Budućnost ponovo nadigrala Radnički

Košarkaši Radničkog nisu uspeli da pobede, po njih uvek neugodnu ekipu podgoričke Budućnosti, u okviru sedmog kola ABA lige. Odlično drugo poluvreme Podgoričana u visokom ritmu, koji izabranici Miroslava Nikolića, iscrpljeni gustim rasporedom i „kratkom klupom“,  nisu mogli da izdrže.

Iako su Ćapin i drugovi najavljivali da će umiriti ritam igre ekipe Radničkog,  koja je u svojoj hali u „euforiji“, ipak su se na samoj utakmici vodili drugom taktikom. Odlučili su da jakim ritmom meča iscrpe (glavne) igrače domaćih, posle njihovog napornog puta u Litvaniju, ali i igrače na kojima je veliki teret i koji se dosta troše na svakoj utakmici, što se u jakom ritmu utakmica sreda/subota vrlo teško fizički izdrži.

Bilo je potrebno određeno „vreme“ kako bi se taj trud gostima i isplatio. Odigrali su slabo prvo poluvreme, a Radnički je, dok je imao snage, bio kvalitetan takmac i imao čak i dvocifrenu prednost.

Sava Lešić i Marko Marinović nisu odmarali ni jedne sekunde, i bili su prilično poenterski raspoloženi,  a Jaru je malo pauzirao i zbog problema sa faulovima.

Sa druge strane, Čeda Vitkovac je pružio sada već tradicionalno dobru partiju u Kragujevcu, a pridružio mu se odlični tamnoputi centar Akindele, koji je zadavao dosta problema domaćinu ispod samog koša.

Crnogorski reprezentativac Aleksa Popović je imao negativan indeks korisnosti u prvom poluvremenu i bio je zamenjen, ali se od jednog takvog igrača očekivalo da u nastavku da svoj doprinos igri.

Radnički je ipak imao odličnih plus 11 na poluvremenu (40:29).

Drugo poluvreme je krenulo sa nekom kratkotrajnom zonskom odbranom gostiju, koja je izgleda uspela da zbuni iscrpljenog domaćina. Šlag je na tortu svemu tome dodao i probuđeni Aleksa Popović, koji vezuje dve trojke i jedan „faul+koš“ uz jednu odličnu asistenciju bez gledanja, i tako Budućnost dolazi na egal rezultat   za nepuna tri minuta igre u nastavku.

Budućnost je pojačala ritam igre, posebno u odbrani, po kojoj je prepoznatljiva i u vrhu ABA lige već godinama. Umorni Randički nije izdržao taj tempo i Podgoričani prave veliku seriju 18:4 za skoro pet minuta igre i odlaze na veliki rezultatski plus.

Popović je nastavio do samog kraja da pogađa sve što je promašio u prvom poluvremenu i na kraju je bio najefikasniji u svojoj ekipi sa 18 postignutih poena (sve u drugom poluvremenu).

Budućnost je i u poslednjoj deonici, nakon  pokušaja Marinovića da vrati svoju ekipu na pravi put, napravila seriju 11:2 i tako učinila pobedu i ubedljivom, i tako potrvrdila i dokazala da Crvena Zvezda nije slučajno pobeđena u „Morači“ prošle nedelje.

Budućnost je odigrala najbolje (drugo) poluvreme u sezoni, a moguće i u poslednjih par sezona. Podgoričani su u sred hale „Jezero“, dakle na gostujućem terenu, ubacili 57 poena za dvadeset minuta igre, ubacili šest trojki, uz skoro dvadeset skokova i 11 asistencija – ukupan indeks 69 u poslednje dve deonice.

Najefikasniji u domaćoj ekipi je bio Marinović sa 27 poena za skoro 38 minuta na parketu, Jaru je dodao 13 poena i 12 skokova, dok je Lešić ubacio 13 poena uz 10 skokova.

Kod pobednika, najzaslužniji, a na kraju i najefikasniji, ipak je bio Aleksa Popović  sa 18 poena, dok je uz njega odličnu partiju pružio Akindele sa 17 poena uz 12 skokova. Čeda Vitkovac je ubacio 13 poena, a Miloš Komaitna 12 koševa uz pet skokova.

RADNIČKI – BUDUĆNOST 72:86 (14:13, 26:16, 16:30, 16:27)

Dvorana: Jezero
Gledalaca: 2.500
Sudije: Radović, Jersan, Jovović

RADNIČKI: Sili 7, Janković 2, Lešić 13, Jović 4, Stevanović, Mlađan 2, Kalinić, Jaru 13, Dimić, Balmazović, Jevtović 4, Marinović 27

BUDUĆNOST: Šehović 10, Mihailović 4, M. Popović 2, Subotić 2, Komatina 12, Mugoša, Vitkovac 13, A. Popović 18, Akindele 17, Ivanović, Ćapin 8, Kolman.

Iscrpljeni Radnički će morati dobro da napuni baterije za predstojeće duele u kojima je lako naći motivaciju, ali se snaga jednostavno mora sačuvati.

U sredu u Kragujevac stiže veliki Bešiktaš, o kome ne treba trošiti reči, počev od finansija koje Turci ulažu, pa sve do kvaliteta turske lige, u kojoj je ekipa Bešiktaša pri vrhu.