Šumadinci se ne zaustavljaju: Nakon Nišlija i Voša „stradala“ na „Čika Dači“

Nisu fudbaleri Radničkog 1923 mogli zamisliti bolji start prolećnog dela sezone u Mozzart Bet Superligi. Nakon trijumfa nad niškim imenjakom na prolećnoj premijeri, izabranici trenera Feđe Dudića danas su pred zavidno ispunjenim tribinama stadiona „Čika Dača“ nadigrali i novosadsku Vojvodinu – 2:1 (1:0). Šumadinci su ovom pobedom iskoračili na šestu poziciju superligaške tabele i ozbiljno se uključili u borbu za raspodelu evro-viza.

To što su danas naspram sebe imali prilično kvalitetnog i motivisanog rivala, koji je gostovanje u prestonici Šumadije video kao priliku za prvu prolećnu radost posle neočekivanog remija sa lučanskom Mladošću na „Karađorđu“, nije sputalo izabranike trenera Feđe Dudića da još jednom potvrde epitet najprijatnijeg iznenađenja dosadašnjeg dela Mozzart Bet Superlige. U jednoj prilično otvorenoj utakmici sa dosta šansi na obe strane presudila je veća želja za pobedom domaćeg tima, koji je do trijumfa došao pogotkom Miloša Ristića sa „bele tačke“ pet minuta pre kraja utakmice.

Strateg Kragujevčana bio je primoran da napravi dve promene u odnosu na sastav koji je suprotstavio niškom Radničkom na prolećnoj premijeri pre sedam dana. Lakše povređenog Bojana Adžića na poziciji desnog beka odmenio je novajlija Mehmed Ćosić, a u startnih 11 se posle odrađene suspenzije zbog parnih kartona vratio Miloš Ristić, ispostaviće se kasnije čovek odluke na današnjoj utakmici.

Na drugoj strani, šef struke novosadskih „crveno-belih“ Božidar Bandović odlučio je da svog kolegu na klupi Radničkog 1923 iznenadi promenom formacije, što je u prvi mah zbunilo Kragujevčane, koji se nisu baš najbolje snašli u ranoj fazi utakmice. Početnu konfuziju fudbalera domaće ekipe prvi je pokušao da iskoristi novajlija Zadi na isteku prvog minuta udarcem iskosa sa leve strane, ali se oprezni Leković nije dao iznenaditi. Samo minut kasnije fudbalski internacionalac iz Obale Slonovače je pripremio šansu Aleksi Vukanoviću, koji pogađa u nogu Stojana Lekovića.

Nakon što su se gosti „istutnjali“, Kragujevčani su polako počeli da preuzimaju konce igre u svoje ruke i već prvu ozbiljniju akciju na utakmici uspeli su da pretoče u vođstvo. Sve je počelo od Nigerijca Džofrija Činede, kome je ovo bio oproštajni nastup u dresu Radničkog 1923, s obzirom da će karijeru nastaviti u redovima kineskog drugoligaša Liaoninga. On je u kontri pravovremeno proigrao Kilijana Bevisa, koji je potom nesebično uposlio u poslednje vreme golgeterski izuzetno raspoloženog Salija Vižđija, kome je ovo danas bio treći uzastopni, a ukupno četvrti pogodak u sezoni.

Imali su domaći lepu priliku da dupliraju stečenu prednost šest minuta kasnije, kada se Činedu našao u šansi, ali je lopta nakon njegovog udarca završila pored desne stative Rosićevog gola.

Sam finiš prvog poluvremena donosi pregršt uzbuđenja pred oba gola. Najpre je strelac vodećeg pogotka „crvenih“ Vižđi propustio priliku da kazni veliku grešku Brazilca Mateusa, da bi odmah potom Leković na drugoj strani bravuroznom intervencijom zaustavio prilično lukav pokušaj Radulovića sa ivice šesnaesterca. Usledila je potom kontra Kragujevčana u kojoj je Vižđi pokušao da uposli Činedua, ali se isprečio požrtvovani Lazarević. Bila je to ujedno i poslednja prilika za promenu rezultata u prvih 45 minuta.

