativom pobede. Večeras smo dobro otvorili utakmicu, imali dvocifrenu razliku na kraju prvog poluvremena, ali nam se u nastavku desio taj neki pad, koji srećom ovoga puta nije imao teže posledice. Uspeli smo da iznesemo utakmicu do kraja i upišemo veoma bitnu pobedu pred nastupajući turnir ABA 2 lige. Ekipi Radničkog čestitam na fer i korektnoj igri i želim joj puno sreće u završnici sezone – izjavio je Kutlešić.

Radnički je nakon ovog kola na skoru od deset pobeda i šesnaest poraza, te i dalje čvrsto drži ključeve opstanka u svojim rukama.

Kragujevčane sada očekuje niz od tri uzastopna gostovanja, prvo već u sredu, 24. marta, ekipi Kolubare u Lazarevcu.

RADNIČKI – ZLATIBOR  80:84 (15:25, 23:27, 23:13, 19:19)