Vatromet golova na „Čika Dači“: Radnički „okrenuo“ Čukarički u utakmici za infarkt

Duel evropskih pretendenata, Radničkog 1923 i Čukaričkog, na startu plej-of faze Mozzart Bet Superlige u potpunosti je opravdao očekivanja. Oko 5 000 gledalaca na “Čika Dači” moglo je da uživa u jednoj vrhunskoj fudbalskoj predstavi, koja je svojim kvalitetom daleko prevazišla uobičajene superligaške standarde. Posle pregršt prilika, rezultatskih obrta i kiše golova pobedi su se se radovali Kragujevčani, koji su ovim trijumfom napravili ogroman iskorak ka istorijskom plasmanu na međunarodnu fudbalsku scenu – 4:3 (2:3).

Postaje već tradicija da Radnički 1923 i Čukarički igraju turbulentne i efikasne mečeve. Prisetimo se samo prošlosezonskog duela ova dva tima na Banovom brdu, u kome je takođe sve vrvelo od uzbuđenja i preokreta. Tada su tri boda završila na kontu “brđana”, dok su se ovoga puta radovali Šumadinci, kojima je ovo bila sedma uzastopna pobeda na “Čika Dači” od početka prolećnog dela šampionata.

“Crveni” su na megdan jednom od glavnih konkurenata za izlazak u Evropu izašli bez svog najboljeg strelca Milutina Vidosavljevića, što je u samom startu predstavljalo ogroman hendikep za četu trenera Feđe Dudića. Da stvari budu gore po Kragujevčane, na samom početku utakmice povredio se Kilijan Bevis, momak koji je sjajnim igrama obeližio prolećni deo šampionata, tako da je Radnički praktično osamdeset minuta odigrao bez dva svoja možda i ponajbolja igrača.

Ipak, kako je Feđa Dudić često znao da ponovi ove sezone kad god bi se susreo sa nepovoljnom kadrovskom situacijom, “koga nema, bez njega se mora i može”, tako su Šumadinci i u okrnjenom sastavu uspeli da upišu jednu od možda ključnih pobeda na putu ka Evropi, koja im je iz vikenda u vikend sve bliža i bliža.

Da će ovo biti jedna izuzetno dinamična i sadržajna utakmica mogli smo da zaključimo već po njenom uvodu. Svašta smo videli u prvih petnaest minuta susreta. I dva preokreta, i tri gola, i povredu Bevisa koja je prilično zabrinula sve u taboru domaćih i naprečac stišala euforiju među navijačima Radničkog 1923 nakon vodećeg pogotka Matije Gluščevića u 6. minutu, kome je kumovao upravo reprezentativac Gvadalupea. Iskoristio je Bevis svoju brzinu da umakne desnom beku Čukaričkog Nikoli Stankoviću, iz drugog pokušaja uspeo je da pošalje loptu u gostujući peterac, a sve je to lepo ispratio mladi Gluščević, koji se pravovremeno ubacio iz drugog plana i iz neposredne blizine ćušnuo loptu u mrežu.

Niko u tom trenutku na stadionu “Čika Dača” nije mogao naslutiti da će Radnički samo deset minuta kasnije biti u situaciji da juri rezultatski zaostatak. Fudbaleri Čukaričkog su u periodu između 13. i 15. minuta postigli dva gola i tako tok utakmice preusmerili na svoju vodenicu. Najpre je Adžić na asistenciju Stankovića kaznio neuspelu ofsajd zamku “crvenih”, da bi se potom u strelce upisao i Vinisijus Melo, koji je znalački iskoristio višak prostora koji su mu ostavili fudbaleri domaćeg tima i vrlo jakim i preciznim udarcem sa ivice šesnaesterca primorao je Lekovića da po drugi put vadi loptu iz mreže. Imao je, činilo se, povratnik na gol “crvenih” loptu na ruci, ali je udarac brazilskog internacionalca bio isuviše snažan da bi ga osujetio.

To što se izlazak Kilijana Bevisa nije previše osetio u igri Šumadinaca najveća je zasluga momka koji ga je zamenio, Vasilija Đurića. Strelac vodećeg gola za “crvene” u pobedi nad Voždovcem u prošlom kolu i danas je bio jedan od najzapaženijih u ekipi trenera Feđe Dudića. Upravo je nakon njegove solo akcije u 29. minutu Dilan Ortiz postigao izjednačujući pogodak za kragujevački tim. Doduše, ovaj gol ide pomalo i na dušu mladom golmanu Čukaričkog Samuroviću, koji je ne baš sjajnom intervencijom nakon Đurićevog udarca omogućio korpulentnom Kolumbijcu da se upiše u strelce.

Imaju Kragujevčani problema sa branjenjem prekida ove sezone. U prošlom kolu ih je Voždovac kaznio za lošu reakciju posle kornera, a na gotovo preslikan način su primili treći gol i na današnjem susretu. Docić je ubacio loptu na drugu stativu, gde je najviši u skoku bio Brazilac Melo, koji je svojim drugim pogotkom vratio rezultatsku prednost ekipi sa Banovog brda.

