Vižđi doneo sva tri boda „crvenima“ na jesenjem oproštaju

Pogodak Salija Vižđija iz 21. minuta bio je dovoljan fudbalerima Radničkog 1923 da uknjiže sva tri boda u duelu sa poslednjeplasiranim timom Mozzart Bet Superlige Srbije, Radnikom iz Surdulice, na zatvaranju jesenjeg dela sezone – 1:0 (1:0). Bio je ovo sedmi prvenstveni trijumf Kragujevčana, koji će, kako stvari trenutno stoje, “prezimeti” na devetoj poziciji superligaške tabele.

Ponovio se scenario sa prošlogodišnjeg duela ova dva tima na “Čika Dača”, u kojem su Kragujevčani takođe slavili minimalnim rezultatom. Tada je pobedu “crvenima” doneo Nemanja Tomić efektnim pogotkom iz slobodnog udarca, dok je čovek odluke na današnjem susretu bio francuski internacionalac tuniškog porekla Sali Vižđi, koji je u koprodukciji sa Branislavom Miloševićem doneo “crvenima” sva tri boda.

Izuzev Vižđijevog pogotka i još 2-3 solidne prilike za goste iz Surdulice nismo videli ništa na današnjoj utakmici. Emotivno i fizički ispražnjeni nakon utakmice sa Partizanom i sa mislima uveliko usmerenim ka predstojećoj prvenstvenoj pauzi, izabranici trenera Feđe Dudića su praktično “otaljali” današnju utakmicu. Nije to bio onaj Radnički 1923 iz nekih prethodnih utakmica koji je konstantno jurišao ka protivničkom golu i stvarao prilike, ali je taj jedan jedini udarac upućen u okvir gola protivnika bio dovoljan da se opravda uloga favorita u susretu sa “fenjerašem”.

Sa druge strane, Surduličani su kao po običaju delovali prilično sigurno i disciplinovano u defanizivi, ali su zato bili ofanzivno inferiorni i bez prave ideje kako da ugroze gol domaćina. Čak i sve one obećavajuće situacije (a nije ih bilo mnogo) koje je ekipa trenera Milana Milanovića stvorila na današnjoj utakmici bile su plod pre svega individualne inspiracije pojedinih igrača, pre svih Borka Duronjića, koji je predstavljao možda i najveću opasnost po gol Radničkog 1923 na današnjem susretu.

Fudbalsku uspavanku u prvih dvadesetak minuta igre prekinuo je mladi napadač Radnika Vukašina Bogdanovića, koji je dobro zahvatio loptu glavom nakon centaršuta Tomaševića, nateravši čuvara mreže kragujevačkog tima Stojana Lekovića na prvu ozbiljniju intervenciju.

Samo minut kasnije “crveni” dolaze do prednosti. Sali Vižđi je odlično ispratio centaršut iskusnog Branislava Miloševića, kome je trener Dudić danas dodelio ulogu levog beka, i smestio loptu glavom iza leđa golmana i kaptena Radnika Stefana Ranđelovića.

Iako se na prvi pogled tempo igre nakon vodećeg gola Kragujevčana za nijansu ubrzao, nije bilo većih uzbuđenja pred oba gola sve do 41. minuta, kada je danas veoma raspoloženi Borko Duronjić vešto izigrao Pecelja i Miloševića, da bi potom poslao loptu tik pored desne stative Lekovićevog gola. Bilo je opasno pred golom Radničkog 1923 i u 44. minutu. Ponovo je Duronjić napravio pometnju po desnom boku, a potom pokušao da uposli Bogdanovića, ispred koga se isprečio iskusni Slobodan Simović, koji je zajedno sa Ljubišom Peceljem činio tandem centralnih defanzivaca “crvenih” na današnjoj utakmici, s obzirom da Milan Mitrović i Entoni Izučukvu nisu imali pravo nastupa zbog parnih kartona.

Ako je prvo poluvreme prilično osudevalo u broju stvorenih prilika, šta onda reći za drugih 45 minuta utakmice, gde nije viđen niti jedan jedini udarac u okvir gola. Šumadinci su, očigledno zadovoljni stečenim kapitalom, gledali da dodatno umrtve ritam igre, dok su gosti iz Surdulice prilično jalovo napadali.

Udarac Vidakova početkom drugog poluvremena, kao i pokušaj Simovića posle kornera u završnici utakmice bilo je sve što smo videli od Kragujevčana u drugom delu utakmice. Na drugoj strani, Tomašević je sredinom drugog poluvremenu imao lepu priliku da iz slobodnog udarca sa nekih 18-19 metara donese gostima rezultatsko poravnanje, ali je poslao loptu iznad prečke. U samom finišu utakmice Kunić je pokušao da uposli Čumića, ali je još jednom odlično reagovao Simović.

