Sunovrat „crvenih“ na „Čairu“: Nišlije isprašile imenjaka iz Kragujevca

Sumrak saga kragujevačkog superligaša se nastavlja. Umesto očekivanog rezultatskog boljitka i brisanja nule iz kolone sa osvojenim bodovima, fudbaleri Radničkog 1923 doživeli su pravi debakl na gostovanju niškom imenjaku na “Čairu” u derbiju začelja 5. kola Mozzart Bet Superlige – 1:4 (0:2).

Šumadinci su, baš kao i u prethodne tri utakmice, i ovoga puta pobedili sami sebe tako što su serijom defanzivnih propusta olakšali veoma motivisanom domaćinu put do osvajanja prvih bodova u novom prvenstvu. Ne pamti se kada je ekipa trenera Dejana Joksimovića delovala tako inforiorno i dezorjentisano kao što je to bio slučaj u prvih 45 minuta fudbalske bitke na “Čairu”. Da su Nišlije bile iole skoncentrisanije i preciznije, Kragujevčani bi na odmor gotovo izvesno otišli sa 4-5 gola zaostatka.

Još pre polaska za Niš Šumadince je zadesio veliki maler, s obzirom da se na jednom od poslednjih treninga na povredu požalio kapiten Miloš Vidović, zbog čega je Dejan Joksimović u hodu morao da menja formaciju i projektovani tim, što je svakako doprinelo početnoj konfuziji “crvenih“.

Nišlije su ovu nesnađenost Kragujevčana u uvodnim minutima utakmice iskoristile da dođu do ranog vođstva. Bio je to mat u tri poteza: Frej je oduzeo loptu neopreznom Popoviću, zatim je prosledio do Ivelje, koji ju je kao na tacni odložio Iliću. Usledio je dobro odmeren i precizan udarac sa ivice kaznenog prostora u donji desni ugao, koji Mladenović uz sav uložen trud nije mogao da zaustavi.

Nisu “crveni” uspeli ni da se osveste i prisaberu nakon primljenog gola, a već su ponovo morali da kreću sa centra. Još jednom je odbrana Kragujevčana delovala krajnje indolentno, olako je dopustila Savi Petrovu da se namesti na udarac i matira Mladenovića, koji je imao tu nesreću da mu lopta nezgodno odskoči u trenutku kada ju je imao na ruci.

Malo je Nišlijama nedostajalo da pre isteka prvih pola sata igre u potpunosti dotuku Šumadince. Centaršut Petrova u 25. minutu nije uspeo najbolje da iskoristi Belaković, pa su se gosti provukli u ovoj situaciji.

Tek u finišu prvog poluvremena Kragujevčani su pokazali prve znake života. Najpre je Bevis imao jedan solidan pokušaj sa ivice šesnaestrca u 33. minutu, da bi potom Rosić uz pomoć stative ukrotio prilično nezgodan udarac Ljubiše Pecelja.

Ipak, poslednja dva uzbuđenja u prvom poluvremenu desila su se pred golom Kragujevčana. Prvo je Ivelja u padu šutirao pored gola posle povratne lopte zapaženog Petrova, koji se potom i sam našao u gol šansi, ali srećom po Šumadince nije bio tako precizan kao što je to bio slučaj u 21. minutu.

Start drugog poluvremena donosi novi šok za ekipu trenera Dejana Joksimovića. Igrao se četvrti minut nastavka, kada je Frej u kontranapadu uposlio Ilića, koji ne propušta priliku da se po drugi put upiše u strelce na današnjoj utakmici i donese svom timu kapitalnu prednost od tri gola.

Milan Vidakov, strelac jedinog pogotka za kragujevački tim na „Čairu“

U momentima kada je delovalo da klize ka rezulatskom debaklu, “crveni” su se trgli i golom Milana Vidakova u 54. minutu ublažili zaostatak. Velike zasluge za ovaj pogodak idu na račun Stefana Čolovića, čiji je centaršut omogućio nekadašnjem golgeteru novosadske Mladosti da se upiše u strelce. Samo dva minuta kasnije Čolović je asistenciji mogao da prišije i pogodak, ali je njegova parabola sa dvadesetak metara završila nedaleko od cilja.

Jedna pogrešna procena i bespotrebno istrčavanje golmana Mladenovića moglo je skupo da košta Kragujevčane u 71. minutu, međutim fudbaleri domaće ekipe to nisu uspeli da iskoriste na pravi način.

