Radnički na iskustvo dobio Zvezdu i zaposeo superligaški vrh

Posle mučenja sa Takovom u prvom kolu, odbojkaši Radničkog večeras su glatko „počistili“ podmlađenu ekipu Crvene zvezde na superligaškoj premijeri u „Jezeru“ sa maksimalnih 3:0 u setovima – 25:17, 27:25 i 25:22. Kragujevčani su ovim trijumfom izbili na čelo superligaške tabele, a da li će tu i ostati najviše zavisi od ishoda sutrašnjeg duela Vojvodine i Mladog radnika u novosadskom „Spensu“.

Mladi i za ovu priliku značajno oslabljeni tim Crvene zvezde predstavljao je manje-više lak plen za daleko iskusniju i „namazaniju“ četu trenera Alekse Brđovića. Nije „crveno-belima“ pomogla ni fantastična partija korektora Dušana Nikolića, koji je sa 25 osvojenih poena poneo epitet igrača utakmice. U prelomnim trenucima do izražaja je dolazilo iskustvo igrača Radničkog, koji su na kraju zasluženo slavili maksimalnim rezultatom.

Lep ambijent u kragujevačkoj hali „Jezero“, uz pompezno predstavljanje nove rasvete u prisustvu gradonačelnika Kragujevca (u ostavci) Nikole Dašića i njegovih najbližih saradnika, očigledno je inspirisao izabranike trenera Alekse Brđovića, koji su silovito startovali i već sredinom uvodnog seta stekli prvi ozbiljniji kapital od pet poena prednosti (13:8). Pokušavali su „crveno-beli“ da nešto više rizika prilikom servisa poremete ritam Kragujevčana, ali uzalud. Prilazili su, doduše, gosti u par navrata na „minus tri“, ali dalje od toga nisu mogli. Radnički je u finišu dodatno pojačao tempo i nakon dva asa raspoloženog Nikole Goića stigao do nedostižnih osam set lopti (24:16). Već drugu Šumadinci su pretvorili u početno vođstvo u setovima – 25:17 (1:0).

Sam početak drugog seta nagoveštavao je reprizu uvodne deonice. Kragujevčani su ponovo diktirali ritam i držali „crveno-bele“ na rezultatskoj distanici sve do polovine seta, kada su gosti u silovitom naletu nadoknadili tri poena „minusa“ i uspostavili rezultatsku ravnotežu (13:13). Bila je to najava silnih uzbuđenja i rezultatskih turbulencija u drugoj polovini seta. Domaći su uspeli da se vrate na „plus tri“, ali se u finišu seta razigrao korektor „crveno-belih“ Dušan Nikolić, koji je sa tri vezana poena najpre režirao preokret, a zatim doveo goste nadomak osvajanja seta (24:23). Ipak, u odlučujućim trenucima do izražaja je došlo iskustvo igrača Radničkog, pre svih Filipa Stoilovića, čiji je poen odlučio pobednika ovog seta – 27:25.

Da li usled opuštanja nakon dva prethodno dobijena seta, tek izabranici trenera Alekse Brđovića su nakon odičnog početka treće deonice i vođstva od dva poena razlike (9:7) doživeli totalno pomračenje, dovoljno da gosti serijom 8:1 preokrenu rezultat u svoju korist i odlepe se na prilično komotnih „plus pet“ (15:10). Tek nakon drugog Brđovićevog tajm-auta odbojkaši Radničkog počeli su da pokazuju prve znake buđenja. Prednost „crveno-belih“ počela je polako da se kruni, da bi pred ulazak u samu završnicu seta u potpunosti iščilela (19:19). Nakon što su stvari vraćene na početak, u prvi plan, baš kao i u finišu drugog seta, istupili najiskusniji igrači u redovima kragujevačkog tima, konkretno kapiten Ivan Kostić, koji je svojim petim asom na utakmici pogurao Šumadince do konačnog trijumfa. Na kraju su Beograđani u panici serijom grešaka praktično potpisali sebi konačnu presudu – 25:22 za Radnički i konačnih 3:0 u setovima.

