Svanulo Kragujevčanima: Činedu najavio, Bevis potvrdio prvi trijumf „crvenih“

Posle pet startnih poraza, konačno je kucnuo trenutak za malo radosti u taboru kragujevačkog superligaša. Golovima Žofrija Činede i Kilijana Bevisa fudbaleri Radničkog 1923 danas su na svom “Čika Dači” savladali ivanjički Javor Matis u utakmici 7. kola Mozzart Bet Superlige sa 2:0 (1:0) i tako upisali prve bodove u tekućem šampionatu.

Znali su Kragujevčani da im je današnja utakmica protiv solidnih Ivanjičana, koji su u prvih šest kola inkasirali čak osam bodova, idealna prilika za izlazak iz rezultatske dubioze i beg sa superligaškog dna. Zbog toga i ne čudi što su puleni trenera Dejana Joksimovića od samog starta utakmice krenuli u totalnu opsadu gola Ivanjičana, koji je u prvih desetak minuta bio pod konstantnom baražnom vatrom. Samo zahvaljujući mladom čuvaru mreže Strahinji Manojloviću, koji je osujetio nekoliko solidnih pokušaja fudbalera Radničkog 1923, ali i nepreciznosti Joksimovićevih izabranika, pre svega Žofrija Činede, koji je u 5. minutu sa nepuna dva metra promašio prazan gol rivala, nije bilo promene rezultata u ovom periodu utakmice.

Vremenom je pristisak Kragujevčana počeo da jenjava, što su Ivanjičani iskoristili da makar delimično predahnu i pokušaju da uspostave kakav-takav balans na terenu. Međutim, sam finiš prvog poluvremena donosi novi nalet domaćih, koji je najavio Luka Zorić udarcem sa ivice šesnaterca posle povratne lopte Vidosavljevića, na šta se nadovezao i lukav pokušaj Stefana Čolovića iz slobodnog udarca koji je izmamio uzdahe prisutne publike.

U momentima kada se sudija Stojanović pripremao da igrače pošalje na petnaestominutni odmor, brana ispred gola gostiju iz Ivanjice konačno je popustila. Najveće zasluge za vodeći pogodak “crvenih” idu na račun Miloša Ristića, koji je uspeo da “provuče” loptu između dvojice protivničkih igrača i da je potom prosledi Žofriju Činedi, koji ovoga puta nije dozvolio da mu se ponovi gaf sa samog početka utakmice.

Rezultatski zaostatak posle prvih 45 minuta igre primorao je Ivanjičane da promene pristup i da u nastavku utakmice zaigraju znatno ofanzivinije. Iako su napravili određeni vid pritiska i preselili težište igre na polovinu Kragujevčana, izabranici trenera Radovana Ćurčića nikako nisu uspevali da ozbiljnije priprete prilično nezaposlenom Stojanu Lekoviću.

Na drugoj strani, Šumadinci su otvoreni gard Ivanjičana pokušali da iskoriste kako bi im zadali završni udarac. To im je konačno pošlo za nogom osam minuta pre kraja utakmice, kada je posle centaršuta Čolovića i ne baš sjajne intervencije gostujućih štopera lopta “sela” na volej Kilijanu Bevisu, koji ne propušta priliku da upiše prvenac u dresu kragujevačkog superligaša.

Zanimljivo da je Javor najbolju priliku na današnjoj utakmici stvorio tek u dubokoj sudijskoj nadoknadi vremena. Ratković je tukao glavom posle kornera, ali se istakao Leković.

“Crveni” su današnjim trijumfom konačno izbrisali nulu iz kolone sa bodovima i ujedno nagovestili beg sa začelja tabele.

Novi prvenstveni izazov četu trenera Dejana Joksimovića očekuje već u četvrtak na gostovanju novajliji u Mocart Bet Superligi, ekipi IMT-a, dok će narednu utakmicu pred svojom publikom fudbaleri kragujevačkog superligaša odigrati 27. septembra, kada će ugostiti Radnik iz Surdulice.

JOKSIMOVIĆ: IGRAČI MAKSIMALNO ISPOŠTOVALI ZAHTEVE STRUČNOG ŠTABA

Laknulo je strategu kragujevačkog superligaša Dejanu Joksimoviću po završetku današnje utakmice. Njegovi puleni su prvi put od početka sezone uspeli da jednu dobru partiju krunišu bodovima, što nije bio slučaj u nekim prethodnim utakmicama, u kojima su Šumadinci i pored solidne igre ostajali praznih ruku.

– Činjenica je da smo mi u ovu utakmicu ušli pod strahovitim pritiskom, s obzirom na sve ono što nam se izdešavalo u prethodnih pet kola. U tom pogledu, jako sam zadovoljan reakcijom igrača, koji su pokazali karakter u jednom ovako delikatnom trenutku. Mislim da smo u većem delu utakmice kontrolisali dešavanja na terenu, što nam je i bila namera. Znali smo da će se Javor spustiti u nisku defanzivnu zonu i da će svoje šanse tražiti iz kontranapada. Shodno tome, moram pohvaliti moje igrače koji su maksimalno ispoštavali sve zahteve stručnog štaba, posebno kada je reč o defanzivnoj tranziciji i reakcijama na izgubljene lopte. Iskreno verujem da će ova pobeda pre svega psihički rasteretiti igrače i podići im samopouzdanje za naredne utakmice – istakao je Joksimović u analizi utakmice, uz zahvalnost publici na pruženoj podršci.

Ivanjičani su na poslednja četiri gostovanja u prestonici Šumadije uspeli da ostanu neporaženi, ali danas to nije bio slučaj. Ekipa trenera Javora Radovana Ćurčića bila je primorana na kapitulaciju od strane objektivno boljeg rivala, koji je znalački iskoristio sve njene slabosti.

– Nas je čini mi se ta pobeda protiv Radničkog iz Niša pre dve nedelje u neku ruku uspavala, opila, što se posebno moglo primetiti u prvom poluvremenu kada nas je Radnički prosto samleo. Bili su to možda i naših najlošijih 45 minuta od početka sezone, bez duela, kontakta, trčanja. Uz sve to primili smo jeftin gol u najgorem mogućem momentu, pred sam odlazak na pauzu. U drugom poluvremenu smo izgledali nešto bolje sa dva špica na terenu, ali smo i pored toga nekako stihijski napadali. Nema šta, zaslužena pobeda Radničkog, koji je pokazao da je jedna jako kvalitetna ekipa koja zaslužuje daleko bolji plasman na tabeli – konstatovao je Ćurčić.

RADNIČKI 1923 – JAVOR MATIS 2:0 (1:0)