Finiš utakmice donosi totalnu ofanzivu “crvenih”. Iz minuta u minut ređala su se uzbuđenja pred Rosićevim golom, pa je tako udarac Đurića u 79. minutu na gol liniji zaustavio kapiten Nišlija Pejović, da bi potom Rosić sa dve bravurozne interevencije osujetio pokušaje Pecelja i Vidakova.

I kako to obično u fudbalu biva, kada se stvorene šanse ne iskoriste, sledi kazna. A ona je Šumadince sustigla u momentima kada je sudija Lukić uveliko gledao u časovnik spremajući se da igrače pošalje u svlačionicu. I ovoga puta je odbrana “crvenih” podbacila, omogućivši rezervisti Mesareviću da uveliča i inače ubedljivu pobedu niškog tima.

Nišlije su ovim trijumfom predale superligaški “fenjer” imenjaku iz Kragujevca, koji ostaje jedina ekipa bez osvojenih bodova nakon pet odigranih kola.

Da stvari budu gore po “crvene”, njih i narednog vikenda očekuje još jedno teško gostovanje, ovoga puta na suprotnom kraju Srbije, ekipi novosadske Vojvodine.

JOKSIMOVIĆ: PREDSTOJI NAM OZBILJNA ANALIZA

Vidno uzrujan i razočaran strateg Kragujevčana Dejan Joksimović izneo je svoje viđenje utakmice na “Čairu” i ujedno najavio detaljnu analizu svega što se dešavalo u proteklih pet kola.

– Nedopustivo je da u utakmicu uđemo tako dekoncentrisano i bez energije, kao što je to bio slučaj večeras na “Čairu”. Ekipa Radničkog je to znala da kazni, postigla je dva gola u prvom poluvremenu i propustila još par izlednih prilika da vođstvo učini još ubedljivijim. U drugom poluvrmenu smo napravili određenu reakciju, koja očigledno nije bila dovoljna da se rezultatski vratimo u utakmicu. Predstoji nam sigurno jedna ozbiljna analiza unutar kluba svega što se desilo u prethodne četiri utakmice. Verujem da ćemo svi zajedno pronaći najbolje moguće rešenje za prevazilaženje trenutne situacije – poručio je Joksimović, uz čestitke domaćinu na zasluženoj pobedi.

Za razliku od Joksimovića, njegovom kolegi na klupi niškog Radničkog Nikoli Trajkoviću pao je ogroman kamen sa srca. Nije tajna da je utakmica sa Kragujevčanima imala ogroman značaj za Nišlije nakon četiri uzastopna poraza na startu prvenstva.

– Mislim da su dobra energija i ogromna želja za pobedom bili ključni faktori trijumfa na današnjoj utakmici. Dobro smo stajali na terenu u većem delu utakmice, vršli konstantan pritisak na poslednju liniju protivnika i to je dalo željeni efekat. Svakako da konačan rezultat ne oslikava pravo stanje na terenu, tim pre što je kragujevački Radnički bio bolji rival u drugom poluvremenu – smatra šef struke Nišlija.

RADNIČKI (N) – RADNIČKI 1923 4:1 (2:0)

NIŠ
“Čair”
Gledalaca: 700.
Sudija: Lazar Lukić (Resnik)
Pomoćnici: Dragan Bogićević, Bojan Banović (obojica iz Beograda)
Strelci: Ilić u 14. i 49, Petrov u 21. i Mesarović u 90+5. minutu za Radnički (N), a Vidakov u 54. minutu za Radnički 1923.
Žuti kartoni: Krajišnik, Simović (Radnički 1923).

RADNIČKI (N): Rosić, Vojinović, Jamkam, Petrović, Petrov (od 84. Škrbić), Pejović (od 84. Mesarević), Stajić, Frej, Ilić, Ivelja (od 51. Vlajković), Belaković (od 60. Marjanović). Trener: Nikola Trajković.

RADNIČKI 1923: Mladenović, Popović (od 81. Ristić), Miličić, Mitrović, Pecelj, Simović, Krajišnik (od 46. Zorić), Čolović (od 81. Činedu), Vidosavljević, Bevis (od 46. Đurić), Vidakov. Trener: Dejan Joksimović.