Partizan zalupio Kragujevčanima vrata finala Kupa Srbije

Plasman u finale 58. Kupa Srbije ostaje nedostižan san za odbojkaše Radničkog, koji su porazom u revanš utakmici polufinala od beogradskog Partizana završili svoje ovogodišnje učešće u najmasovnijem domaćem takmičenju. „Crno-beli“ su posle sat i po vremena duge odbojkaške bitke na parketu zemunske hale „Master“ slavili maksimalnim rezultatom 3:0 (25:21, 25:22, 25:23), čime su „poništili“ prednost Kragujevčana od 3:1 u setovima iz prve utakmice u „SBB Jezeru“.

Drugu godinu zaredom beogradski „crno-beli“ uspevaju da izbace Šumadince iz kup takmičenja. Imali su izabranici trenera Alekse Brđovića lepu prednost pred revanš u Beogradu, ali očigledno nedovoljnu da čekiraju kartu za finale najmasovnijeg domaćeg takmičenja.

Meč u zemunskom „Masteru“ otvorila su dva asa Kovača za početno vođstvo Kragujevčana od 2:0. Domaćin je uzvratio poenima Mrdaka i Bataka, ali su Šumadinci nastavili da održavaju minimalnu prednost, sve dok u jednom momentu nisu izbili na maksimalnih „plus tri“ (10:7). Sve se promenilo kada je na servis liniju stao Danijel Gruvius. Mladi Šveđanin je sjajnim servisima u potpunosti poremetio prijem Kragujevčana, a epilog svega bila je neverovatna serija „crno-belih“ od čak 9:0, kojoj je Gruvius doprineo sa tri asa, za velikih 16:10 na semaforu. Nakon što su nekako izgurali sjajnog Šveđanina sa servis linije, Kragujevčani su prešli u protivofanzivu i serijom 6:1 stigli su nadomak izjednačenja (17:16), ali su „crno-beli“ nekako uspeli da zaustave ovaj silovit nalet Šumadinaca, da bi se potom vratili na solidnih „plus 4“ (21:17). Smogli su izabranici trenera Alekse Brđovića snagu da prepolove zaostatak (22:20), ali im je u presudnim trenucima popustila koncentracija, vezali su dve greške i bukvalno „poklonili“ protivniku četiri set lopte (24:20). Prvu set loptu „crno-beli“ nisu iskoristili, ali su u drugom pokušaju bili sigurniji za konačnih 25:21.

Još veća borba vođena je u drugom setu. Kragujevčani su i ovoga puta bolje startovali, poveli sa 4:2, ali su vrlo brzo i lako prokockali ovu prednost, dopustivši ekipi Partizana da preokrene rezultat u svoju korist (6:5). Sjajni servisi Alekse Bataka odveli su „crno-bele“ na „plus 4“ (14:10), na šta su Šumadinci odgovorili serijom od pet vezanih poena za preokret i minimalno vođstvo (17:16). Tada je ponovo na scenu stupio Šveđanin Gruvius, koji je uz podršku iskusnog Mrdaka „oživeo“ „crno-bele“ i vratio im rezultatsku prednost (19:17). Međutim, imao je i Radnički svog „keca u rukavu“ u liku kapitena Aleksandra Blagojevića, čija su dva poena donela Šumadincima izjednačenje (21:21). Završnu reč u ovom setu ipak su imali „crno-beli“, koji su uspešnom dijagonalom Tadića i as poenom Alekse Bataka ponovo stekli prednost od dva poena (23:21), koja se pokazala nedostižnom za Kragujevčane – 25:22.

Tada je postalo jasno da će budućeg finalistu Kupa Srbije odrediti ishod trećeg seta. Baš kao i u prethodna dva seta, Radnički je ponovo kontrolisao rezultat na samom početku deonice, ali je sredinom ovog perioda igre počeo da zastajkuje, što je ekipa Partizana iskoristila da preuzme vođstvo (12:11). Drugu polovinu seta obeležila je ogromna nervoza i veliki broj grešaka obe ekipe, naročito na servisu. „Crno-beli“ su u jednom momentu uspeli da se odlepe na tri poena „viška“ (16:13), ali su izabranici trenera Alekse Brđovića ekspresno uzvratili, došavaši najpre do izjednačenja, a zatim i do prednosti od dva poena (20:18). Delovalo je u tim trenucima da su Šumadinci bliži osvajanju ovog seta, a samim tim i plasmanu u finale, međutim, usledio je završni obrt u režiji odbojkaša Partizana, koji poenima Tadića i Gruviusa rešavaju ovaj set u svoju korist rezultatom 25:23 za konačnih 3:0 i plasman u finale Kupa Srbije.

„Crno-bele“ su do trijumfa na ovoj utakmici predvodili kapiten Milija Mrdak sa 16 i Šveđanin Danijel Gruvius sa 14 osvojenih poena.

Aleksandar Blagojević bio je najefikasniji u kragujevačkom timu sa 17 poena, dok je Davide Kovač dodao 11.

Partizan će tako u finalnom meču protiv novosadske Vojvodine imati priliku da brani trofej u najmasovnijem domaćem takmičenju, dok se Kragujevčani sada u potpunosti okreću obavezama u domaćem prvenstvu, čiji je nastavak predviđen za 20. januar, kada ekipu trenera Alekse Brđovića očekuje gostovanje šampionu Srbije, ekipi Vojvodine, u Novom Sadu.

PARTIZAN – RADNIČKI 3:0 (25:21, 25:22, 25:23)