Isticao je strateg Kragujevčana Feđa Dudić još u najavi utakmice da je Čukarički jako opasan u tranziciji po oduzetoj lopti. I umalo da iz jedne takve situacije njegova ekipi primi četvrti gol na početku drugog poluvremena. Desni bek Čukaričkog Nikola Stanković je u silovitom šprintu u tili čas prešao put od svog šesnaesterca do kaznenog prostora kragujevačkog tima, uspeo je čak i da zaobiđe Lekovića, ali je loptu na putu ka praznoj mreži zaustavio požrtvovani Aleksić, koji je tom prilikom imao blizak susret sa stativom, srećom bez većih posledica.

Na drugoj strani, udarac Đurića sa ivice šesnaesterca, koji je efektnom paradom osujetio Samurović, predstavljao je najavu novog izjednačenja koje je usledilo u 56. minutu. Namestio je tada krilni napadač Radničkog loptu na jaču desnu nogu i sa nekih 7-8 metara uputio neodbranjiv udarac u bliži ugao gola Čukaričkog.

Žaliće “brđani” dugo za situacijom iz 75. minuta, kada su propustili kolosalnu priliku da postignu četvrti pogodak na današnjoj utakmici i time možda i prelome meč u svoju korist. Bila je to još jedna munjevita kontra igrača Čukaričkog, Melo je dobio loptu na polovini Radničkog, veštim driblingom se oslobodio dvojice domaćih igrača, ali je onda umesto da pokuša da postigne het-trik odlučio da asistira mladom Miladinoviću, koji je iz čiste situacije pogađa u nogu Stojana Lekovića.

Ovaj promašaj gostima je na naplatu stigao u 82. minutu. Rezervista Pavle Ivelja je samo minut-dva po ulasku u igru filigranski preciznim udarcem sa ivice kaznenog prostora iznenadio Samurovića i učinio da tribine stadiona “Čika Dača” proključaju od radosti.

Svi pokušaji fudbalera Čukaričkog da se rezultatski vrate u igru u poslednjih desetak minuta bili su uzaludni. Radnički je sačuvao prednost i proslavio svoju tek treću pobedu nad ekipom sa Banovog brda u osamnaestom superligaškom okršaju ova dva tima.

Šumadinci su ovom pobedom ponovo izbili na četvrto mesto superligaške tabele sa 53 osvojena boda. Petoplasirana Vojvodina ima 50, a Čukarički 48 bodova.

Borbu za izlazak u Evropu fudbaleri Radničkog 1923 nastavljaju narednog vikenda gostovanjem u Kruševcu ekipi Napretka, ali ih prethodno, u sredu od 16 časova na stadionu “Čika Dača”, očekuje okršaj sa novosadskom Vojvodinom u polufinalu Kupa Srbije. Biće to, bez svake sumnje, još jedan fudbalski praznik u gradu na Lepenici i prilika da se baš kao i protiv Novog Pazara tribine stadiona “Čika Dača” ispune u zavidnom broju.

DUDIĆ: UTAKMICA ZA PAMĆENJE, STANIĆ: NEŠTO NIJE U REDU SA NAŠOM IGROM

Svedoci smo poslednjih godina brojnih kritika na račun (ne)kvaliteta domaćeg prvenstva, ali ono što su danas na „Čika Dači“ prikazali fudbaleri Radničkog 1923 i Čukaričkog opovrgava stav dežurnih kritičara i vraća veru u srpski klupski fudbal. Nema sumnje da će se ova utakmica još dugo prepričavati u srcu Šumadije, posebno ukoliko Radnički 1923 na kraju sezone ostvari svoj san o Evropi. A da je blizu toga, i te kako je blizu…

Dočekao je strateg „crvenih“ Feđa Dudić završetak današnje utakmice u kojoj je njegova ekipa posle pravog vatrometa golova i revije preokreta savladala direktnog konkurenta u borbi za jednu od preostale dve evropske vize, beogradski Čukarički, na kolenima i sa visoko podignutim rukama u znak pobede. Zaslužene mora se priznati, jer je njegov tim danas pokazao karakter, uspeo je dva puta da se vrati iz rezultatskog minusa, da bi u samom finišu dočekao trenutak da patosira protivnika.

