Radnički 1923 i Proleter podelili bodove na „Karađorđu“

Fudbaleri Radničkog 1923 osvojili su bod na gostovanju novosadskom Proleteru u utakmici 7. kola Linglong Super lige Srbije – 1:1 (0:1). Kragujevčani su nakon primljenog gola u ranoj fazi utakmice vremenom uspeli da konsoliduju svoje redove i stignu do izjednačenja, a malo im je nedostajalo da u finišu susreta dođu i do potpunog preokreta.

Da je poraz od Čukaričkog u prethodnom kolu ostavio trajnije posledice na izabranike Vladimira Radenkovića najbolje se osetilo u uvodnim minutima susreta sa Proleterom. Umesto očekivane pozitivne reakcije igrača kragujevačkog tima, domaćin je bio taj koji je diktirao ritam u prvih desetak minuta utakmice, a ovaj period početne inicijative uspeo je da kruniše u 14. minutu, kada je nakon kornera koji je izveo Danoski, Dušan Joković zahvatio loptu glavom, koja se od stative odbila u gol Kragujevčana.

Šumadinci su prvi put ozbiljnije zapretili u 24. minutu, i to preko kapitena Stevana Kovačevića, koji je lukavo izvedenim slobodnim udarcem sa dvadesetak metara pokušao da iznenadi čuvara mreže Proletera Nikolu Petrića.

Dosta sreće imali su Kragujevčani u 35. minutu posle udarca Mitrovića sa sedam-osam metara, kada je lopta prohujala pored stative.

Uoči odlaska na pauzu Varjačić je uputio upotrebljiv centaršut sa desne strane, lopta je preletela Burmaza i odbila se do Mirića, koji šutira pravo u Petrića.

Pokušao je iskusni Mirić u dva navrata početkom drugog poluvremena da ugrozi gol Novosađana. Prvi put se našao u nedozvoljenoj poziciji, a drugi put je golman Proletera Petrić izašao kao pobednik.

Ortiz je u 60. minutu uspeo da zatrese mrežu Šumadinaca, ali je ovaj pogodak mladog Kolumbijca poništen zbog ofsajda.

Potom se u prilici pred golom Radničkog 1923 našao i rezervista Živojinović, koga je uspešno izblokirao Stefan Filipović.

Kragujevčani su do izjednačenja stigli u 68. minutu. Posle centaršuta Varjačića i karambola u šesnaestercu Novosađana, lopta je pala na nogu Marku Miriću, koji je lepom parabolom šalje u mrežu pored nemoćnog Petrića.

RASPOLOŽEN NA „KARAĐORĐU“: Marko Mirić, glavna perjanica kragujevačkog tima

Izjednačujući pogodak stimulisao je izabranike Vladimira Radenkovića da još žustrije krenu ka golu domaćina.

Sjajni Mirić se u 74. minutu majstorski oslobodio dvojice protivničkih igrača, a zatim bezuspešno pokušao da pronađe Burmaza, koji nije uspeo da prihvati loptu.

Usledila je potom prilika na drugoj strani u kojoj se našao Stojanović, ali su ga Blagojević i Damjanac zajedničkim snagama sprečili da uputi završni udarac.

Sam finiš susreta doneo je dosta uzbuđenja. Najpre je Kovačević u 86. minutu dobro centrirao iz prekida, lopta je preletela Filipovića i iznenadila na drugoj stativi Dragutinovića, koji nije uspeo da je “ćušne” u mrežu.

Potom je na drugoj strani Kojić šutirao sa distance, loptu je na putu ka golu zakačio Ćirović, ali Radoš nije dozvolio da ga ovaj rikošet neprijatno iznenadi.

Poskočili su svi sa klupe u Radničkog 1923 u 89. minutu, kada je nakon sjajne asistencije kapitena Kovačevića, Marko Mirić po drugi put nadmudrio Petrića, ali je zastavica pomoćnog sudije bila visoko podignuta.

