Pobeda Radničkog u jesenjem derbiju Srpske lige „Zapad“

Radnicki 1923
Fudbaleri Radničkog utrli put ka tituli jesenjeg prvaka (Foto: Radnički 1923 FB)

Golovima Jovana Lukića iz penala u 36. minutu i Petra Gavrovića u 76. minutu, fudbaleri Radničkog 1923 savladali su danas na „Čika Dači“ ekipu Šapina u derbiju jeseni na srpskoligaškom Zapadu – 2:0 (1:0).

Važnost današnje utakmice očigledno je „vezala noge“ igračima oba tima, tako da malobrojna kragujevačka publika nije mogla da uživa u nekoj lepršavoj igri aktera na terenu. Posebno su razočarali gosti iz Šapina, koji ni na trenutak nisu delovali kao ekipa koja se nalazi u samom vrhu tabele.

Na drugoj strani značajno se osetio izostanak iskusnog Marka Krasića, glavnog „kreativca“ u taboru kragujevačkog srpskoligaša, koji je morao da preskoči ovaj derbi zbog parnih kartona. Bez Krasića u timu nije bilo igrača koji je u stanju da uputi kvalitetan završni pas, iako je vezni red Radničkog na ovom meču obavio sasvim solidan posao.

Bila je ovo utakmica sa malim brojem šansi, a prvu ozbiljniju beležimo u 8. minutu kada se levi bek Kragujevčana Matejević iznenada našao u povoljnoj poziciji da uputi udarac ka golu protivnika, ali je šutirao pored stative. Gosti iz Šapina uzvratili su na sličan način u 23. minutu, kada je Lepojević pogodio spoljni deo mreže.

Lepu priliku da dođe do prednosti Radnički je propustio u 28. minutu. Nakon prekida koji je izveo Lukić, štoper Ilić je šutirao glavom preko gola. Samo minut kasnije nova opasnost u kaznenom prostoru Šapina. Matejević je probio po levoj strani, uputio dobar centaršut na drugu stativu ka Spaleviću, ali je iskusnom golgeteru lopta skliznula sa glave, te je i ova povoljna šansa za Kragujevčane otišla u nepovrat.

I kada se očekivalo da će se na petnaestominutni odmor otići bez pogodaka, u 35. minutu oboren je Darko Spalević u kaznenom prostoru gostiju, a sudija Đorđe Petrović iz Čačka je pokazao na belu tačku. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Jovan Lukić – 1:0 za Radnički.

U drugih 45 minuta ništa se nije menjalo na terenu. Gosti iz Šapina nisu uspevali da naprave bilo kakvu pristojnu akciju, ako izuzmemo pokušaj Gordića glavom nakon kornera u 49. minutu.

Radnički je držao više loptu u svom posedu i povremeno pretio, kao što je to bio slučaj u 51. minutu kada je Spalević lepo prebacio loptu do Lukića, koji je imao dosta prostora da krene ka golu gostiju iz Šapina, ali se odlučio na udarac sa nekih 17-18 metara, nedovoljno precizan da iznenadi golmana Šapina Nikolića.

Gosti su još jednom zapretili iz prekida u 75. minutu. Bila je to lepa pozicija sa dvadesetak metara polulevo, kao stvorena za iskusnog Marjana Markovića, ali je golman Radničkog Milan Milentijević pročitao njegovu nameru i izbacio loptu u korner.

Odmah nakon kornera za goste sevnula je kontra Radničkog preko Spalevića. Izbio je kapiten Kragujevčana sam pred golmana Nikolića, a onda se umesto udarca odlučio da nesebično asistira Petru Gavroviću, koji uspeva da sprovede loptu u mrežu i svom timu obezbedi kapitalnu prednost od 2:0 u 76. minutu.

jovan-lukic-fk-radnickiJovan Lukić načeo mrežu gostiju iz Šapina (Foto: arhiva KGsport.info)

Strelac vodećeg gola za Radnički i jedan od najboljih aktera današnjeg meča Jovan Lukić smatra da je njegova ekipa bila bolja i da je na kraju zasluženo došla do sva tri boda.

– Bila je ovo utakmica između dve vodeće ekipe na tabeli. Ne može se reći „derbi“, jer Šapine i Radnički ne mogu nikada da se porede. Pokazali smo da smo bolji od njih i zasluženo pobedili. Od početka smo krenuli jako i agresivno, i stavili svima do znanja da želimo pobedu više od našeg protivnika. Imali smo još par šansi u drugom poluvremenu koje nismo iskoristili, mada su i oni imali jedan zicer kod rezultata 1:0 u drugih 45 minuta. Pohvalio bih svoje saigrače, kao i nase navijače na velikoj podršci. Sada idemo u Lajkovac po nova tri boda. – izjavio je Lukić za KG sport.info po završetku utakmice.

RADNIČKI 1923 – ŠAPINE  2:0 (1:0)

Stadion: „Čika Dača“
Gledalaca: 250
Sudija: Đorđe Petrović (Čačak)
Pomoćnici: Milan Pašajlić (Raška) i Marko Stojković (Požega)
Strelci: Lukić u 36. minutu iz penala i Gavrović u 76. minutu
Žuti kartoni: Lukić, Spalević (Radnički), Stanojević (Šapine)

RADNIČKI 1923: Milentijević, Varjačić, Matejević, Marković, Ilić, Vidović, Aleksić (od 80. minuta Nenadić), B. Miljuš, Gavrović (od 77. minuta Andrić), Lukić, Spalević (od 84. minuta Ivković). Trener: Radovan Radaković.

ŠAPINE: Nikolić, Marković, Stanojević, Živkocić, Stević, Jovanović (od 82. minuta Ognjanović), Mišić, Milovanović (od 46. minuta Cvetković), Gordić, Lepojević, Pantić (od 90. minuta Blagojević). Trener: Dragan Paunović.

Ovom pobedom tim sa „Čika Dače“ se u velikoj meri približio tituli jesenjeg prvaka u Srpskoj ligi „Zapad“. Izabranici Radovana Radakovića tri kola pre kraja jesenje polusezone imaju četiri boda prednosti u odnosu na Šapine i Budućnost Krušik, tako da je potrebno pravo čudo pa da Kragujevčani ne prezime na prvom mestu.

U 13. kolu, narednog vikenda, fudbaleri Radničkog 1923 gostuju Železničaru u Lajkovcu. Nakon tog gostovanja na „Čika Daču“ stiže Mokra Gora, a poslednju utakmicu pred zimsku pauzu Šumadinci igraju u Priboju protiv domaćeg FAP-a.

Tekst: M. Pasuljević