Petnaestominutna pauza više je prijala gostima, koji su u drugi deo utakmice ušli sa mnogo više energije i odlučnosti u nameri da što pre vrate rezultatsku ravnotežu. U tome su i uspeli u 64. minutu, kada je brzonogi Radulović prevario Mitrovića, a zatim prosledio loptu do Zukića, kome nije bilo teško da preciznim udarcem sa desetak metara matira u ovoj situaciji nemoćnog Lekovića.

Naredni minuti nakon primljenog gola bili su prilično kritični za Šumadince, koji su samo zahvaljajući pribranom Lekoviću uspeli da „prežive“ ovaj krizni period utakmice. Bio je čuvar mreže Radničkog 1923 na visini zadatka nakon još jednog lukavog pokušaja Radulovića sa distance, a uspešno je „detonirao“ i „bombu“ Mateusa sa udaljenosti od preko 20 metara.

Zapretili su potom posle dužeg vremena i Kragujevčani. Novajlija Ivelja se našao u izglednoj poziciji pred gostujućim golom, ali nije bio dovoljno precizan u samoj završnici.

I onda je usledio detalj koji je odlučio ishod današnje utakmice. U toku je bio 81. minut kada je nakon centaršuta Bevisa lopta pogodila u ruku štopera Vojvodine Jeličića. Glavni arbitar Lukić u prvi mah nije reagovao, ali je na intervenciju kolega iz VAR sobe odlučio da pogleda snimak sporne situacije, koji je pokazao da tu ipak postoji dovoljno elemenata za najstrožu kaznu. Siguran sa jedanaest metara bio je Miloš Ristić, koji je poslao loptu u jednu, a golmana Vojvodine Rosića u drugu stranu.

Mogao je domaćin u sudijskoj nadkonadi vremena da „overi“ trijumf preko rezerviste Đurića, ali se istakao Rosić.

„Crveni“ su se današnjom pobedom nad Novosađanima aktivno uključili u trku za izlazak u Evropu. Kragujevčani su trenutno na deobi šeste pozicije, zajedno sa njihovim današnjim rivalom Vojvodinom i lučanskom Mladošću, pri čemu im petoplasirani Novi Pazar beži samo jedan bod.

Nakon tri uzastopne utakmice na domaćem terenu, fudbalere Radničkog 1923 narednog vikenda očekuje gostovanje ivanjičkom Javor Matisu, koga su, podsetimo, savladali u prvom delu sezone na „Čika Dači“ sa 2:0.

DUDIĆ NAKON POBEDE NAD VOŠOM: DOBRI REZULTATI KOJE BELEŽIMO NISU PLOD SLUČAJNOSTI

Tamo gde su stali na izmaku jesenje polusezone, Kragujevčani su nastavili nastavili na startu prolećnog dela takmičenja u Mozzart Bet Superligi. Ako je pobeda nad imenjakom iz Niša na prolećnoj premijeri bila u neku ruku očekivana, onda se to svakako ne može reći za trijumf nad izuzetno kvalitetnom ekipom Vojvodine, koja je u današnji duel ušla sa bolje startne pozicije na tabeli, ali i dobrano uzdrmana nakon volšebno ispuštene pobede u susretu sa ekipom Mladosti iz Lučana prošlog vikenda na „Karađorđu“. Razliku u individualnom kvalitetu u odnosu na svog rivala Kragujevčani su nadomestili fanatičnom borbenošću i neverovatnom timskom sinergijom, što im je na kraju i donelo zaslužen trijumf.

Novosađani su nakon neplaniranog remija sa Lučancima na prolećnoj premijeri doživeli novo razočarenje, koje im je dobrano potkopalo evropske ambicije. Istina, imali su izabranici trenera Božidara Bandovića na momente više od igre, ali je domaćin, čini se, na kraju ipak pokazao veću želju za pobedom.

– Mislim da smo prilično dobro ušli u današnju utakmicu i stvorili par obećavajućih situacija pred golom protivnika u uvodnim minutima. Radnički je promenom sistema igre počeo sve više da nas pritiska, dok mi sa druge strane nismo imali baš najbolju reakciju na te izgubljene lopte, zbog čega smo na kraju i surovo kažnjeni. Nakon primljenog gola ušli smo u nervozu, ali smo i pored toga propustili jednu-dve dobre prilike da dođemo do izjednačenja u finišu prvog poluvremena. U nastavku smo zaigrali mnogo bolje, uspeli da izjednačimo, ali nas je drugi primljeni u gol iz penala u finišu utakmice u potpunosti presekao. Sigurno da ne možemo biti zadovoljni konačnim rezultatom i da moramo mnogo bolje u nastavku prvenstva ukoliko želimo plasman u Evropu – konstatovao je strateg novosadskih „crveno-belih“.

