Čapin i „Đavoli“ bolji od Makedonaca

Košarkaši Radničkog nadigrali makedonski MZT u punoj hali „Jezero“ i krenuli ka vrhu tabele.2 Aleksandar Ćapin i „Đavoli“ u poslednjih dva minuta obezbedili trijumf domaćih. Slede Mađari, pa Partizan mts.

MZT u "Jezeru"

Makedonci imaju svoje čuveno Ohridsko jezero, ali u našem „Jezeru“ se nisu snašli. U veoma važnoj utakmici za obe ekipe i borbu za vrh tabele ABA lige, pojačana i izmenjena ekipa MZT-a nije ličila na sebe  u odnosu na već odigrane četiri utakmice protiv Radničkog počev od pripremnih utakmica pa nadalje.

Sa novim trenerom, sjajnim Damjanom Stojanovskim, uvek borbenim Bakićem, koga je Radnički veoma „jevtino“ i lako izgubio… Sa nikad boljim Otaševićem i sjajnim strancem, MZT je izrastao u sjajnu iskusnu ekipu.

Utakmica sa puno oscilacija, sa četiri potpuno različite četvrtine, sjajna publika, košarka, ali i suđenje, naručito Hercega, koji je toliko utakmica ove sezone sudio u „Jezeru“ da mu je to postao domaći teren.

Utakmica je krenula taktički dobro, Varda je napao pod košem Nikolića i postiga je 12 poena u prvoj deonici, Makedonci su menjali odbranu, stajali i u zonu, ali nisu uspel ida ga zaustave.  Međutim, osim Varde nije bilo raspoloženog igrača, te su šutevima spolja i brzim kontrama Makedonci imali blagi rezultatski plus, a trojkom Bakića sa pola terena uz zvuk sirene i dobrih 6 poena prednosti na kraju prve deonice.

Stefan Birčević, koji nije imao minuta odmora (igrao 40 minuta, kao i Ćapin), u drugoj deonici je sjajnom borbenošću doprineo poenterski, ali i u skoku, pa domaći prelaze u vođstvo i na odmor odlaze sa prednošću.

Treća deonica, ponovo pad domaćih, Makedonci prave seriju 15:2 i činilo se da je utakmica prelomljena. Radnički najviše zahvaljujući Ćapinu i Borisovu, koji je odigrao jednu od najborbenijih partija karijere, ačini se da se danas ubedljivo najviše „potrošio“ od kad je u Radničkom, vraća se rezultatski u meč.

Na pet minuta do kraja, utakmica je u egalu, 76:76, publika na nogama, sudije pribrane, a igrači umorni, ali motivisani i željni pobede.

Igralo se čvrsto, poeni su se postizali sa linije penala, a na minut i po do kraja, Ćapin „preko ruke“ postiže trojku koja izaziva neopisivo slavlje u hali (posebno na domaćoj klupi), i krenuo je u stilu(ponekad) Miloša  Teodosića, da dominira svakim sekundom utakmice, sa loptom ili bez nje u rukama…

U sledećem napadu, Ćapin krade loptu, smiruje napad, i dozvoljava da vreme prodje. On uzpomoć bloka prolazi pored tri igrača protivnika i polaže loptu uz faul. Sa penala je bio siguran i Radnički je na 17 sekundi do kraja imao neverovatnih „plus šest“.  Stojanovski promašuje trojku i kreće slavlje u „Jezeru“.

Ubedljivo najbolji na terenu bio je, bez sekunde „na klupi“, Aleksandar Ćapin, sa 26 poena i devet asistencija (indeks 34), iza njega Varda sa 20 poena, i fenomenalni Stefan Birčević sa 17 poena i 11 skokova.  Borisov je dodao važnih 12 poena, uz šest skokova.

Na drugoj polovini terena, makedonski reprezentativac, Damjan Stojanovski je postigao 21 poen uz sedam skokova, dok je Kejd Dejvis dodao 15,  Uroš Nikolić 12 poena uz osam skokova.

Radnički je sa 19 asistencija odigrao dobru utakmicu, iako se već u prvoj četvrtini iz nepoznatog razloga odustalo sa „guranjem“ lopte na Ratka Vardu, za koga u protivničkom timu nije postojao adekvatni „čuvar“. Uz 50% šuta za tri poena i izjednačenost u skokovima, Radnički je zasluženo zadržao bodove u Kragujevcu.

Radnički – MZT Skopje Aerodrom 88:83  (21:27, 27:15, 13:24, 28:17)

Hala: Jezero.
Gledalaca: 3.500.
Sudije: Herceg, Vojinović, Šab.

KK RADNIČKI: Miljenović, Sinovec 4, Ćapin 26, Marković 6, Emening, Varda 20, Birčević 17, Borisov 12, Krstović, Mijatović, Vajt, Vizer 4. Trener: Nikolić.

KK MZT SKOPLJE AERODROM: O. Stojanoviski 2, Grncarov, D. Stojanoviski 21, Gečevski 11, Nikolovski 3, Nikolić 12, Otašević 10, Markovski, Bakić 9, Dejvis 15. Trener: Pipan.

U sledećem kolu, Kragujevčani gostuju sve boljoj Mađarskoj ekipi,  Szolnoki, a nakon toga u „Jezero“ dolazi Partizan mts.