Budućnost bolja od Radničkog u finalu Memorijala „Ljubo Jovanović“

kk-radnicki

Košarkaši Radničkog poraženi su od ekipe Budućnosti u finalu prvog Memorijalnog turnira „Ljubo Jovanović“ u Podgorici rezutatom 88:83 (26:22, 19:16, 28:21, 15:24). Iako su u jednom trenutku imali sedamnaest poena zaostatka, Kragujevčani su uspeli da uđu u neizvesnu završnicu, ali ipak nisu imali snage da prelome meč u svoju korist.

Ovo je bio drugi susret ove dve ekipe u ovom pripremnom periodu, pošto su Kragujevčani i Podgoričani već odmerili snage u finalu turnira u Novom Sadu. Tada je Radnički slavio rezultatom 71:68.

Na samom startu ekipe su poentirale isključivo sa linije slobodnih bacanja, što je najavilo veliku borbu za svaki poen u ovoj utakmici. Veći deo uvodnog perioda igre obeležila je rezultatska klackalica i velika borba Jarua sa snažnim centrima Budućnosti Kolemanom i Akindeleom. Radnički je uspevao u par navrata da dođe do prednosti od tri poena, ali su Podgoričani u finišu prve četvrtine napravili seriju od 5:0 i stigli do maksimalnih „plus šest“ (24:18). Na kraju prve deonice rezultat na semaforu je glasio 26:22, u korist domaćina.

Na startu druge četvrtine, posle dosuđene tehničke greške Joviću, Budućnost stiže do maksimalnih „plus deset“ (32:22). U tim trenucima Radnički je imao puno problema sa organizacijom igre i izgubljenim loptama. Trojkama Dimića i Mlađana Kragujevčani ne dozvoljavaju Podgoričanima da se rezultatski odlepe. Budućnost uspeva da održi prednost od 4 do 6 poena razlike u većem delu drugog perioda, iako su Šumadinci zaigrali mnogo bolje u odbrani, zatvarajući reket i ne dozvoljavajući snažnim centrima Budućnosti poene pod obručem. U samom finišu ovog dela igre razigrao se Ćapin i sa pet vezanih poena odveo Podgoričane sa prednošću od 45:38 na poluvreme.

Ćapin na početku drugog poluvremena nastavlja tamo gde je stao u finišu druge četvrtine i novom trojkom otvara treću četvrtinu, na šta se nadovezao Akindele poenima iz reketa, pa Budućnost stiže do nove najveće prednosti na meču (50:38).  Kragujevčani uzvraćaju serijom 6:o, ali tu staju i dozvoljavaju Podgoričanima strahovitu seriju od 15:4 i maksimalnih „plus sedamnaest“ (65:48). U poslednju deonicu domaći su ušli sa velikom prednošću od 73:59.

Ono što je bilo karakteristično za ekipu Radničkog tokom svih pripremnih utakmica, to je da su u poslednjoj četvrtini obično dodavali gas i lomili protivnika. Nešto slično je moglo da se desi i u ovom meču, da je bilo malo više koncentracije u samoj završnici. Naime, zahvaljujući odličnom šutu za tri poena i raspoloženom Jaruu, Kragujevčani su iz minuta u minut topili prednost Podgoričana i stigli do „minus šest“ (85:79), tako da se neočekivano ušlo u jako zanimljiv finiš. U poslednjem minutu meča Radnički je imao aktivan rezultat 86:81 i posle ofanzivnog skoka Lešića stigao do novih poena i „minus tri“ (86:83). Ćapin tada preuzima odgovornost u ekipi Budućnosti, šutira trojku i promašuje, ali se tu našao kapiten Podgoričana Čeda Vitkovac, koji posle ofanzivnog skoka postiže možda i ključne poena za domaće na ovom meču. U narednom napadu Kragujevčana Jaru nije uspeo da pogodi sa poludistance, tako da su Podgoričani došli do pobede rezultatom 88:83.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Aleksandar Ćapin sa 17, dok je Aleksa Popović ubacio 14 poena. U ekipi Radničkog najbolji je bio Muftau Jaru sa 17 poena, a tik uz njega po efikasnosti bio je Dušan Mlađan, koji je postigao 16 koševa .

Na kraju meča dodeljena su i priznanja za najboljeg igrača i strelca turnira. Titulu najboljeg strelca osvojio je bek Radničkog Di Džej Sili, dok je za najboljeg igrača turnira proglašen bivši igrač Kragujevčana, sada član Budućnosti, plejmejker Aleksandar Ćapin. Treba reći da je u utakmici za treće mesto na turniru, ekipa Lovćena savladala Sutjesku.

Ovo je bila poslednja provera ekipe Radničkog pred start sezone u ABA ligi sledećeg vikenda. Učinak Radničkog je više nego odličan – 11 pobeda i samo 2 poraza.

Radnički sezonu u ABA ligi otvara sledeće subote, 5. oktobra, gostovanjem u Zagrebu ekipi Cibone.