TSC ubedljiv na „Čika Dači“

I treći ovosezonski duel fudbalera Radničkog 1923 i TSC-a pripao je ekipi iz Bačke Topole, koja je danas slavila na “Čika Dači” sa ubedljivih 4:1 (2:1). Čini se da je ovaj rezultat previsok, ako se ima u vidu da su Šumadinci u većem delu utakmice bili u najmanju ruku ravnopravan rival drugoplasiranom timu Mozzart Bet Superlige, ali su ih jeftino primljeni golovi, mahom iz prekida, koštali ubedljivog poraza.

Više od dva meseca stadion “Čika Dača” bio je neosvojiva tvrđava za brojne superligaške ekipe, ali je danas poklekao pod naletom čete trenera Žarka Lazetića, koja je Šumadincima nanela jedan od najtežih poraza u tekućem šampionatu. Izostanci Brazilca Evandra, Nigerijca Činede, kao i trojice suspendovanih igrača Filipa Ivanovića, Nikole Miličića i Đorđa Jovanovića, značajno su skratili rotaciju treneru Dejanu Joksimoviću, koji je u nedostatku raspoloživih opcija uvrstio u protokol dvojicu igrača iz podmlatka, sedamnaestogodišnjeg Nikolu Ristovića i njegovog godinu dana mlađeg saigrača Luku Slavkovića, koji su pred sam kraj utakmice dobili priliku da upišu prve minute u dresu kragujevačkog superligaša.

Za razliku od većine prethodnih utakmica, Kragujevčani su u današnji duel sa ekipom TSC-a ušli sa nešto više opreza, ali su i pored toga prvi uspeli da zaprete, i to već nakon nepunih dvadesetak sekundi igre. Čolović je tukao sa distance, a mladi čuvar mreže ekipe TSC-a Vanja Ilić uz dosta problema uspeo da ukroti loptu koja je pretila da mu se izmigolji iz naručja.

Sve do dvadesetog minuta utakmice igralo se uglavnom na polovini domaćina. Šumadinci su svesno prepustili terensku inicijativu gostima, koji nikako nisu uspevali da napipaju pukotinu u prilično kompaktnom i disciplinovanom defanzivnom bedemu kragujevačkog tima. Izuzev solidnog pokušaja Đakovca iz daljine, ekipa TSC-a nije uspela ozbiljnije da ugrozi gol Radničkog 1923 u uvodnoj fazi utakmice.

A onda je jedna nespretna reakcija Vasilija Đurića, koga je lopta prilikom pokušaja intervencije u kaznenom prostoru Kragujevčana pogodila u ruku, pružila gostima iz Bačke Topole idealnu priliku da maltene ni iz čega dođu do rezultatske prednosti. Siguran egzekutor najstrože kazne bio je Ifet Đakovac, koji je poslao loptu u jednu, a golmana Radničkog 1923 Stojana Lekovića u drugu stranu.

Nakon primljenog gola Kragujevčani su se u potpunosti otvorili i preselili težište igre na protivničku polovinu terena. Ubrzo je kao produkt nešto agilnije igre došao i izjednačujući pogodak. U toku je bio 27. minut utakmice kada je Vidosavljević osvojio loptu na sredini terena, a zatim idealno proigrao iskusnog Luku Milunovića, koji je vešto izbegao ofsajd zamku, da bi potom zaobišao golmana TSC-a Vanju Ilića i rutinski plasirao loptu u nebranjenu mrežu.

Slična akcija “crvenih” viđena je i tri minuta kasnije. Ovoga puta je Milunović odložio loptu Čoloviću, koji iz izgledne pozicije ne uspeva da pronađe put do protivničkog gola.

Usledio je potom još jedan kazneni udarac za ekipu iz Bačke Topole. Duel Milana Mitrovića i Petra Ratkova u šesnaestercu Radničkog 1923 sudija Milanović je okarakterisao kao prekršaj za najstrožu kaznu. Loptu je na „kreč” ponovo namestio Đakovac, ali je ovoga puta prečka bila saveznik Kragujevčana.