Nije to bio kraj uzbuđenjima pred golom Proletera. Već je uveliko otpočela sudijska nadoknada vremena kada je Varjačić izveo prekid sa desne strane, Blagojević je lepo spustio loptu glavom do Dragutinovića, koji je šutirao iz okreta, ali je loptu koju su svi već videli u golu neko od igrača novosadskog tima skrenuo u korner, čime je propala poslednja prilika za promenu rezultata.

Šumadinci na prvu prvenstvenu pauzu odlaze kao desetoplasirana ekipa na superligaškoj tabeli, sa učinkom od osam osvojenih bodova.

Naredni takmičarski izazov “crvene” očekuje 11. septembra, kada će na svom “Čika Dači” izaći na megdan lideru na tabeli, ekipi beogradskog Partizana.

RADENKOVIĆ: REMI REALAN REZULTAT

Ostavili su fudbaleri Radničkog 1923 sasvim solidan utisak na gostovanju novosadskom Proleteru i vratili se u Kragujevac sa osvojenim bodom, koji im garantuje neophodan mir pred prvu pauzu u prvenstvu.

Dugo je “crvenima” trebalo da na pravi način uđu u utakmicu. Domaćin je bio aktivniji u prvih pola sata igre, stekao je prednost od jednog gola i u trenucima kada je delovalo da Kragujevčani klize niz liticu, usledio je preokret. Učenici Vladimira Radenkovića su sa mnogo više energije zaigrali u drugom poluvremenu i zasluženo došli do izjednačenja, da bi u samom finišu susreta propustili par izglednih prilika za totalni preokret.

– Mislim da je ovo bila utakmica puna taktičkih nadmudrivanja, sa dosta rizika i visokog presinga, što je za svaku pohvalu. Mi smo, verovatno zbog te neke presije nakon poraza od Čukaričkog, bili pomalo smušeni u prvih tridesetak minuta utakmice i nismo bili na pravom energetskom nivou. Ipak, nakon par dobih akcija u finišu prvog poluvremena igrači su povratili samopouzdanje i utakmica je otišla u drugi smer. Na kraju, kada sve stavimo na sto, mislim da je podela bodova realan rezultat – ocenio je Vladimir Radenković, šef struke kragujevačkog superligaša.

Novosađani su pokazali da polako prevazilaze period početne krize i da ova ekipa Proletera, uz nešto bolju realizaciju, može da predstavlja “tvrd orah” za većinu superligaških timova.

– Ova utakmica je pokazala da smo mi i dalje u nekoj vrsti stresne situacije, bez obzira na pobedu u Nišu prošlog vikenda. Mislim da smo propustili priliku da terensku inicijativu u prvih pola sata igre krunišemo još jednim pogotkom, koji bi nam znatno olakšao posao u nastavku susreta. U tom pogledu nisam baš najzadovoljniji osvojenim bodom, iako je Radnički 1923 jedna jako ozbiljna ekipa koja je uzela bod u Senti i slavila u Lučanima. Evidentno je da imamo problem u poslednjoj trećini terena, odnosno da nismo u stanju da na pravi način konkretizujemo akcije, što ćemo pokušati da ispravimo u narednom periodu – istakao je Dušan Bajić, strateg novosadskog tima.

PROLETER – RADNIČKI 1923 1:1 (1:0)

NOVI SAD
“Karađorđe”.
Gledalaca: 500.
Sudija: Andrija Stojanović (Beograd).
Pomoćnici: Miloš Miškeljin (Beograd), Ivan Krstić (Jakovo).
Strelci: Joković u 14. minutu za Proleter, a Mirić u 68. minutu za Radnički 1923.
Žuti kartoni: Joković, Milošević, Danoski, Bašanović (Proleter), Brnović, Mirić (Radnički 1923).

PROLETER: Petrić, Janković, Joković, Bašanović, Milošević, Mitrović, Vukasović (od 83. Kojić), Jovanović, Mihajlović (od 59. Živojinović), Danoski (od 67. Stojanović), Ortiz (od 83. Mladenović).

RADNIČKI 1923: Radoš, Varjačić, Blagojević, Filipović, Damjanac, M. Vidović, Brnović (od 60. Trifunović), Arsenijević (od 60. Ćirović), Kovačević (od 90. U. Vidović), Mirić, Burmaz (od 83. Dragutinović).