Ponos Šumadije nadigrao šampiona Bugarske

Kragujevački Radnički odigrao je jedanaestu, poslednju kontrolnu utakmicu uoči nove sezone i ubeležio desetu pobedu, ovoga puta nad Lukoilom, šampionom Bugarske – 82:69 (19:20, 26:13, 20:14, 17:22), na revijalnom susretu u Dimitrovgradu.

Duel „Ponosa Šumadije“ i aktuelnog prvaka Bugarske započet je ujednačenim pristupom ekipa. Gotovo čitavih deset minuta prve četvrtine nijedan tim nije uspeo da slomi rivala do te mere da je mogao da kontroliše obe strane terena. Takav odnos snaga doneo je minimalnu prednost Lukoila na kraju prve četvrtine – 20:19.

Predah između četvrtina bio je dovoljan stručnom štabu i igračima tima iz Kragujevca da u nastavku utakmice počnu da sprovode sve zamisli, i u napadačkim i u odbrambenim formacijama. Nikolićevi izabranici su demonstrirali sve elemente do kojih drži strateg Radničkog. Pre svega, postavljena je granitna odbrana koja u ovoj deonici dopušta svega 13 poena gostima. Na drugoj strani, rasplamsali su se kontra napadi i skok igra iz koje Šumadinci postižu 26 pogodaka. Takav učinak je na kraju prvog poluvremena doneo osetniju prednost od 12 poena – 45:33.

Među Crvenim đavolima najkorisniji igrač bio je Birčević, bilo je očito da se zaželeo nadmetanja posle manje minutaže u Nišu. Za 20 minuta postiže 12 poena, a naročito se istakao u ispunjavanju zadataka u odbrani. U ovom periodu poentirali su još: Vajt – osam, Krstović i Mijatović – po pet, Sinovec i Emening – po četiri, Marković – tri, Borisov i Vortington – po dva poena. Bez pogodaka bili su Milosavljević i Jović, kao i Dragojlović koji nije ulazio na teren.

U sastavu trenera Dokuzovskog najkorisniji je bio Abukar sa deset poena, a pratili su ga još Votkins – osam, Hit – sedam, Veselinov – pet, Marinov – dva i Banev – jedan poen.

I nakon velike pauze, kragujevački ABA ligaš nije popuštao u odbrani. Pune koncentracije, igrači Radničkog u narednih deset minuta ponovo parališu šutere Lukoila, pa ovi postižu tek poen više nego u prethodnoj četvrtini – ukupno 14. Istovremeno, gotovo sve je polazilo za rukom u atacima na koš višestrukog šampiona Bugarske, tako da je u ovom periodu došlo i do najveće prednosti na utakmici od 25 poena – 63:38. Tek u završnici Radnički popušta sa oštrim ritmom, Lukoil to koristi da se pribere i serijom 9:2 smanjuje preimućstvo Šumadinaca na 18 poena. Posle 30 minuta igre bilo je 65:47.

Poslednja četvrtina bila je konačno iskorišćena prilika tima iz Sofije da velikom broju posetilaca nove hale u Dimitrovgradu pokaže svoj kvalitet kojim se izborio da budu kvalifikant za Evroligu u novoj sezoni. Svih 40 minuta nesmanjenom žestinom izgarao je Abukar koji je u drugom poluvremenu postigao još 16 poena, što ipak nije bilo dovoljno da se nadigra veći broj motivisanih pojedinaca iz Kragujevca. Ovaj Amerikanac najviše je doprineo da Lukoil u završnoj deonici ima najbolju realizaciju – 22 poena. Šumadinci su, pak, u poslednjih deset minuta dali najmanje poena – 17. Ipak, ta razlika od pet poena samo je ublažila poraz bugarskog šampiona. Među igračima Radničkog u poslednjoj četvrtini Borisov i Vortington su bili ti rutineri koji su održavali prevagu za konačan trijumf – 82:69.

Najefikasniji igrač utakmice bio je Abukar sa 26 poena, a od njegovih saigrača jedino je još Votkins imao dvocifren učinak – 10 poena. Među igačima Radničkog Birčević je ostao najefikasniji do kraja utakmice, postigao je 16 poena, a po realizaciju su ga sledili: Vajt sa 12, odnosno Borisov i Vortington sa po 11 poena.

Košarkašima Radničkog ovo je bila poslednja kontrolna utakmica. Za sobom imaju deset pobeda i jedan poraz u žestokoj seriji mečeva protekle tri nedelje. Narednih sedam dana igrače očekuje završnica trenažnog procesa u Kragujevcu, a stručni štab podrobna analiza svega postignutog za 21 dan kontrolnih nadmetanja.

Premijerno kolo ABA lige u hali Jezero zakazano je za narednu subotu, 29. septembar sa početkom od 17 časova. Radnički će ugostiti Olimpiju iz Ljubljane.

Već sada u Kragujevcu i okolini vlada veliko interesovanje za početak nove sezone. Odraz pažnje koju pobuđuje „Mutina četa ratnika“ jesu današnji redovi isped biletarnice hale Jezero i pre početka prodaje sezonskih ulaznica. Podsećamo, za najbrže kupce ulaznica, KK Radnički je obezbedio poklon-majice sa klupskim obeležjem.

RADNIČKI – LUKOIL 82:69 (19:20, 26:13, 20:14, 17:22)

DIMITROVGRAD
Sportska hala Park
Gledalaca: oko 2.500.
Sudije: Mrdak, Stošović, Nedeljković.

RADNIČKI: Krstović 5, Sinovec 4, Milosavljević, Vajt 12, Emening 8, Birčević 16, Borisov 11, Vortington 11, Dragojlović 5, Mijatović 5, Marković 5, Jović

LUKOIL: Hit 7, Kolev, Masamba, Avramov 8, Grin, Marinov 2, Banev 2, Stojkov 6, Votkins 10, Veselinov 8, Abukar 26.

Današnjem svečanom otvaranju sportske hale prisustvovali su, pored brojih gostiju, i zvaničnici Srbije i Bugarske: predsednik opštine Dimitrovgrada Vladica Dimitrov, član upravog odbora KK Dimitrovgrad Zoran Gerov, poverenik KSS za region Istočne Srbije Dušan Projović, zamenik ministra sporta i fizičkog vaspitanja Bugarske Ivan Cenov, predsednik Košarkaškog saveza Bugarske Kristo Hristov, predsednik Lukoila Sašo Bezenkov, kao i predstavnici KK Radnički.

Novo središte sportista Dimitrovgrada i okoline otvoreno je u sklopu proslave Dana opštine.

U prvom susretu domaći košarkaši Dimitrovgrada poraženi su posle produžetaka od gostiju iz Aleksinca, ekipe Napretka.

Izvor i foto: kkradnicki.rs