Drama u Grčkoj – Radnički za malo do pobede

Košarkaši Radničkog, nedovoljno oporavljeni posle bolnog poraza od Crvene Zvezde u ABA ligi, imali dosta težak zadatak u gostima protiv kvalitetne ekipe Panioniosa, na otvaranju ovogodišnjeg Evrokupa. Ekipa Panioniosa  se bolje snašla u dramatičnoj završnici i Radničkom su ipak izmakli prvi bodovi u Evrokupu.

Slabo prvo poluvreme počelo je prednošću od 6:0 ekipe Panioniosa, ali je duo stranaca Sili/Jaru krenuo bez impresija prema Evrokupu i Grcima, te  preokrenuo rezultat već na polovini prve deonice i pokazao da Radnički ipak ima snage za iznenađenje.

Glavni sudija ovog meča, Ukrajinac Boris Rižik nije dozvolio oštriju odbranu , pa su plejmejkeri Radničkog, Marinović i Sili vrlo brzo zaradili po dva faula, što je predstavljalo veliki problem za Šumadince.

Bez Marinovića, uz Kalinića na klupi, ali i sa Lešićem u lošem „momentu“ Radnički nije mogao mnogo, te se  Grci vraćaju u rezultatski plus u drugoj deonici.  Marinović je tek pred kraj prvog poluvremena ponovo ušao u igru, a „rezervisti“ Radničkog su ipak ostali na „samo“ tri poena deficita posle prvih 20 minuta igre. Jaru je već posle prve dve deonice imao 7 poena i devet skokova (od toga četiri u napadu).  28:25

Početak drugog poluvremena doneo je kvalitetniju igru Radničkog. Gosti su delovali opuštenije na terenu, osveženje je bio Balmazović uz solidnog Dušana Mlađana,  a iskusni Marinović je krenuo sa prepoznatljivim asistencijama i razigravanjem ekipe.

U 29. minutu Lešić je sa linije penala zabeležio svoje prve poene, a Radnički odlazi na  šest poena prednosti.

Međutim, Radnički je počeo poslednju deonicu dekoncentrisano i sa lošom organizacijom napada. Domaći velikom serijom od 12:0 teraju Šumadince da jure rezultat do samog kraja utakmice, što ova mlada Mutina četa ipak nije izdržala.

Nakon vezanih grešaka Radničkog, Grci odlaze na dvocifrenu prednost na tri minuta pre kraja i činilo se da je kraj svim nadama Kragujevčana.

Ali, sjajni Mlađan, Balmazović i Sili pogađaju vezane trojke, te gosti dolaze na minus od samo pola koša na 30 sekundi pre kraja.  (70:69)

U dramatičnoj penal završnici, ekipa Panioniosa se bolje snašla i sigurnim izvođenjem penala Uroša Duvnjaka (10/10 ) zabeležila značajnu pobedu na početku Evrokupa.

Najefikasniji u redovima Panioniosa bili su Mekolum sa 27 poena i Duvnjak sa postignutih 19 poena, dok je u poraženoj ekipi najefikasniji bio Mlađan sa 16 poena. Jaru je dodao 14 koševa uz čak 16 skokova, dok je Di Džej Sili ubacio takođe 14 koševa.

Panionios – Radnički 77:72 (12:15, 16:10, 16:23, 33:24)

Dvorana: Helinikon.