Kragujevčani su još jednom pokazali da za njih nema nepobedivih protivnika i da su u stanju da „zaprže čorbu“ svakoj ekipi u Mocart Bet Superligi, bez ozbira na njen kvalitet i položaj na tabeli.

– Vojvodina nas je na samom početku utakmice iznenadila sa par taktičkih stvari. Srećom, brzo smo uspeli da se konsolidujemo i „prešaltamo“ sa jednog na drugi sistem igre. Od tog momenta, pa sve do kraja prvog poluvremena, bili smo potpuno ravnopravan, ako ne i bolji rival na terenu. Pored tog vodećeg pogotka Vižđija, imali smo još jednu ozbiljnu priliku u finišu prvog poluvremena koju nismo uspeli da realizujemo. U drugom poluvremenu je do izražaja došao individualni kvalitet igrača Vojvodine, posebno u situacijama „jedan na jedan“. Zasluženo su došli do izjednačenja, iako je tom njihovom pogotku prethodila kardinalna greška naše odbrane. Za razliku od nekih prethodnih utakmica gde smo uglavnom imali tendenciju da se raspadnemo posle primljenog gola, danas to nije bio slučaj. Nismo podlegli pritisku i zasrljali, već smo nastavili mirno da kroz posed tražimo priliku da dođemo do drugog pogotka. Na kraju je usledio taj jednaesterac, posle koga smo propustili još nekoliko povoljnih šansi da zatvorimo utakmicu. Pohvalio bih moje igrače na želji i borbenosti koju su prikazali na današnjoj utakmici, posebno kod tih takozvanih „ničijih lopti“. Mislim da je to na kraju i prelomilo utakmicu – smatra šef struke kragujevačkog superligaša Feđa Dudić i naglašava da dobri rezultati njegove ekipe nikako ne mogu da se podvedu pod termin slučajnosti, već da iza njih stoji kvalitetan rad na treninzima i maksimalna posvećenost svakog igrača u pravcu ostvarenja takmičarskih ciljeva:

– Neki naš cilj bio je da u ove dve utakmice uzmemo makar četiri boda. Na kraju smo uzeli svih šest i napravili odličnu startnu poziciju za samu završnicu prvenstva. Moram naglasiti da svi ovi ostvareni rezultati nisu plod slučajnosti, već pre svega dobre igre i izuzetne timske energije koju ova ekipa poseduje. Posebno mi je drago što smo dobrim igrama i rezultatima uspeli da vratimo publiku na stadion. Nadam se da će sa lepšim vremenom koje nam dolazi i broj ljudi na tribinama još više rasti i da će odlazak na „Čika Daču“ vikendom postati neka vrsta rituala za većinu Kragujevčana – zaključio je strateg „crvenih“.

RADNIČKI 1923 – VOJVODINA 2:1 (1:0)

„Čika Dača“.
Gledalaca: 3 500.
Sudija: Lazar Lukić (Beograd).
Pomoćnici: Miloje Milićević (Prokuplje), Stefan Vojnić (Boljevac).
Strelci: Vižđi u 19. i M. Ristić iz jedanaesterca u 85. minutu za Radnički 1923, a Zukić u 64. minutu za Vojvodinu.
Žuti kartoni: Vižđi, Bevis, Zorić, Gluščević, Leković (Radnički 1923), Vukanović, Crnomarković, Bukinac, Zukić (Vojvodina).

RADNIČKI 1923: Leković, Ćosić, Šerbečić, Mitrović, Dadić, M. Ristić (od 88. Simović), Aleksić, Vižđi (od 64. Zorić), Vidosavljević (od 72. Gluščević), Bevis (od 88. Đurić), Činedu (od 72. Ivelja). Trener: Feđa Dudić.

VOJVODINA: Rosić, Lazarević, Jeličić, Crnomarković, Mateus, Petrović (od 59. Savićević), Milosavljević (od 59. Bukinac), Radulović, Nikolić (od 46. Zukić), Zadi (od 90+1. Kembel), Vukanović (od 79. Ivanović). Trener: Božidar Bandović.