Šumadincima derbi začelja: Činedu i Bevis za uspešan Dudićev debi

Predvođeni novim šefom stručnog štaba Feđom Dudićem, fudbaleri Radničkog 1923 osvojili su tri izuzetno vredna boda na gostovanju pančevačkom Železničaru u derbiju začelja 10. kola Mocart Bet Superlige – 2:0 (1:0). Za uspešan debi novog stratega “crvenih” pobrinuli su se internacionalci Žofri Činedu i Kilijan Bevis, koji su, baš kao i na utakmici protiv Javora pre dve sedmice na “Čika Dači”, udarili temelje drugog trijumfa Kragujevčana u tekućoj sezoni.

Nepunih nedelju dana bilo je dovoljno Feđi Dudiću da probudi fudbalere kragujevačkog superligaša iz apatije i vrati im narušeno samopouzdanje. Rezultat svega je zlata vredan trijumf u Pančevu, kao plod dobre energije, taktičke discipline i odlične pripreme utakmice.

Znalo se i pre početka utakmice da će domaći Železničar, predvođen bivšim strategom “crvenih” Aleksandrom Lintom, sa dvojicom bivših igrača Radničkog u startnoj postavi (golman Lukić i štoper Gajić) i još dvojicom na klupi (Krajišnik, Trifunović) nastojati da od prvog minuta zagospodari terenom, kako bi kroz veći posed lopte i pas igru pronašao način da izigra odbranu značajno oslabljenih Kragujevčana, koji su put Pančeva krenuli bez petorice standardnih prvotimaca (kapiten Miloš Vidović, Simović, Đurić, Vidosavljević, Miličić). Međutim, i Šumadinci su imali jasno razrađen plan kako da se dokopaju bodova na ovom nimalo lakom gostovanju, koji se prvenstveno bazirao na čvrstoj defanzivi i brzoj tranziciji.

I upravo im je jedan munjevito izveden kontranapad u 7. minutu obezbedio početnu prednost. Vižđi je pravovremeno gurnuo loptu u prostor brzonogom Činedi, koji je sa lakoćom umakao znatno sporijem Gajiću, pre nego što je rutinski matirao Lukića.

VESNIK TRIJUMFA U PANČEVU: Džofri Činedu svojim trećim pogotkom u sezoni „načeo“ Pančevce

Vodeći pogodak Kragujevčana poremetio je planove Pančevcima, koji se sigurno nisu nadali ovakvom početku utakmice. Ipak, brzo su se domaći pribrali i uspeli da zaprete preko Grgića, koji je posle centaršuta Šušnjara tukao iz prve, ali pored gola. Na drugoj strani se Činedu ponovo našao u šansi, ali ovoga puta nije bio tako precizan kao na samom startu utakmice.

Mladi Grgić zadavao je najviše problema odbrani Radničkog u prvom poluvremenu, pa je tako u 27. minutu napravio mali slalom kroz odbranu kragujevačkog tima, vešto izigravši nekoliko igrača u crvenim dresovima, sve dok nije naleteo na neprelaznog Mitrovića. Potom je Purtić pokazao zbog čega mu se ne sme ostavljati ni milimetar slobodnog prostora za udarac. Srećom po “crvene” njegov “projektil” sa dvadesetak metara nije pogodio metu. Najbliži izjednačenju domaći su bili u finišu prvog poluvremena, kada je lopta nakon udarca Đorđevića pogodila stativu i odbila se natrag u polje.

Uvodni minuti drugog poluvremena donose totalno drugačiju sliku na terenu. Šumadinci su, pomalo neočekivano, pomerili linije bliže protivničkom golu i organizovanim presingom primorali su Pančevce da se povuku na svoju polovinu terena.

Ipak, prvi su u nastavku pripretili domaći, i to ponovo preko Đorđevića, koji je ovoga puta pokušao glavom, ali ponovo bez uspeha. Uzvratili su gosti najpre preko Čolovića, a potom i Vižđija, ali je Lukić oba puta bio na visini zadatka.

