Bez skoka nema pobede

Košarkaši Radničkog ispustili su priliku da po prvi put poraze Budućnost u Podgorici, pa su u šokantnoj penal-završnici izgubili 80:78 u utakmici desetog kola ABA lige.

Iako je domaća ekipa prokockala preimućstvo od deset poena, a gosti se primakli na zaostatak od svega jednog poena 12 sekundi pre kraja susreta, do uspeha Šumadinaca ipak nije došlo. To je epilog potpune konfuzije pod obručem Radničkog u kojoj je crnogorska ekipa promašivala sa linije slobodnih bacanja, a srpski predstavnik u dva navrata nije branio svoj koš. Domaći su tako upisivali skokove u napadu i još jedan poen za konačnih 80:78.

Rasuta koncentracija ispod obruča preneta je i na organizaciju završnog napada. Marković nevešto prenosi loptu, iznuđeno je izbacuje ali ne pogađa cilj, pa nepobedivost Budućnosti ostaje na snazi do sledeće sezone i novog dolaska Radničkog u glavni grad Crne Gore.

Za žaljenje nakon 40 minuta dinamične igre, ali i ozbiljnu analizu po povratku u Kragujevac, je nekoliko podataka iz ligaške statistike. Budućnost je u ovom meču imala 13 izgubljenih lopti, spram sedam Radničkog, Šumadinci su bili bolji asistenti (15:9), uspešniji i van linije 6,75 (u trojkama 9:7), u penalima su imali bolji procenat – 68:65, a i za dva poena su imali dva ubačaja više – 19:17.

Međutim, sve to pada u reku Moraču kada se u igri pod obručima ispolji takva inferiornost u skokovima, kakvu su demonstrirali igrači Radničkog. Budućnost je ostvarila 41 skok, a Radnički tek 25, odnos u odbrani je bio 25:18, a u napadu 16:7 za Podgoričane. Problem u tom segmentu igre, na štetu Kragujevčana, došao je do izražaja u završnim sekundama. Bolje izdanje bilo bi svakako priređeno da je veću minutažu imao trio „dobrostojećih“ skakača: Varda-Vajt-Sinovec, ali to nije bio slučaj ove večeri u Morači.

Pored ovog nedostatka, primetna je bila i neadaptivnost ekipe iz Šumadije na sudijski kriterijum. Domaćinu je omogućeno da čak 38 puta izvodi penale i tako dođe do 25 poena, dok su gosti na liniju slobodnih bacanja stali svega 19 puta, upisali su na taj način 13 poena, ali za ovakvu završnicu to nije bilo vredno pobede.

Jalovih 12 sekundi iz završnice bacaju senku na pojedinačni doprinos igrača Radničkog u ovoj uzbudljivoj utakmici regionalne lige. Najefikasniji igrač Crvenih đavola bio je Ćapin – 17 poena, uz njega su dvocifreni bili Emening i Borisov sa po 14 poena. Strelci su bili i: Marković i Mijatović – po osam, Vortington – sedam, Krstović – pet, Birčević – tri, Varda – dva.

Poenteri nisu bili ovoga puta Vajt, zbog povređene arkade odigrao je svega šest minuta, Miljenović, za isto vreme provedeno u igri, i Sinovec, bez odigranog minuta.

Najkorisniji igrač utakmice bio je glavni adut pobednika – Li (indeks 20) sa 20 poena, a po realizaciji su ga pratili A. Popović sa 14, Vitkovac i Bost sa po 13 poena.

Posle skora 5:5, u jedanaestom kolu ABA lige Radnički dočekuje Zadar. Utakmica je zakazana za subotu 1. decembar od 17 časova. Zatim dolazi i Split, pa će pred domaćom publikom četa Miroslava Mute Nikolića imati priliku da joj učinak ponovo bude pozitivan u ovom regionalnom takmičenju.

BUDUĆNOST – RADNIČKI 80:78 (19:21, 25:24, 20:17, 16:16)