Košarkaši Radničkog nemoćni u duelu sa liderom

Košarkaši Radničkog nisu uspeli da naprave iznenađenje u susretu sa liderom Košarkaške lige Srbije, ekipom zemunske Mladosti. Meč u kragujevačkom „SBB Jezeru“ završen je ubedljivom pobedom Zemunaca od devetnaest poena razlike – 110:91 (34:22, 29:23, 24:27, 23:19).

U odnosu na prvi prvenstveni duel ove dve ekipe, koji je odlučen u dramatičnoj završnici, ovoga puta je ekipa trenera Dragana Jakovljevića mnogo lakše došla do trijumfa protiv Kragujevčana.

Već je prva četvrtina dala jasne smernice o tome kako će se ovaj meč nadalje odvijati. Agresivnom odbranom po čitavom terenu, Zemunci su od samog starta otežavali Kragujevčanima prenos lopte u polje napada i terali ih na greške. Samo u prvih pet minuta utakmice, košarkaši Radničkog imali su pet izgubljenih lopti, a ovaj trend su nastavili i u daljem toku susreta.

U međuvremenu su košarkaši Mladosti postepeno uvećavali rezultatsku prednost, koja je svoj maksimum dosegla pred ulazak u poslednji minut prve četvrtine (32:15).

Početak druge deonice doneo je određeni boljitak u igri Kragujevčana, koji su u jednom trenutku uspeli da spuste zaostatak na jednocifrenu vrednost (36:28), ali samo za kratko jer je usledila nova ofanziva Zemunaca, pa je već polovinom ovog perioda igre razlika vraćena na pređašnji nivo (52:35).

Da stvari budu gore po Kragujevčane, kapiten Raško Katić je dve sekunde pre odlaska na veliki odmor zaradio isključenje zbog prigovora sudijama, što je dodatno otežalo posao domaćinu u nastavku susreta.

U većem delu treće četvrtine gosti su održavali prednost od dvadesetak poena razlike i delovalo je da idu sigurnim putem ka novoj pobedi. To je mislio i trener Zemunaca Dragan Jakovljević, koji je odlučio da izvede iz igre svoje glavne adute, Mičela i Drešela, ali je bio primoran da ih vrati na parket početkom poslednje deonice, kada se Radnički spustio na trinaest poena razlike (87:74).

Ipak, dalje od toga izabranici Ivice Vukotića nisu mogli. Trojkama Drešela i novajlije Aranitovića, lider KLS je sredinom poslednjeg kvartala ponovo došao do dvadeset poena prednosti (96:76) i bez većih trzavica priveo utakmicu kraju.

Najbolji igrač Mladosti, Amerikanac Trej Drešel, nije imao baš sjajno šutersko veče u „SBB Jezeru“, ali je uspeo da sakupi 20 poena, dovoljno da zaradi epitet prvog strelca svoje ekipe na ovoj utakmici. Nigerijac Igbanu ubacio je 13 poena, Luka Mitrović i Matija Belić po 12, a spisak dvocifrenih u taboru Zemunaca zaključio je Francuz Stefan Gombo sa 11 poena.

Andreja Stevanović je, kao po običaju, prednjačio u redovima kragujevačkog tima sa 21 postignutim poenom. Pratio ga je Stefan Đorđević sa 19, kapiten Katić je do isključenja nanizao 12 poena, dok je Nikola Veljović ubacio 11 poena, uz 7 asistencija.

Zanimljivo je napomenuti i to da je plejmejker Kragujevčana Filip Dumić sa 11 asistencija i 7 skokova poneo epitet prvog asistenta i skakača svoje ekipe na ovoj utakmici.

Meč u „SBB Jezeru“ predstavljao je ujedno i debitantski nastup Aleksandra Aranitovića u dresu zemunske Mladosti, koji je odličnom rolom, naročito u poslednjoj deonici, pokazao da će biti vredno pojačanje za ekipu trenera Dragana Jakovljevića u nastavku sezone.

Mi smo već od samog početka utakmice nametnuli taj  naš agresivni ritam igre i uspeli da steknemo značajniju rezultatsku prednost, koju smo u nastavku meča uspešno održavali, sve do konačne pobede – kratko je prokomentarisao Aranitović.

Trener Mladosti Dragan Jakovljević izrazio je zahvalnost domaćinu na gostoprimstvu i pohvalio entuzijazam i napore ljudi iz rukovodstva Radničkog, koji daju sve od sebe da Kragujevac ponovo učine značajnom košarkaškom sredinom, a potom se posvetio analizi same utakmice.

Mi smo posle tog čitavog haosa sa kovidom koji nas je pogodio i izuzetno zgusnutog rasporeda utakmica koji je potom usledio, konačno dobili malo više vremena da se posvetimo treninzima. Efekti tog rada bili su vidljivi već u prvom poluvremenu ove utakmice, koje smo završili sa 63 postignuta poena, što je jedna od naših najboljih napadačkih partija ove sezone. Znali smo da ekipu Radničkog moramo da uvedemo u neki naš ritam igre, da ih pritiskom i agresivnošću nateramo na greške, kako bismo došli do lakih poena, u čemu smo na kraju krajeva i uspeli. Ono čime nisam baš najzadovoljniji, to je što smo opet dopustili Radničkom da nas nadskače, iako mi važimo za jednu od najboljih skakačkih ekipa u ligi. Sve u svemu, pokazali smo da smo u ovom trenutku bolja ekipa od Radničkog, sa većim rosterom, i mislim da smo zasluženo pobedili – izjavio je Jakovljević.

Kragujevčani će priliku za novi trijumf morati da potraže na nekim narednim utakmicama, s obzirom da se ekipa Mladosti pokazala kao isuviše jak protivnik.

– Čestitam ekipi Mladosti na zasluženoj pobedi. Nadam se da ćemo na utakmicama koje slede pružati mnogo bolje igre i beležiti bolje rezultate – poručio je mladi Marko Đorđević, kome svaki minut igranja u KLS predstavlja vredno iskustvo i podsticaj za dalji napredak u karijeri.

Trener Radničkog Ivica Vukotić ponovo je podvukao da je Mladost jedna od najkvalitetnijih ekipa u ligi protiv koje je jako teško igrati, ali se ipak nadao nešto jačem otporu njegovih izabranika.

Pokušali smo da odgovorimo na tu agresivnu igru ekipe Mladosti, ali očigledno je da u tome nismo uspeli. Oni su nam samo u prvom poluvremenu ubacili 63 poena, pri čemu je većina tih poena došla iz kontranapada. U dosta situacija smo im dopustili koš-faul, što je po meni nedopustivo. Idemo dalje, čeka nas jako težak raspored i možda je dobro što ćemo konačno imati jednu malu dužu pauzu od petnaestak dana, kako bi se igrači koji su bili povređeni ili bolesni polako vratili u trenažni proces. Iskreno se nadam da ćemo do kraja prvenstva uspeti da dobijemo dovoljan broj utakmica, kako bismo obezbedili opstanak u ligi – smatra Vukotić.

Nakon nekompletnog 19. kola, Radnički zauzima dvanaestu poziciju na tabeli KLS sa skorom 7-11 i 25 osvojenih bodova.

Kragujevčanima sada predstoje pripreme za završni turnir Kupa Radivoja Koraća, koji će se održati od 11. do 14. februara u Novom Sadu.

KK RADNIČKI – KK MLADOST  91:110 (22:34, 23:29, 27:24, 19:23)