Radnički „pola koša“ daleko od Evrolige

U prvoj polufinalnoj utakmici završnog turnira ABA lige Crvena Zvezda savladala Radnički i u finalu čeka boljeg iz večerašnjeg duela između Igokee i Partizana. Radnički odlično otvorio utakmicu, ali se Beograđani bolje snašli u serijama koševa pravljenim na obe strane.  Dača Mijatović promašio trojku u poslednjim sekundama za pobedu svog tima.

Obe ekipe ušle su veoma motivisano u utakmicu. Fantastično taktički spremna ekipa Miroslava Nikolića za ekipu Crvene Zvezde, pre svega „kombinovana“ odbrana, sjajna na Rakočeviću uz „puštanje“ šuta nekim Zvezdinim asovima kojima šut spolja nije jača strana. Radnički je „skupio“ u odbrani da bi neutralisao unutrašnju igru Crvene Zvezde i u tome je uspeo u prvom poluvremenu. Zvezda nije uspela da odigra svoju prepoznatljivu igru skoka i brznih kontri, a šut je Kragujevčane na samom početku odlično služio.

Teriko Vajt sa 10 poena (ali i tri lične greške) i Dača Mijatović sa tri vezane trojke vode Radnički na dvocifrenu prednost, ali „džokeri“ Branko Lazić i Marko Simonović, nakon „praznih minuta“ svoje ekipe u drugoj deonici vraćaju Beograđane u igru. Pridružio im se i probuđeni Savović sa devet koševa, te crveno-beli prave seriju od 16:0 za nešto više od dva minuta i uz 20 izvedenih slobodnih bacanja za petnaest minuta igre, Zvezda na poluvremenu ipak vodi –  41:40.

U trećoj deonici Crvena Zvezda najpre odlazi na devet poena prednosti, i tada su mnogi pomislili da je Radnički i psihološki pao, ali onda na scenu stupa sjajni Aleksandar Ćapin koji pravi seriju 11:0 i Radnički ponovo vodi. Demarkus Nelson je lošim šutem najviše doprineo ovoj seriji Kragujevčana, ali je i pokazao koji je glavni razlog njegovog neigranja u najjačim timovima NBA lige.

Pred poslednjih deset minuta utakmica je bila u rezultatskom egalu, a očekivala se čvršća odbrana Beograđana u četvrtoj deonici.

Zvezda je krenula ponovo veoma čvrsto i napravila seriju od devet poena sjajnom igrom Kragujevčanina Raška Katića,  ali je u nastavku Aleksandar Ćapin opravdao titulu MVP-a ligaškog dela ABA lige. Iako nije mogao da kontroliše skok, Radnički u poslednjim minutima utakmice pravi fenomenalnu seriju 18:2 i sjajnu prednost nakon dosta promašaja Beograđana iz otvorenih pozicija.

S obzirom da je utakmica bila puna oscilacija u igri obe ekipe, Radnički je topio svoju prednost u poslednja dva minuta, a Vuk Radivojević je pogodio odlučujuće slobodno bacanje za prednost od „pola koša“ Beograđana, koja ih vodi u finale, al i i u Evroligu dogodine.

Aleksandar Ćapin je sa 25 poena bio najbolji na terenu, a uz njega Teriko Vajt je postigao 12, a Dača Mijatović 11 poena. U pobedničkog ekipi, najefikasniji je bio Raško Katić sa 22 poena, dok je Boris Savović dodao 18 poena.

Hala: U Laktašima

Gledalaca: 3000. Sudije: Belošević, Dožai, Herceg

KK Crvena Zvezda : KK Radnički  79:78 ( 20:27, 21:13, 21:20, 17:18.)

KK Crvena Zvezda: Cvetković, Braun, Subotić, Rakočević, Lazić, Simonović, Savović, Katić, Samardžiski, Radivojević, Nelson, Skot.

KK Radnički: Miljenović, Sinovec, Ćapin, Jović, Marković, Emening, Birčević, Borisov, Dimić, Krstović, Mijatović, Vajt.

Drugi polufinalni meč je na programu od 21h, dok će Crvena Zvezda igrati finalnu utakmicu u subotu uveče.