Presudili deblji živci Novosađana

Derbi meč 17. kola BPŠ Superlige Srbije za odbojkaše između novosadske Vojvodine i kragujevačkog Radničkog pripao je aktuelnom šampionu Srbije, koji je u maloj sali novosadskog „Spensa“ trijumfovao sa maksimalnih 3:0 u setovima – 28:26, 28:26 i 25:23.

Kragujevčani su tokom sva tri seta bili više nego ravnopravan rival Novosađanima, ali su na kraju nijanse prevagnule na stranu domaćina, koji je bio prisebniji u završnicama setova.

Ušli su Šumadinci prilično hrabro i motivisano u ovaj meč, uz dosta rizika na servisu, koji im je doneo početno vođstvo od 3:0. Domaćin je sa dva uzastopna bloka Parapunova i Rudića povratio samopouzdanje i došao do rezultatskog egala, koji je potrajao sve do sredine uvodnog seta, kada se Radnički na servis raspoloženog Tuktea ponovo odlepio na „plus tri“ (12:9).

Uspevali su Novosađani potom da u par navrata priđu na samo poen zaostatka, ali su uporni Kragujevčani vraćali razliku na staro, da bi posle lošeg napada Parapunova stigli do dve set lopte (24:22). Umesto da dokrajče već grogiranog domaćina, izabranici Željka Bulatovića su mu dopustili da najpre dođe do izjednačenja, a potom i do preokreta i prilike da reši ovaj set u svoju korist. Prvi pokušaj Novosađana da dobiju ovaj set sprečio je Davide Kovač, ali je potom Kubanac Rikardo Kalvo u nameri da „skuva“ loptu zakačio mrežu i to je bio kraj za Kragujevčane. Vojvodina je dobila uvodni period igre sa 28:26 i stekla početno vođstvo u setovima.

Sa istom energijom sa kojom su započeli prvi set, odbojkaši Radničkog ušli su u narednu deonicu. Ipak, startni kapital od tri poena prednosti Šumadinci su olako prokockali, pa su ubrzo došli u situaciju da gledaju u leđa protivniku, koji je nakon as poena Parapunova poveo sa 7:5. Bio je to signal za buđenje Kragujevčana, koji ubrzo uspostavljaju rezultatsku ravnotežu, da bi nakon serije od četiri uzastopna poena vratili prednost sa početka seta (16:13).

Trener Vojvodine Slobodan Boškan je reagovao promenom dijagonale, pa su tako Zečević i Vilimanović zamenili Parapunova i Čubrila, što je uz odlične servise Rudića doprinelo drastičnom boljitku u igri Novosađana, koji preokreću na 18:17.

Nije ni tu bio kraj rezultatskim turbulencijama u ovom periodu igre. Izabranici Željka Bulatovića u samoj završnici seta ponovo preuzimaju rezultatski primat i stižu do set lopte (24:23). I baš kao u prethodnom setu, Kragujevčani opet propuštaju priliku da dotuku protivnika, koji to koristi i poenima Čubrila i iskusnog Baraneka dobija ovaj set identičnim rezultatom – 28:26.

Treći set je protekao u konstantnom vođstvu Šumadinaca, sve do samog finiša kada su Novosađani iskoristili pad koncentracije u redovima kragujevačkog tima da preuzmu kontrolu nad rezultatom (21:20). Ubrzo je Kubanac Rikardo Kalvo servis greškom omogućio šampionu Srbije dve meč lopte. Prvu je neuspelim servisom prokockao Zečević, da bi potom David Mehić uspešnom dijagonalom stavio tačku na ovaj meč – 25:23 i 3:0 za Vojvodinu u setovima.

U pobedničkoj ekipi prednjačio je bugarski internacionalac Radoslav Parapunov, koji je nanizao 13 poena. Pratio ga je nekadašnji češki reprezentativac Kamil Baranek sa 10, David Mehić je dodao 9, Andrej Rudić 8, a kapiten Stefan Simić 7 poena.

Kod gostiju iz Kragujevca najbolji utisak ostavili su kapiten Aleksa Matić i Iranac Amir Tukte sa po 13 osvojenih poena. Dvocifren poenterski učinak u timu iz srca Šumadije imao je i Lazar Koprivica sa 10 poena, dok su Mirko Radević i Davide Kovač meč okončali sa po 9 osvojenih poena.

Kolo pre kraja regularnog dela takmičenja u BPŠ Superligi Srbije odbojkaši Radničkog zauzimaju šesto mesto na tabeli sa 31 osvojenim bodom.

Kragujevčani će u poslednjem kolu, u nedelju, 27. februara, od 17 časova u „SBB hali Jezero“ ugostiti ekipu beogradskog Partizana.

VOJVODINA NS SEME – RADNIČKI 3:0 (28:26, 28:26, 25:23)