Bugarski internacionalac David Krastev bio je najefikasniji u pobedničkom timu sa 13 osvojenih poena, a u stopu su ga pratili su Vuk Ivanković sa 10 i Nikola Goić i Filip Stoilović sa po 9 osvojenh poena.

Na drugoj strani, izuzev pomenutog korektora Nikolića, svi ostali igrači Crvene zvezde meč su završili sa jednocifrenim brojem osvojenih poena. Najbliži dvocifrenom učinku bili su Nikola Žugić sa 8 i Aleksandar Stefanović sa 7 osvojenih poena.

Jedan od najistaknutijih aktera večerašnje utakmice u „Jezeru“, Filip Stoilović, istakao je važnost ovog trijumfa za njegovu ekipu i objasnio da su oscilacije u igri Kragujevčana tokom drugog i trećeg seta produkt nedovoljne uigranosti ekipe.

– Veoma značajna pobeda za nas protiv jednog od konkurenata u borbi za gornji deo tabele. Pokazali smo karakter, nismo gubili živce u ključnim momentima utakmice i na kraju smo zasluženo slavili maksimalnim rezultatom. Bilo je blagih padova u našoj igri, što je posledica neuigranosti ekipe, ali verujem da će vremenom, kako sezona bude odmicala, sve doći na svoje pravo mesto – uveren je Stoilović.

Zadovoljstvo trijumfom svoje ekipe nije krio ni strateg Kragujevčana Aleksa Brđović, koji se zahvalio publici na pruženoj podršci.

– Drago mi je što je ovoliki broj ljudi, naročito dece, došao da nas podrži večeras. Iskreno se nadam da će to postati praksa i u narednim utakmicama. Težak meč za nas nakon gostovanja u Gornjem Milanovcu u prvom kolu i mukotrpno izvojevane pobede od 3:2 u setovima. Očekivali smo jak otpor Crvene zvezde, bez obzira na to što su oni danas nastupili u nekompletnom sastavu. Ne zanosimo se nakon dva startna trijumfa. Idemo polako, od utakmice do utakmice, pa ćemo videti koliko možemo – „spušta loptu“ mladi stručnjak.

Trener „crveno-belih“ Ivica Jevtić nije bio nezadovoljan, uprkos ubedljivom porazu svoje ekipe.

Čestitao bih ekipi Radničkog na zasluženoj pobedi, a mojim momcima na hrabroj igri. Mi smo, kao što je poznato, u ovaj meč ušli oslabljeni neigranjem dva veoma bitna igrača, ali smo i pored toga pružili sasvim pristojan otpor iskusnoj ekipi Radničkog. Očekujem da ćemo u narednim mečevima, kada konačno kompletiramo redove, pružati još bolje partije – istakao je Jevtić.

Kapiten „crveno-belih“ Nikola Petrović, koji je prošle sezone dirigovao igrom kragujevačkog tima, smatra da je njegova ekipa pružila maksimum na večerašnjoj utakmici, ali da to ipak nije bilo dovoljno da se stane na put prilično raspoloženom domaćinu.

– Mislim da smo odigrali sasvim korektno, posebno ako se ima u vidu da su nam falila dva igrača. Radnički je pokazao da ima jako kvalitetnu i iskusnu ekipu ove sezone i zasluženo je slavio sa maksimalnih 3:0 u setovima. Otvorili smo sezonu sa dva poraza, tako da je neophodno da se što pre izdignemo iz trenutne situacije, da treniramo još jače i pokušamo da popravimo utusak u nastavku prvenstva – konstatuje organizator igre „crveno-belih“.

Radnički je večerašnjom pobedom izbio na čelo tabele sa pet osvojenih bodova, koliko je sakupio i povratnik u najviši rang takmičenja, ekipa Niša. Da li će Kragujevčani ostati na liderskoj poziciji najviše zavisi od toga da li će novosadska Vojvodina sutra u svom „Spensu“ uspeti da osvoji sva tri boda u susretu sa požarevačkim Mladim radnikom.

Radnički u narednom kolu ide na noge aktuelnom šampionu Partizanu, dok će Crvena zvezda ugostiti novajliju u ligi, ekipu Borca iz Starčeva.

RADNIČKI – CRVENA ZVEZDA  3:0 (25:17, 27:25, 25:22)