Radnički nije uspeo u Pioniru

I dok u Istanbulu veliki CSKA i PAO u finalu pre finala, odlučuju o najboljima u Evroligi, u skoro praznom Pioniru susrele su se dve najkvalitetnije ekipe srpske košarke u borbi za prvo mesto u regularnom delu Agroživ Superlige Srbije, pred doigravanje u plej-ofu.

Partizan iskoristio pad koncentracije Kragujevčana u samom finišu utakmice i pobedom obezbedio prvo mesto i prednost domaćeg terena u doigravanju.  82:76 (23:19, 20:23, 14:13, 25:21).

U veoma kvalitetnoj utakmici obe ekipe su dokazale da im sasvim zasluženo pripada sam vrh tabele Agroživ košarkaške lige. Utakmica je krenula u veoma visokom ritmu, sa brzim, ali i preciznim šutevima, što se nije očekivalo, s obzirom na važnost utakmice.

Sa jedne strane, Davis Bertans je dokazao da mu je ruka jedna od „najmekših“ u ligi, dok je na drugoj strani, nakon celosezonskog vanserijskog doprinosa  u odbrani i skoku (kada je bio zdrav), Stefan Sinovec baš protiv svog bivšeg kluba rešio da nas potseti na svoje šuterske kvalitete.

Velika borba vodila se pod samim košem da poziciji „pet“, gde su se već u prvih dvadeset minuta izmenjali Mijatović, Marjanović ali i Dejvid Sajmon, koji nije imao svoje veče na ovoj utakmici.  Statistički potpuno fascinantno prvo poluvreme. Fantastičnih 70% Partizana za tri poena (7/10) ali i samo pola koša prednosti na kraju prvog poluvremena, s obzirom na 5/8 trojki Radničkog, i veoma požrtvovana, čvrsta igra na obe strane, puna samopouzdanja.

U tom prvom delu je Bertans sa 9 poena (3/3 van 6,75m) bio jedan od najzaslužnijih za blago vođstvo domaćih, uz Raduljicu (8 poena) i Mačvana ( 6p, 4as).  Na drugoj strani, izuzev na početku utakmice sjajnog Birčevića, Stefan Sinovec je sa 14 poena bez promašaja za tri poena najzaslužniji za odličnu igru Radničkog u prvom poluvremenu.

Iskontrolisan je ofanzivni skok Partizana, suprotstavilo se čvrstom igrom Partizanu, ali je i na drugoj strani dvojac Sajmon/Skot prilično dobro čuvan, te se otvorio prostor za nekog „spolja“, u ovom slučaju Stefana Sinoveca, iako je umesto njega to mogao da bude i Bakić, Marković, Pavković, Bratić…

Drugih dvadeset minuta je krenulo loše po goste. Radnički je postigao samo deset poena u narednih devet minuta.  Nakon postavljanja zonske odbrane Partizana u drugoj polovini treće deonice, Radnički se napadački nije najbolje snašao, ali ni Partizan usled nekoliko promašenih trojki nije uspeo da se odlepi na osetniju razliku.

Raduljica je igrao dobro protiv Mijatovića, ali mu je dosta problema pravio Marjanović. U poslednju deonicu ušlo se sa dva poena prednosti za Partizan (57:55)

Skot je krenuo sigurno u poslednjoj deonici i sa njegovih 8 poena za redom Radnički je poveo sa pola koša, posle dužeg vremena. Nakon petog faula Marjanovića, posle „nesmotrene“ blokade, igraju se zonske odbrane na obe strane, te se i probijaju šutevima spolja. Mačvan sa jedne, i Bakić sa druge strane, „bombama“ spolja podižu kvalitet utakmice.  Nakon povrede kolena Sajmona, Dača Mijatović je primoran da igra protiv snažnijih od sebe na poziciji „pet“.

Vladimir Lučić kada pogodi trojku, (kao i Mijatović u ekipi Radničkog) ona obično bude odlučujuća na toj utakmici. Partizan pravi seriju 7:1 i odlazi na osetniju prednost. Radnički ne uspeva da se vrati u igru i rezultat ostaje u korist domaćina.

Najefikasniji kod domaćih bio je Mačvan sa 17 poena, pratili su ga Milosavljević sa 14 i Raduljica sa 11 poena. Kod gostiju 16 poena Sinoveca, 15 Skota, te po osam poena Bakića i Pavkovića.

Bez Sajmona, defanzivni skok Radničkog je popustio u drugom poluvremenu i nije se u tom segmentu izdržalo protiv Partizana.

Partizan – Radnički 82:76 (23:19, 20:23, 14:13, 25:21)