Ono što nije pošlo za nogom Đakovcu u tom 33. minutu, učinio je hrvatski internacionalac Josip Ćalušić deset minuta kasnije, kada je posle dobro izvedenog prekida od strane Ivana Milosavljevića snažnim trzajem glavom iz srca šesnaesterca poslao loptu iza leđa golmana Radničkog 1923 Stojana Lekovića za novo vođstvo Topolčana.

Početak drugog poluvremena očekivano donosi nešto žustriju igru domaćina, koji je želeo da što pre dođe do novog rezultatskog poravnanja. Ipak, umesto željenog izjednačenja usledio je novi hladan tuš u 60. minutu, kada je Nemanja Petrović oštrim prizmenim udarcem sa preko dvadeset metara naterao Stojana Lekovića da po treći put vadi loptu iz svoje mreže. Ovom pogotku u velikoj meri je doprineo i klizav teren, koji je doveo do toga da lopta neplanirano dobije dodatno ubrzanje i završi van domašaja mladog čuvara mreže kragujevačkog superligaša.

Imali su domaći idealnu priliku da u 82. minutu ublaže zaostatak i učine sam finiš utakmice nešto neizvesnijim, ali Đorđe Maksimović nije uspeo da iskoristi ono što se sportskom žargonom naziva “mrtva šansa”, s obzirom da je sa svega par metara udaljenosti umesto praznog gola pogodio stativu.

Svega tri minuta kasnije Petar Ratkov je prelepim pogotkom iz slobodnog udarca sa nepunih dvadesetak metara “ukrasio” ubedljiv trijumf ekipe iz Bačke Topole, koja je sa tri osvojena boda u prestonici Šumadije sačuvala drugo mesto na tabeli i šanse za plasman u kvalifikacije za Ligu šampiona.

Kragujevčani su, pak, ostali na osmoj poziciji prvenstvene tabele sa 41 osvojenim bodom, četiri manje u odnosu na sedmoplasirani Voždovac.

Napomenimo i to da je pred sam početak današnje utakmice na “Čika Dači” minutom ćutanja odata pošta žrtvama dva stravična masakra u Beogradu i okolini Mladenovca, koji su prethodnih dana potresli čitavu Srbiju.

Do kraja nadmetanja u plej-ofu “crvene” očekuju još tri utakmice, od toga jedna na domaćem terenu, a dve u gostima. Već u nedelju, 14. maja, četа trenera Dejana Joksimovića putuje na megdan beogradskom Partizanu, potom na “Čika Daču” stiže novi-stari šampion Crvena zvezda, dok će u poslednjoj utakmici ove sezone Kragujevčani gostovati ekipi Čukaričkog na Banovom brdu.

RADNIČKI 1923 – TSC 1:4 (1:2)

Stadion:
„Čika Dača“.
Gledalaca: 300.
Sudija: Miloš Milanović (Ćuprija).
Pomoćnici: Svetozar Živin (Novi Sad), Goran Beljin (Bela Crkva).
Strelci: Milunović u 27. minutu za Radnički 1923, a Đakovac u 20. minutu iz jedanaesterca, Ćalušić u 43, Petrović u 60. i Ratkov u 85. minutu za TSC.
Žuti kartoni: Ponjević, Mitrović, M. Vidović (Radnički 1923), Petrović, Kuveljić, Ratkov (TSC).

RADNIČKI 1923: Leković, Ponjević (od 90. Ristović), Pecelj, Mitrović, Tomović, M. Vidović (od 90. Srnić), Zorić (od 90. Slavković), Čolović, Vidosavljević, Đurić (od 66. Krajišnik), Milunović (od 66. Maksimović). Trener: Dejan Joksimović.

TSC: V. Ilić, Cvetinović, Stojić, Ćalušić, Cvetković, Kuveljić (od 90. Krpić), Milosavljević (od 56. Radin), Đakovac, Petrović (od 90. Stojković), Jovanović (od 90. Stanojev), Ratkov (od 90. Vukić. Trener: Žarko Lazetić.