Partizan (opet) pao u „Jezeru“ (FOTO)

Košarkaši Radničkog, u veoma dramatičnoj utakmici savladali Partizan mts. Stiven Marković trojkom u poslednjim sekundama digao „Jezero“ na noge i vratio poljuljano poverenje domaćih navijača.

Beogradski „večiti“ danas, sa gostovanja na „Čika Dači“, odnosno u hali „Jezero“, od mogućih pet, u prestonicu odneli samo jedan bod. Na obe utakmice, na kraju regularnog dela, rezultat je bio nerešen, ali je košarka sport u kome se, izuzev kladioničarski, nerešen rezultat ne piše, već produžetak odlučuje pobednika. Nakon dodatnih pet minuta igre, kragujevački košarkaši slavili nad favoritom i oraspoložili publiku koja, treba reći, nije ispunila halu do poslednjeg mesta – 79:77 (18:16, 14:14, 13:23, 23:15, 11:9*).

Radnički je u ovaj meč, za razliku od prethodnih, ušao veoma požrtvovano i motivisano. To se videlo čak i u tom prvom napadu utakmice, iako su gosti imali tri ofanzivna skoka zaredom. To dokazuje i podatak da je ekipa Partizana, koja je prepoznatljiva u evropskim okvirima po skoku, naručito ofanzivnom, napravila još samo jedan skok u napadu, do kraja prvog poluvremena.

Muta Nikolić je, laički rečeno, obarao visinu petorke kako je utakmica tekla.  Utakmicu je krenula veoma visoka postava sa Skotom, Bratićem, Birčevićem i Sajmonom u startnih pet.  Produžetak su završili Sinovec, Marković, Skot i Mijatović, uz kapitena Pavkovića, naravno. Na visokih startnih pet, gosti su pokušali da odgovore brzim kontranapadima i tako su najlakše postizali poene. Neraspoloženi spolja, u pozicionom napadu, kad arbitri ne „sviraju svaki kontakt“, imali su slabija rešenja. Majkl Skot je sa 14 indeksnih poena u prvoj deonici meča uz Sajmonovih osam poena držao domaće u igri.

Trener Kragujevčana probao je, tokom cele utakmice, da kontranapdima dođe do lakih poena svojih igrača, međutim, realizacija kontranapada je bila najslabija tačka Radničkog u ovom meču.

U drugoj deonici, gost Kragujevčana, Peđa Bojić je iz prvog reda gledao pravu tuču na terenu, u kojoj su se gosti bolje snašli, kao i obično. Izlaskom Pavkovića, koji je dobio jedan udarac u predelu oka, Partizan pravi seriju  9:0 i dolazi do velike prednosti. Međutim, slabom realizacijom šuta spolja, sa devet promašenih trojki za poluvreme, gosti omogućavaju Radničkom da ipak sačuva prednost od dva poena. 32:30.

U drugom poluvremenu se očekivalo, recimo da će šut za tri Partizana proraditi, ali je retko ko očekivao apsolutnu dominaciju Bobana Marjanovića pod oba koša, njegovih 8 poena  i vraćanje Radničkog u utakmicu uz ovacije: “ Bobi, Bobi… “  Tada, jedan od najboljih sudija Evrope i glavni sudija ovog meča, Ilija Belošević, opet toleriše dosta fizičkog kontakta, te Partizan pravi seriju 8:0 za celih šesdeset sekundi i na početku poslednje deonice rezultat je 45:53.

Na ovoj utakmici, zonska odbrana se igrala uglavnom posle tajmauta, na obe strane.   Majkl Skot je svojom fantastičnom partijom, uz par fenomenalnih prodora kapitena Pavkovića, vratio Radnički na rezultatski egal u 35. minutu utakmice i tada tek kreće drama. Kecman je, na drugoj strani, potsetio na svoju košarkašku inteligenciju i kvalitet.

Rezultatskim egalom u poslednjoj deonici, arbitri smanjuju mogućnost odlučivanja pobednika, te su penali svirani na sve strane, doduše, srećom bez ličnih „za klupe“ i samu publiku.

Koševi Raduljice uz četvrtu, a zatim i petu ličnu Sajmona i dodatno slobodno bacanje, za mnoge je značilo da Radnički ne može da izdrži do samog kraja. Međutim, „Maj-Ki“ Skot (engl. „my key“ – moj ključ – Mutine reči na konferenciji) nije tako mislio i najpre je „back-door“ ulazom, a zatim i trojkom iz driblinga, preko ruke, digao publiku na noge. Radnički je imao dva minuta odmora i tri sekunde da završi regularni deo utakmice svojim napadom, pri rezlutatu 68:68, ali su gosti dobro preuzimali i Pavković nije mogao ozbiljnije da ugrozi protivnički koš.

Uz četiri lične Stivena Markovića, sa plavim okom kapitena i bez Sajmona u rotaciji, retko ko je očekivao da Radnički u produžetku može do pobede. A onda, kada je na samom početku produžetka Lučić konačno pogodio trojku, uz pametnu igru prodorom i iznuđivanjem faulova, Partizan je želeo da slobodnim bacanjima održava razliku.

U jednom momentu su gosti imali pet poena viška, a onda trojkom Sinoveca u prvim sekundama napada, zatim, odlična odbrana te trojka „preko ruke“ Dače Mijatovića, koga „ne vole“ ekipe kao što je Partizan, jer je to igrač sna poziciji „pet“, čiji je glavni kvalitet šut za tri poena. Radnički je imao pola koša prednosti i lopta je pripadala gostima, na petnaestak sekundi do kraja. Mačvan u sledećem napadu polaže, i gosti ponovo vode 76:77.

Trener Nikolić traži tajmaut, koji mu sudije i zapisnički sto ne odobravaju, i dok on konverzira sa istim, Stiven Marković se u opštoj neorganizaciji napada, na 2,5 sekunde pre sirene, diže na šut i pogađa trojku koja izaziva neopisivo slavlje na tribinama kragujevačke hale, za konačnih 79:77 i dva boda ostaju u Kragujevcu.

Najbolji pojedinac meča, ako se izuzme poslednji šut, gde sve pohvale pripadaju Stivenu Markoviću, je svakako bio Majkl Skot sa nanizanih 17 poena, 12 skokova, 5 ukradenih lopti, 4 asistencije i dve blokade – indeks 31. Pratili su ga Sajmon sa 13 poena i Pavković sa 11 poena i osam asistencija.

Sa druge strane, Raduljica je imao 14 poena, Džejms 12 poena, Milan Mačvan je postigao 11 poena uz šest skokova.

KK Radnički : KK Partizan mts 79:77 (18:16, 14:14, 13:23, 23:15, 11:9*)

Hala
: Jezero.
Sudije: Belošević, Glišić, Vesković.

RADNIČKI KG: Pavković 11 (8as), Sinovec 3, Sajmon 13, Marković 8 (4as, 5izg), Birčević 3, Nešović 7, Bratić, Vuksanović, Marjanović 9 (5sk), Skot 17 (12sk, 4as, 5ukr, 2blk), Mijatović 6, Bakić 2.

PARTIZAN MTS: Kecman 6, Raduljica 14 (4sk, 4izg), Lučić 7 (6sk, 3as, 3ukr), Milosavljević 8, Bogdanović, Katić 5 (5sk), Bešović, Čakarević 7 (4sk, 3as), Džejms 12 (3sk, 6as), Mačvan 11 (6sk, 4as), Anđušić 5, Bertans 2 (4sk).

Kragujevački košarkaši u sledećem kolu Agroživ lige gostuju u Železniku, ekipi Radnički FMP, u subotu, 8. aprila od 18h.