Kragujevčani protutnjali Crvenim Krstom

Košarkaši Radničkog se dobrom igrom revanširali ekipi BKK Radničkog sa Crvenog Krsta za poraz u Jezeru, i tako otvorili vrata ABA lige za narednu godinu. U zanimljivoj utakmici, domaći imali 19 poena minusa na poluvremenu, ali se vratili u egal meč. Kragujevčani, padom nivoa igre u trećoj deonici bili na ivici da ispuste bodove, ali na kraju ipak kvalitetniji i iskusniji na prvoj poziciji u Agroživ ligi   76:88    (17:24, 15:27, 29:16, 15:21).

Očekivalo se da će košarkaši kragujevačkog superligaša dizati formu kako odmiču utakmice i kako se bliži kraj sezone. Ekipa BKK Radničkog, koja je izvojevala pobedu u meču sa istoimenim rivalom u Kragujevcu,  osetila je to na svojoj koži u današnjem duelu.

Dva prezimenjaka na klupama rivala, dva trenera Nikolića, nisu nam ponudila velike novine u ovom susretu. Domaćini su krenuli uobičajeno, veoma oštro, sa dosta šuteva spolja, više pokušaja za tri nego za dva poena, na skoku veoma slabo. Visoka petorka Radničkog sa iskusnim Vuksanovićem, koji kao da je čuvan za važne mečeve u samoj završnici sezone, dominirala je u svim segmentima igre.

Kitanović je već u prvoj deonici naterao Sajmona na dva faula, pa je najkorisnijeg igrača Radničkog u ABA ligi zamenio sve bolji Boban Marjanović. Ulaskom Marjanovića, Radnički pravi seriju od 11:0 za četiri minuta i tako pravi razliku koja do poluvremena progresivno raste. Stefan Birčević je nastavio „tradiciju“ da prvi povuče, te je i na ovoj utakmici najveći doprinos dao na samom startu utakmice sa šest poena i šest skokova u prvoj deonici .  Vuksanović je dominirao na svojoj poziciji i koristio konstantan „mis-meč“ te je vrlo brzo sakupio 9 poena i četiri asistencije, odigravši skoro celo prvo poluvreme.

Ali, ubedljivo najbolji na terenu u prvih dvadeset minuta bio je visoki Marjanović, za koga domaći nisu imali rešenja. Dominirao je pod košem, skakao u napadu, tako da domaćima nije ostalo ništa drugo, do da ga zaustavljaju faulovima. Tako je Bobi, ponajviše sa penala, stigao do petnaest poena za poluvreme uz index 21.

Kod domaćina, veoma borbeni su bili Petrović i Kitanović. Petrović je dobro prolazio prvu liniju Kragujevčana, pa je zaustavljan ličnim greškama u protivničkom reketu. Nakupio je osam poena, dok je Kitanović imao mnogo slaibiji učinak od onog u Kragujevcu. Na odmor se otišlo rezultatom 32:51, uz veliku dominaciju u skoku Kragujevčana (odnos skokova 12/22).

Ono čega se svi treneri plaše, moglo je da se dogodi na početku treće deonice, jer su gosti veoma rano napravili veliku razliku. Kragujevčani su poznati da igraju u oscilacijama, i da u serijama koševa prave razliku, ali je i tako napravljenu „tope“. Domaći košarkaši kreću na „sve ili ništa“ i predvođeni fantastičnim Petrovićem, prave seriju 13:2 početkom drugog poluvremena, i nagoveštavaju povratak u meč.

Petrović nastavlja da dominira na terenu i sa tehničkom greškom Sajmona (4. lična greška) u 29. minutu susreta, domaći stižu do samo dva poena minusa. (60:62)

Četvrta deonica donela je dosta čvrstu igru, naručito u odbrani na obe strane, pa se teško dolazilo do poena. Goste nije htelo, pa je trener Miroslav Nikolić tražio džokera. To je po ko zna koji put ove sezone bio Boris Bakić. Ovoga puta vidljivim statističkim parametrima.  Ulaskom Bakića gosti prave seriju 15:3 u poslednjoj deonici.  Crnogorski reprezentativac je sa 6 poena držao svoj tim u solidnoj prednosti, pa se čekalo da Kragujevčani i prelome utakmicu.

Prelomni trenutak meča, iako je trebalo da se desi mnogo ranije, ipak je bio tek u 36. minutu susreta, kada Dača Mijatović, bivši kapiten Radničkog, pogađa onu, njemu svojstvenu – Pick & Pop trojku, te gosti odlaze na velikih dvanaest poena viška. Bakić zatim novom trojkom stavlja tačku na pobednika ove utakmice.

Petrović je ibo najefikasniji kod domaćih sa 22 poena. Pratio ga je Boltić sa 11 i Osmokrović i Tomić sa po devet poena. Kod pobednika, najefikasniji još iz prvog poluvremena bio je Marjanović, a pratili su ga Vuksanović sa 13 poena, te Bakić sa 12 poena. Stefan Birčević je odigrao dobru rolu sa 10 poena i dvanaest skokova.

BKK Radnički – KK Radnički   76:88    (17:24, 15:27, 29:16, 15:21)

Dvorana: SC Šumice
Gledalaca: 600.
Delegat: Ramusović,
Sudije: Juras, Obrknežević, Vesković.

BKK RADNIČKI: Šljivančanin, Osmokrović, Tomić, Balaban, Rakonjac, Boltić, Ilić, Kitanović, Petrović, Gacić, Mijović, Lalić.

RADNIČKI: Pavković, Sinovec, Sajmon, Marković, Birčević, Nešvić, Bratić, Vuksanović, Marjanović, Skot, Mijatović, Bakić.

Sledi pauza u Agroživ ligi usled turnira završne četvorke ABA lige u Tel Avivu, a nakon toga, 8.maja u hali Jezero Radnički dočekuje ekipu Mega Vizure.