„Crveni“ će, ukoliko ne bude nekih većih promena na tabeli, „prezimeti“ na devetoj poziciji superligaške tabele sa 23 osvojena boda, što je, ako se ima u vidu očajan start sezone, i više nego solidan plasman.

Sledi dvomesečna pauza u prvenstvu, koja će pulenima trenera Feđe Dudića dobro doći da malo predahnu od napornih takmičarskih obaveza i prikupe snagu za izazove koje ih očekuju u prolećnom delu sezone.

Prvenstvo se nastavlja 10. februara odigravanjem utakmica 20. kola, u kojem će Kragujevčani ponovo biti domaćini, ovoga puta imenjaku iz Niša.

DUDIĆ: JAKO VAŽNA POBEDA ZA NAS

Dobro je poznato i više puta u praksi potvrđeno fudbalsko pravilo da je najteže dobiti one “unapred dobijene utakmice”. Naročito ako naspram sebe imate jednu defanzivno izuzetno čvrstu i taktički disciplinovanu ekipu kao što je Radnik iz Surdulice. Na kraju je jedan tačan pogodak u metu omogućio “crvenima” da se pobedom oproste od svojih navijača do sredine februara, kada ih iščekuju prve prolećne bitke na superligaškom frontu.

Surduličani su još jednom pokazali da nisu, narodski rečeno, “mačiji kašalj”, bez obzira na to što su trenutno najlošije plasirana ekipa na prvenstvenoj tabeli. Da je ekipa trenera Milana Milanovića bila za nijansu napadački potentnija ove jeseni, onda bi sasvim sigurno zimsku pauzu umesto na samom začelju verovatno dočekala u sredini superligaške lestvice.

– Bili smo dosta dobri u defanzivi danas, ako izuzmemo jedno 2-3 greške koje smo napravili, a koje je Radnički iskoristio da dođe do pogotka. Sa druge strane, bili smo dosta daleko od protivničkog gola, naročito u par situacija tokom prvog poluvremena, kada smo olako dozvolili da lopta prođe kroz šesnaesterac Radničkog, a da niko od naših igrača ne odreaguje na nju. To nas je, na kraju krajeva, i koštalo još jednog poraza. Očigledno da i dalje ne možemo da se oslobodimo tog nekog psihološkog pritiska koji je posledica negativnih rezultata i položaja na tabeli. Igračima nemam šta da zamerim, dobro rade, trude se, ali nam jednostavno nedostaje prava završnica – ocenio je strateg Radnika.

Laknulo je Feđi Dudiću i njegovim saradnicama po završtku današnje prilično skromne fudbalske predstave na stadionu „Čika Dača“. Znao je Dudić da njegovoj ekipi neće biti nimalo lako da slomi otpor Surduličana, što se na kraju pokazalo kao tačna pretpostavka.

– Znali smo kakva nas utakmica očekuje danas. Radnik je ekipa koju niko nije u potpunosti nadigrao u dosadašnjem delu sezone. Sve utakmice koje su izgubili, izgubili su uglavnom sa golom razlike. Smatram da su igrama koje su prikazali tokom ove polusezone zaslužili znatno veći broj bodova. Mi smo u današnju utakmicu ušli hendikepirani neigranjem dvojice centralnih defanzivaca, Mitrovića i Izučukvua, zbog čega smo bili primorani da pojedine igrače prekomandujemo sa njihovih prirodnih pozicija. Tako je, na primer, Pecelj zaigrao na poziciji štopera, a Milošević kao levi bek. Iskreno, mislim da utakmica nije bila previše gledljiva. Mi smo nakon postignutog gola svesno išli na to da malo oborimo ritam utakmice i mirno je privedemo kraju. Sve u svemu, jako važna pobeda za nas, posebno ako se ima u vidu da je najteže dobiti ovakve, pod navodnicima, „unapred dobijene utakmice“ – istakao je Dudić.

Bosanski strateg je od svog dolaska na „Čika Daču“ krajem septembra predvodio „crvene“ na jedanaest superiligaških utakmica, u kojima je od moguća 33 uzeo 20 bodova. Takođe, uspeo je da sa Kragujevčanima izbori plasman u četvrtfinale nacionalnog kupa, tako da je, kada se podvuče crta, ovo bila rezultatski prilično uspešna jesen za jedinog šumadijskog superligaša.

– U momentu kada sam preuzeo Radnički, on je imao samo tri osvojena boda. Sada odlazimo na zimsku pauzu sa 23 osvojena boda, uz obezbeđen plasman u četvrtfinale Kupa Srbije. Mislim da je to velika stvar, posebno ako se imaju vidu svi pehovi sa povredama igrača koji su nas pratili tokom čitave jesenje polusezone, posebno u veznom redu i odbrani. Odlazimo na zimsku pauzu u dobrom raspoloženju, a onda tamo od 10. januara krećemo u nove pobede – dodao je Dudić.

RADNIČKI 1923 – RADNIK 1:0 (1:0)