Kragujevčanke u furioznom finišu „pregazile“ Partizan

Košarkašice Radničkog su u jednom od derbija 16. kola Prve ženske lige Srbije savladale beogradski Partizan 1953 sa ubedljivih 83:60 (12:12, 30:18, 14:19, 27:11). Kragujevčanke su ovom pobedom prekinule niz od četiri uzastopna poraza i napravile važan iskorak u borbi za petu poziciju na tabeli.

Publika u hali „Gordana Goca Bogojević“ imala je priliku da uživa u jednoj izuzetno borbenoj i dinamičnoj košarkaškoj predstavi dve ekipe koje se bore za što bolju startnu poziciju u predstojećem plej-ofu. Učenice Nenada Milovanovića su čitav meč odigrale sa izuzetnom energijom i voljnim momentom, pa su na kraju zasluženo nagrađene pobedom.

Imao je Radnički prednost u većem delu utakmice, ali je otpor „crno-belih“ slomio tek u poslednih pet minuta susreta, kada je ubitačnom serijom 18:0 došao do ubedljivog trijumfa.

Nakon uvodne deonice, u kojoj se usled dobrih odbrana teško dolazilo do poena, Kragujevčanke su sredinom druge četvrtine uspele da steknu nešto osetniju prednost od pet poena (25:20) koja nije bila dugog veka, budući da su gošće preko Milice Inđić napravile mini seriju od šest uzastopnih poena i „preotele“ vođstvo (25:26).

Bio je to signal da košarkašice Radničkog pojačaju agresivnost na spoljnim igračicama Partizana, što je rezultovalo sa par ukradenih lopti i lakih poena u tranziciji za maksimalnih „plus osam“ (38:26). Nije to bilo sve od Kragujevčanki za ovu četvrtinu. Snežana Čolić se sa dva dalekometna projektila u samom finišu deonice postarala da „crvene“ na odmor odu sa dvocifrenom zalihom – 42:30.

Narednu četvrtinu obeležile su česte oscilacije u igri ekipe Nenada Milovanovića. Najpre su „crno-bele“ smanjile zaostatak i svele ga u jednocifrene okvire (46:39), ali su nedugo zatim Čolić i Stevanović vratile Radničkom dvocifrenu prednost (52:39).

Usledio je novi krizni period u igri kragujevačkog tima, koji je potrajao puna četiri minuta. Za to vreme Beograđanke su napravile seriju 10:0 i primakle se na svega tri poena zaostatka (52:49). Ovaj „post“ domaće ekipe prekinule su Neda Bezarević i Jelena Jozić, pa je Radnički u završni period igre ušao sa solidnom prednošću od sedam poena – 56:49.

Početak poslednjeg kvartala nije doneo ništa novo. Ponovo su se „crvene“ igrale sa živcima svojih navijača, koji su još od početka drugog poluvremena očekivali trenutak kada će njihove ljubimice konačno prelomiti meč i dotući vrlo „žilavog“ protivnika. I napokon su ga dočekali u samom finišu utakmice, kada je Radnički serijom 18:0 zadao završni udarac svom rivalu i na kraju, pomalo neočekivano, upisao ubedljivu pobedu od 23 poena razlike – 83:60.

„Crvene“ su do velikog trijumfa predvodile Bojana Stevanović sa 31 i Snežana Čolić sa 21 poenom. Dvocifrena u kragujevačkom timu bila je i Jelena Prvulović sa 12 poena.

U redovima beogradskih „crno-belih“ istakle su se kapiten Milica Inđić sa 19 poena i 14 skokova, odnosno Nina Samardžić sa 14 poena.

Trener Radničkog Nenad Milovanović bio je izuzetno zadovoljan činjenicom da je njegova ekipa nakon nekoliko nesrećnih poraza ponovo uspela da uhvati pobednički ritam. Kao ključ pobede, strateg Kragujevčanki apostrofirao je dobru igru u odbrani svoje ekipe.

Igračice su ispoštovale dogovor iz svlačionice, odigrale izuzetno agresivno u odbrani i ekipu Partizana svele na šezdeset ubačenih poena. Posebno bih pohvalio moje visoke igračice, koje su delovale dosta bolje u odbrani, nego na nekim prethodnim mečevima. Čestitao bih ekipi Partizana na fer i korektnoj borbi tokom svih četrdeset minuta. Iza nas je serija od nekoliko nesrećnih poraza, pa nam u tom smislu ova pobeda dosta znači, posebno na tom psihološkom planu, pred početak plej-ofa – konstatovao je Milovanović.

Trener beogradskog tima Bojan Ivanović bio je revoltiran izdanjem svoje ekipe, koja je, iako u oslabljenom sastavu, dosta dobro parirala Kragujevčankama punih 35 minuta, a onda je u poslednjih pet minuta susreta doživela totalni sunovrat.

Čestitam Radničkom na zasluženoj pobedi. Od samog početka utakmice nametnuli su svoj ritam igre, dok smo mi u ovaj meč ušli sa manjkom koncentracije i agresivnosti, naročito u prvom poluvremenu. U drugom delu utakmice malo smo pojačali energiju, smanjili zaostatak i imali priliku da preokrenemo utakmicu u svoju korist, ali je nismo iskoristili. Ono što se dogodilo u poslednjih pet minuta utakmice je krajnje zabrinjavajuće pred početak plej-ofa. Jednostavno, ovako nešto ne sme da nam se ponovi, jer ćemo u tom slučaju biti „glineni golubovi“ za sve naše buduće rivale – izjavio je Ivanović.

Kragujevčanke su se ovim trijumfom osamile na petoj poziciji sa 23 osvojena boda, a ujedno i teoretski osigurale opstanak u ligi i učešće u plej-ofu.

Narednog vikenda košarkašice Radničkog očekuje poslednje gostovanje u ligaškom delu takmičenja, i to nekadašnjem šampionu Radivoju Koraću u Beogradu.

Izvor i foto: SPD Radnički