Kragujevčani bez snage za završni preokret, Partizan odneo dva boda iz SBB Jezera

Tačno dva sata i četiri minuta trajala je žestoka odbojkaška bitka na parketu SBB hale Jezero između kragujevačkog Radničkog i beogradskog Partizana, u derbi utakmici 16. kola BPŠ Superlige Srbije. Na kraju su se pobedi radovali „crno-beli“, koji su u taj-brejku uspeli da slome otpor srčanih Kragujevčana – 3:2 (24:26, 25:22, 25:22, 19:25, 15:12).

Nisu Šumadinci uspeli da se revanširaju „crno-belima“ za eliminaciju iz Kupa Srbije, ali su uprkos tome zaslužili svaku pohvalu, ne toliko zbog igre, koja, mora se priznati, nije bila na zadovoljavajućem nivou, koliko zbog energije i požrtvovanosti koju su izabranici trenera Alekse Brđovića pokazali u većem delu meča. Ekipa Partizana je potvrdila da je u ovom trenutku u boljoj formi od Kragujevčana, a podatak da su od ukupno 70 poena čak 17 osvojili blokom, ukazuje na to da su „crno-beli“ u potpunosti „pročitali“ igru svog rivala, koga su sveli na prilično skromnih 33 odsto realizacije napada.

Odlično je Radnički otvorio prvi set, poveo sa 7:2, što je trenera beogradskog tima Bojana Janića nateralo da zatraži kratak predah. Po povratku na teren, „crno-beli“ prilaze na tri poena zaostatka (8:5), ali je usledio novi nalet Kragujevčana, koji ubrzo dolaze do novog rezultatskog maksimuma (14:6), pa je strateg gostujuće ekipe bio primoran da potroši i svoj drugi tajm-aut u ovom setu. Baš kao i prethodnog puta, ponovo je usledila reakcija odbojkaša Partizana, koji su podigli nivo igre u odbrani, što im je omogućilo najpre da ublaže zaostatak, a zatim i da stignu do izjednačenja (18:18). Tu su „crno-beli“ ukočili i počeli da gube koncentraciju, što su Šumadinci iskoristili da ponovo dođu do vođstva (23:21), ali su gosti nakon asa Luke Tadića vratili rezultatsku ravnotežu (23:23). Usledio je uzbudljiv finiš seta, u kome su Kragujevčani iskoristili drugu set loptu i as poenom Ristića stigli do početne prednosti u setovima – 26:24 (1:0).

Nakon rezultatske klackalice na startu drugog seta, „crno-beli“ su sredinom ove deonice uspeli da pobegnu na „plus četiri“ (13:9), ali je tada Aleksa Brđović napravio pravi potez poslavši na parket Vuka Ivankovića, koji je sa dva dobra servisa poremetio ritam gostujućeg tima i omogućio Šumadincima da uhvate rezultatski priključak (13:12). Na Ivankovićeve dobre servise nadovezale su se dve „bombe“ kapitena Blagojevića za preokret i minimalno vođstvo domaćina od 16:15. Nije tu bio kraj rezultatskim obrtima u ovom setu. Ponovo je proradio blok „crno-belih“, razigrao se i Šveđanin Gruvius, pa je rezultatska prednost ubrzo ponovo bila na strani gostujuće ekipe (21:19), koja je na kraju dobila ovaj set rezultatom 25:22.

Tamo gde su stali u finišu drugog, izabranici trenera Bojana Janića nastavili su početkom trećeg seta. Držali su „crno-beli“ rezultat pod svojom kontrolom tokom čitave deonice, ne dozvoljavajući domaćinu da im ozbiljnije ugrozi vođstvo, pa su tako i ovaj period igre rešili u svoju korist, i to identičnim rezultatom kojim su dobili prethodni set – 25:22.

Da Radnički nije ista ekipa sa Nikolom Petrovićem na terenu i bez njega, najbolje se videlo u četvrtom setu. Iako još uvek „rovit“ posle teške povrede ruke koju je doživeo na izmaku prošle godine, 29-godišnji Požarevljanin je za tili čas povezao konce igre kragujevačkog tima u ovoj deonici i poveo ga ka taj-brejku. Pored Petrovića, veliku zaslugu za buđenje Šumadinaca u ovom setu imala je i kragujevačka publika, koja je u momentima kada je to bilo najpotrebnije davala vetar u leđa izabranicima trenera Brđovića, koji su manje-više rutinski dobili ovaj set rezultatom 25:19.

Vrhunac drame usledio je u petom setu. „Crno-beli“ su od starta bili za korak ispred domaćina, da bi na promenu strana otišli sa dva poena „viška“ (8:6). As Tadića za vođstvo Partizana od 12:9 bio je uvod u konačan slom Kragujevčana, koji su na kraju izgubili ovaj set rezultatom 15:12.

Šveđanin Danijel Gruvius bio je najefikasniji u pobedničkom timu sa 16 osvojenih poena. Luka Tadić i Novica Bjelica osvojili su po 12, a kapiten Milija Mrdak 11 poena.

Na drugoj strani prednjačio je kapiten Aleksandar Blagojević sa 15 osvojenih poena, dok je Andrej Ristić dodao 10.

Beograđani su tako produžili seriju trijumfa i zadržali drugu poziciju na tabeli sa skorom 12-4, dok su Šumadinci trenutno četvrti sa učinkom od 9 pobeda i 6 poraza.

Ako izuzmemo zaostali meč 14. kola protiv Crvene zvezde, koji je predviđen da se odigra 21. februara, ekipu trenera Alekse Brđovića očekuje nešto lakši raspored u narednih nekoliko kola, počev od gostovanja ekipi Karađorđa u Topoli idućeg vikenda.

RADNIČKI – PARTIZAN  2:3 (26:24, 22:25, 22:25, 25:19, 12:15)

Dvorana: SBB hala Jezero.