USPEŠAN DEBI: Feđa Dudić, novi šef stručnog štaba „crvenih“

Posle dužeg vremena u šansi se našao i Činedu, koji je najpre “otresao” iskusnog Stankovića u duelu i izbio sam ispred Lukića, ali ovoga puta nije uspeo da ga savlada. Potom je rezervista Đorđe Jovanović udarcem sa distance testirao Lukićeve golmanske kvalitete, dok je na drugoj strani zapretio Đorđević iz slobodnog udarca.

Sve dileme po pitanju konačnog ishoda derbija začelja otklonjene su u 82. minutu nakon što je Kilijan Bevis laserski preciznim udarcem sa nekih 12-13 metara pogodio dalji ugao Lukićevog gola za konačnih 2:0.

Fudbaleri Radničkog 1923 su ovom pobedom konačno iskoračili sa začelja tabele i predali superligaški “fenjer” upravo Pančevcima, koji sada zaostaju dva boda za “crvenima”.

Osvajanjem sva tri boda na ovom gostovanju Kragujevčani su napravili najbolju moguću uvertiru za duel sa braniocem titule Crvenom zvezdom iduće nedelje na stadionu “Čika Dača”.

DUDIĆ: VAŽNA POBEDA ZA POVRATAK NARUŠENOG SAMOPOUZDANJA

Ostaće Feđi Dudiću trenerski debi na klupi Radničkog 1923 zauvek u lepom sećanju. Njegova ekipa je odigrala taktički zrelo, borbeno i disciplinovano, zbog čega je na kraju zasluženo nagrađena dragocenim bodovima, koji su joj u prethodnim utakmicama nekako volšebno izmicali iz ruku.

– Jako važna pobeda za nas, pre svega sa psihološkog aspekta. Znate i sami koliko je teško ekipi koja stalno gubi vratiti narušeno samopouzdanje. Mislim da smo taktički odigrali jako dobro, možda ne još uvek na onom nivou kako bih to ja želeo. Odlično smo ušli u utakmicu, rano došli do vođstva i kontrolisali dešavanja na terenu, a onda se u poslednjih petnaestak minuta prvog poluvremena u naše redove uvukao neki neobjašnjiv strah. Olako smo odustali od nekih naših principa igre, prepustili protivniku dominaciju i umalo bili kažnjeni u finišu prvog poluvremena. Drugo poluvreme je, pak, bila drugačija priča. Uspeli smo da povratimo kontrolu nad utakmicom i imali dve-tri solidne situacije do tog drugog gola da osiguramo pobedu. Sigurno da možemo biti jako zadovoljni činjenicom da smo uzeli sva tri boda na gostovanju jednoj ekipe koja je prethodno na ovom istom terenu namučila Čukarički i Partizan – poručio je Dudić uz čestitke svojim igračima na sjajnoj partiji i pobedi.

Plan koji je šef struke Železničara Aleksandra Linta skovao za današnju utakmicu sa Kragujevčanima njegovi igrači nisu uspeli da sprovedu u delo. Sve je od samog početka utakmice krenulo u neželjenom smeru za Pančevce, koji su nakon rano primljenog gola propustili par izglednih prilika za rezultatsko poravnanje, pa su na kraju bili primorani da se pomire sa sedmim porazom u sezoni koji ih je prikovao za samo začelje tabele.

– Deluje mi da je važnost utakmice okovala noge mojim igračima. Sam početak utakmice nije bio onakav kakav smo očekivali. Primili smo gol u ranoj fazi utakmice, posle toga nam je trebalo jedno desetak minuta da se stabilizujemo, povratimo kontrolu nad igrom i stvorimo nekoliko prilika, od kojih je svakako najbolja bila ona u finišu prvog poluvremena kada je Đorđević pogodio stativu. Bio je dogovor u svlačionici da i u drugom poluvremenu nastavimo u istom ritmu, ali su moji igrači očigledno na silu želeli da dođu do izjednačenja. To je sve dovelo do nekih pogrešnih i brzopleto donetih odluka, koje su nas na kraju koštale poraza – ocenio je strateg Železničara.

ŽELEZNIČAR – RADNIČKI 1923 0:2 (0:1)