Dumić brži od sirene

Susret starih rivala, leskovačkog Zdravlja i kragujevačkog Radničkog, u 2. kolu Košarkaške lige Srbije nije mogao da prođe bez drame u završnici, koju je trojkom u poslednjoj sekundi utakmice razrešio plejmejeker Radničkog Filip Dumić za konačnih 74:71 (24:15, 9:15, 21:19, 20:22) i prvenac Kragujevčana u novoj takmičarskoj sezoni.

I pre puta u Leskovac Šumadinci su znali da ih očekuje jedan izuzetno težak meč protiv veoma motivisanog domaćina, koji je imao žarku želju da dobar utisak sa startnog gostovanja u Kraljevu potvrdi trijumfom na premijeri pred svojim navijačima.

Ipak, sam početak utakmice protekao je u znaku Kragujevčana, koji su kontrolisali rezultat tokom čitave uvodne deonice i u drugi period igre ušli su sa zalihom od devet poena (24:15).

Nakon nepuna dva minuta igre u drugoj četvrtini, Radnički po prvi put na meču dolazi do dvocifrene prednosti (27:17), što je izazvalo reakciju u redovima leskovačkog tima, koji je u nastavku ove deonice zaigrao mnogo angažovanije, pa je za nešto manje od šest minuta uspeo da istopi dvocifreni „minus“ i primakne se na svega „pola koša“ zaostatka (28:27).

Na poluvreme su izabranici trenera Ivice Vukotića otišli sa prednošću od tri poena (33:30), koju su trojkom iskusnog Đerasimovića duplirali već na samom startu treće četvrtine (36:30). Nastavak deonice protekao je u konstantnom vođstvu Kragujevčana i nastojanjima košarkaša Zdravlja da uhvate rezultatski priključak, koji bi im pružio mogućnost za eventualni preokret.

Početak poslednje deonice donosi blagi pad u igri kragujevačkog tima, što Leskovčani koriste i serijom 7:0 dolaze do prvog vođstva na utakmici (61:60). Ipak, košarkaši Radničkog vrlo brzo uspevaju da se konsoliduju i vrate prednost na svoju stranu, pa su u poslednji minut utakmice ušli sa dva poena „viška“ (71:69).

Svetozar Stamenković je sa linije slobodnih bacanja doneo ekipi Zdravlja izjednačenje na nekih 18 sekundi pre kraja utakmice (71:71), i kada je delovalo da meč gotovo izvesno ide u produžetke, Filip Dumić je na gotovo filmski način, trojkom uz poslednji zvuk sirene, izrastao u junaka utakmice i doneo Šumadincima prvu pobedu u sezoni.

Kapiten Radničkog Raško Katić bio je najistaknutiji akter duela u leskovačkoj hali „Dubočica“. Nekadašnji reprezentativac, koji je prešao prag pete decenije života, ostvario je „dabl-dabl“ učinak – 21 poen i 12 skokova, i sa ukupnim indeksom 27 zaradio epitet igrača utakmice.

Zapažen je bio i drugi veteran u redovima kragujevačkog tima, Marko Đerasimović, koji je ubacio 14 poena, uz šut iz igre 4-6, a dvocifren broj poena postigli su i Nikola Veljović -13 i Ivan Nedeljković – 10 poena.

Na supotnoj strani istakli su se bivši košarkaš Radničkog Stefan Đorđević sa 15, Svetozar Stamenković sa 13 i Dragomir Jović sa 12 postignutih poena.

Košarkaši Radničkog nakon dva odigrana kola imaju polovičan učinak 1-1 i nalaze se u sredini prvenstvene tabele.

Narednog vikenda učenici Ivice Vukotića dočekaće u svom „SBB Jezeru“ prošlogodišnjeg osvajača Košarkaške lige Srbije, zemunsku Mladost, koja je sezonu otvorila sa dva vezana trijumfa.

ZDRAVLJE – RADNIČKI 71:74 (15:24, 15:9, 19:21, 22:20)