Prvi brejk Radničkog u Evrokupu

Četvrto kolo Evrokupa košarkašima Radničkog donelo je i prvu pobedu na gostovanjima ove sezone, u ovom rangu takmičenja. Izabranici trenera Miroslava Nikolića slavili su u dramatičnoj završnici u Litvaniji, pred 4000 gledalaca, protiv domaćeg Neptunasa rezultatom 101:97, po četvrtinama 27:22, 22:29, 28:20, 24:26.

Početak susreta u Klaipedi nije na to ukazivao. Posle samo tri minuta igre na semaforu je pisalo 13:2 u korist domaćina. Međutim, u narednih četiri minuta Kragujevčani su sa dve trojke Mlađana i jednom Dimića vratili rezultatski egal (18:17). Do kraja prvog perioda Mlađan je ubacio još jednu trojku, poentirao je i Jaru, pa su gosti ovaj period igre rešili u svoju korist – 27:22.

U drugoj četvrtini Radnički je konstantno bio u prednosti, a ta prednost je iznosila najviše sedam poena (37:32). Litvanci su uspeli da preokrenu tek na minut pre kraja (46:47) i da na odmor odu sa dva poena prednosti (49:51).

Treća deonica utakmice bila je veoma slična drugoj, s tim što su Kragujevčani ovoga puta “višak“ od šest poena uspeli da sačuvaju do kraja, pa su u poslednjih 10 minuta ušli sa vođstvom od 77:71.

Poslednju četvrtinu Neptunas je otvorio serijom 5:0 i prišao na samo poen razlike. Seriju domaće ekipe u pravom trenutku prekinuo je Miloš Dimić, novim preciznim šutem za tri poena. Na polovini ovog dela Radnički je imao maksimalnu prednost od devet poena – bilo je 89:80.

Međutim, usledio je veoma loš period igre Kragujevčana. Dva promašena napada i dve izgubljene lopte, omogućili su domaćinu da za nešto više od minut i po stigne do izjednačenja – 89:89. Usledio je tajm-aut Nikolića, posle kojeg su gosti ponovo preuzeli kontrolu. Radnički je u samom finišu bio smiraniji od rivala i na kraju je sasvim zasluženo odneo bodove sa neugodnog gostovanja.

Jaru je sa 20 poena (13 skokova, 8/12 za dva) bio najefikasniji u redovima pobedničke ekipe. Odlično su ga pratili Marinović sa 19 (3/5 za tri), Lešić sa 18 i Mlađan sa 16 (4/7 za tri) poena. Stefan Jović je ubeležio tri poena, ali je imao čak 10 asistencija, dve više od Marinovića, a četiri od Dimića.

Ovo je treći trijumf Nikolićevih pulena, koji će za sedam dana, u 5. kolu Evrokupa, dočekati u “Jezeru“ turski Bešiktaš. Pre toga, u Jadranskoj ligi očekuje ih duel sa ekipom Budućnosti, takođe na svom parketu (nedelja, 19h).

Neptunas – Radnički 97:101 (22:27, 29:22, 20:28, 26:24)

Dvorana: „Sviturio“ arena.
Gledalaca: 4.000.
Sudije: Vićente Bulto (Španija), Robert Viklicki (Češka), Oskars Lučiš (Letonija).

NEPTUNAS: Mazeika 12, Girdziunas 2, Mekklar, Sinika 12, Eitutavičijus 6, Sarakauskas 7, Runkauskas 23, Ulanovas 2, Vasilijus 25, Smit 8.

RADNIČKI: Sili 5, Janković, Lešić 16, Jović 3, Stevanović, Mlađan 16, Kalinić 8, Jaru 20, Dimić 10, Jevtović 4, Marinović 19.