Pobeda za treće mesto

U derbi meču 11. kola JSL, fudbaleri Radničkog su uspeli da savladaju na domaćem terenu ekipu Slobode iz Užica rezultatom 2:1 (2:0). Preko 7000 gledalaca na stadionu Čika Dača imalo je priliku da vidi veliku borbu dva tima iz vrha tabele, 3 gola, i što je većini posetilaca bilo najvažnije, pobedu Radničkog.

Obe ekipe počele su meč malo opreznije, sa više pasova prema svojim odbrambenim igračima nego prema napadačima, iako su oba trenera izveli izuzetno ofanzivne postave na teren. Prvu ozbiljniju akciju na meču su napravili gosti. Najbolji strelac Užičana Kasalica odlično je probio po levoj strani, ušao u kazneni prostor, i posle kontakta sa Pavlovićem pao, ali je sudija Veselinović samo odmahnuo rukom i pokazao da se akcija nastavi. Odgovor Radničkog je bio brz. Samo 2 minuta kasnije Pavlović je prošao po desnoj strani terena, odlično centrirao i pronašao uvek dobro postavljenog Spalevića, ali najbolji strelac Kragujevčana nije uspeo da adekvatno zahvati loptu, pa je odbrana gostiju intervenisala. U 13. minutu upravo osobina Spalevića da sjajno prati zbivanja na terenu donela je Radničkom vođstvo. Jedna naizgled bezopasna dubinska lopta Miloševića ka Spaleviću napravila je puno problema štoperu Slobode Stevančeviću. Poslednji čovek odbrane Užičana je pokušao glavom da je vrati golmanu Božoviću, ali je to predosetio iskusni Spalević, uspeo da preseče taj pas i obiđe golmana Slobode, koji je u pokušaju da interveniše oborio napadača domaćina. Veselinović je odmah pokazao na belu tačku, dok je sigurni egzekutor sa penala bio Spalević jako dobrim, plasiranim udarcem u gornji desni ugao gola Slobode.

Ovaj gol kao da je probudio goste, koji su jurnuli ka golu Radničkog, i potpuno preuzeli inicijativu. U periodu od 10 minuta posle vođstva Radničkog Sloboda je imala par opasnih akcija po krilu, ali je nedostajao završni pas ka napadačima. Prvi šut u okvir gola Radničkog uputio je iskusni Marić u 23. minutu, sa 20-ak metara iskosa, ali je Čančarević bio siguran. Samo 2 minuta kasnije Radnički je povećao svoju prednost. Posle kornera koji je izveo Kostić domaćin je ponovo dokazao svoju superiornost u skoku nad svim ekipama JSL ove jeseni, a strelac je ponovo bio Spalević, koji je zakucao loptu glavom u mrežu nemoćnog Božovića. Ako je prvi gol Radničkog razbudio igrače Slobode i naterao ih da napadnu, drugi gol ih je potpuno demoralisao, pa smo do kraja poluvremena gledali sigurnu igru domaćina i dobru kontrolu lopte na sredini terena, a gosti su uspeli da naprave samo još jednu lepu akciju po levoj strani u 38. minutu, koju je šutem završio Prtenjak, ali je Čančarević ponovo bio odlično postavljen.

U drugo poluvreme Radnički je ušao sa namerom da sačuva veliku prednost, i potpuno prepustio inicijativu gostima. Ipak, uvodni minuti drugog poluvremena protekli su u neuspešnim pokušajima Slobode da probiju postavku Radničkog, sve dok u 57. minutu Kovačević, koji je zamenio Memedovića nešto pre poluvremena, nije uspeo da prođe po levoj strani i centrira, potpuno sam u šesnaestercu bio je Prtenjak i bez oklevanja šutirao, ali se istakao golman Čančarević i paradom sprečio siguran pogodak. Upravo u tom periodu igre igrači Radničkog su se potpuno povukli, nisu uspevali da iznesu loptu na protivničku polovinu, a Sloboda je pritiskala i imala potpunu inicijativu. U 63. minutu, ovoga puta po desnoj strani, Prtenjak je uputio centaršut, a Kasalica je izuzetno atraktivno pokušao makazicama da savlada Čančarevića, ali je lopta otišla preko gola. U 72. minutu, posle osvojene lopte nadomak šesnaesterca, igrači Radničkog su suviše nonšalantno pokušali da je iznesu. Tijago je oduzeo loptu, centrirao sa desne strane, a Kasalica je ponovo pokušao atraktivno, ovaj put volej udarcem, ali je lopta otišla visoko preko gola. Svi ovi napadi nisu bili dovoljno upozorenje Radničkom, ekipa koja je izuzetno efikasna i igra na gol više nastavila je sa totalnom defanzivom, što su igrači Slobode uspeli da kazne. U 76. minutu Prtenjak je probio ponovo po desnoj strani u drugom poluvremenu izuzetno ranjive Nenadića i Kostića, uputio centaršut, i posle loše intervencije odbrane domaćina, Kovačević uspeva da šutem sa 10-ak metara prosledi loptu u mrežu.

Do kraja meča Sloboda je nastavila da pritiska, ali je Radnički uspevao preko iskusnog Spalevića iznudi dosta faulova i tako umrtvi utakmicu. Poslednju veliku šansu Sloboda je imala u 83. minutu, kada Stevančević u pokušaju centaršuta sa desne strane pogodio stativu. Radnički je uspeo da sačuva 2:1 do kraja, i tako upiše nova tri boda, i preskoči današnjeg rivala na prvenstvenoj tabeli.

FK RADNIČKI 1923 – SLOBODA POINT UŽICE 2:1 (2:0)

KRAGUJEVAC.
Stadion  „Čika Dača“.
Gledalaca:
7500.
Žuti kartoni: Lepović, Milošković (Radnički 1923),  Maksimović, Ćulibrk, Kovačević, Božović, Marić (Sloboda Point).
Strelci:
1:0 Spalević 14. (iz jedanaesterca), 2:0 Spalević 24, 2:1 Kovačević u 78. minutu.

FK RADNIČKI 1923: Čančarević, Pavlović, Nenadić, Tintor, Milošević, Nedović, Lepović (od 69. Obrovac), Milošković, Stojaković (od 76. Petrović), Kostić, Spalević (od 90. Živadinović).

FK SLOBODA POINT: Božović, Bosman (od 62. Pejović), Maksimović, Marić, Kasalica, Memedović (od 41. Kovačević), Stevančević, Pilipović, Tiago, Prtenjak, Ćulibrk.