– Velika pobeda i utakmica koja će se dugo pamtiti, posebno među našim navijačima. Ne viđa se često da se u utakmici ovakve važnosti igra tako otvoreno i da na njoj padne toliki broj golova. Bila je ovo, pre svega, utakmica visokog intenziteta, koja je vrlo lako mogla da prevagne i na drugu stranu. Da je Miladinović postigao gol u onoj zicer situaciji, Čukarički bi verovatno danas slavio. Moram reći da sam bio jako ljut na golmana Lekovića zbog reakacije kod drugog i neposredno pred treći gol Čukaričkog. Na poluvremenu u svlačionici sam mu rekao: „Izađi sad na teren i pokaži svima koliko vrediš!“ I on je izašao i spasao nas kada je bilo najpotrebnije. Mislim da smo u drugom poluvremenu, sve do četvrtog gola koji je prelomio meč, diktirali tempo, bili agresivniji i čvršći na lopti, a imali smo i jednu dobru situaciju neposrebno pre trećeg gola, kada je golman Čukaričkog odbranio udarac Đurića – izneo je svoje opservacije šef struke kragujevačkog superligaša.

Uspeli su Kragujevčani nekako da zabašure izostanak izostanak svog najboljeg strelca Milutina Vidosavljevića, koji nije imao pravo nastupa protiv svog bivšeg kluba, ali ih je već na početku utakmice sa Čukaričkim zadesio novi peh u vidu povrede ovog proleća izvanrednog Kilijana Bevisa.

– Bevis je ušao fantastično u utakmicu, probio po levoj strani kod prvog gola i onda se povredio. Osetio je bol u zadnjoj loži, tako da ga sigurno očekuje određena pauza, nadam se što kraća, pošto nam je u situaciji kada igramo utakmice na svaka tri-četiri dana svaki igrač bitan za rotaciju. Ono što mi je posebno drago, to je što su svi igrači koji su danas ušli u igru dali značajan doprinos pobedi. Ivelja i Đurić su postigli golove, Zorić odradio posao na sredini terena kako treba, čak je i Brana Milošević, koji praktično nije igrao ovu polusezonu, odigrao vrhunski poslednjih petnaestak minuta i pomogao nam da „zatvorimo“ utakmicu – nadovezao se Dudić.

Dudić je još jednom pozvao sve navijače da budu uz ekipu do kraja ove po svemu sudeći istorijske sezone i da pruže igračima podršku u presudnim bitkama na oba domaća fronta.

– Ovo je definitivno sezona koja će se zlatnim slovima pisati u istoriji kragujevačkog fudbala. Nadam se da ćemo izdržati do kraja, da nećemo stati na ovome i da ovo neće biti samo sezona u kojoj se lepo igralo i u kojoj se publika vratila na stadion. Mislim da je ovo danas možda i najbolji poziv publici da u sredu protiv Vojvodine bude uz nas i da pokušamo da zajedno izguramo i tu utakmicu. Na izmaku smo snaga, igramo sa 14-15 igrača, ali ne se predajemo i ne spuštamo gard nikome – decidiran je strateg Kragujevčana.

Šef struke Čukaričkog Goran Stanić imao je za čim da žali. Njegov tim je dva puta vodio, imao dve-tri dobre prilike da stavi tačku na današnju utakmicu, ali je na kraju ipak bio prinuđen da potpiše kapitulaciju.

– Nismo bili na nivou iz prethodnih utakmica. Pogotovo u defanzivnim segmentima igre. Ako primite četiri gola na jednoj utakmici, onda je to veliki problem. Moramo da se zapitamo zbog čega je to tako i da se potrudimo da se to ne ponavlja više. Postigli smo tri gola, imali još dve-tri situacije „jedan na jedan“ sa golmanom koje nismo realizovali i opet nismo dobili utakmicu. Znači da nešto nije u redu sa našom igrom, a šta tačno utvrdićemo nakon analize utakmice. Radničkom čestitke na pobedi. Evidentno je da su imali više elana i agresije i da su iskoristili naše slabosti da dođu do zasluženih bodova – izjavio je Stanić nakon utakmice.

RADNIČKI 1923 – ČUKARIČKI 4:3 (2:3)

“Čika Dača”.
Gledalaca: 5 000.
Sudija: Predrag Janjuš (Pančevo).
Pomoćnici: Bojan Banović, Dragan Bogićević (obojica iz Beograda)
Strelci: Gluščević u 6, Ortiz u 29, Đurić u 56. i Ivelja u 82. minutu za Radnički 1923, a Adžić u 13. i Melo u 15. i 41. minutu za Čukarički.
Žuti kartoni: Đurić, Vižđi, Dadić, Ristić, Aleksić (Radnički 1923), Ergelaš, Tošić (Čukarički).

RADNIČKI 1923: Leković, Ćosić, Šerbečić, Simović, Dadić, Ristić, Aleksić, Vižđi (od 68. Zorić), Gluščević (od 80. Milošević), Bevis (od 10. Đurić), Ortiz (od 80. Ivelja). Trener: Feđa Dudić.

ČUKARIČKI: Samurović, Stanković, Stevanović, Jovanović, Tošić, Sisoko, Docić (od 70. Kovač), Ivanović, Miladinović (od 82. Tedić), Adžić (od 33. Ergelaš), Melo. Trener: Goran Stanić.