Šumadinci izvisili za bodove na „Karađorđu“, Vojvodina slavila nakon preokreta

Deset minuta delilo je fudbalere Radničkog 1923 od osvajanja prvih bodova u novoj sezoni Mozzart Bet Superlige Srbije, i to na gostovanju favorizovanoj Vojvodini u Novom Sadu. A onda je olako skrivljen jedanaesterac mladog Nikole Miličića, koji je do tog kobnog 80. minuta odigrao utakmicu za desetku, koštao “crvene” novog, petog uzastopnog poraza u prvenstvu – 1:2 (1:0).

Nikako da krene četu trenera Dejana Joksimovića. Kragujevčani su večeras na novosadskom “Karađorđu” uspeli da se izdignu iz uloge autsajdera i propisno su namučili domaću Vojvodinu, koja je više od 40 minuta bila primorana da juri rezultatski zaostatak, da bi na kraju uz dosta sreće došla do preokreta i očekivanih bodova.

Imaće Šumadinci za čim da žale, s obzirom da su propustili priliku da jednu priličnu dobru i borbenu partiju krunišu osvajanjem preko potrebnih bodova, kojima bi povratili samopouzdanje nakon očajnog starta sezone oličenog u četiri uzastopna poraza. Ipak, igra koju su fudbaleri Radničkog 1923 prikazali večeras, a koja u potpunosti odudara od katastrofalnog izdanja pre osam dana na “Čairu” jasno ukazuje na to da su se učenici trenera Joksimovića dozvali pameti i da su rešeni da što pre stave tačku na ovu rezultatsku krizu koja je već poprimila ozbiljne razmere.

Suočen sa izostankom trojice veoma bitnih igrača, kapitena Miloša Vidovića, Stefana Čolovića i Damjana Krajišnika, strateg “crvenih” Dejan Joksimović i ovoga puta bio je prinuđen na određene rokade u sastavu. Šansu je tako od prvog minuta dobio novajlija Miloš Ristić, uz koga je u manevru delovao Luka Zorić, koji se vratio u startnu postavu nakon što je utakmicu u Nišu počeo na klupi. U prvoj postavi ponovo se našao i Vasilije Đurić, koji je zajedno sa Milutinom Vidosavljevićem i Milanom Vidakovom činio ofanzivni trio “crvenih” na večerašnjoj utakmici.

Početak utakmice bio je idiličan za Kragujevčane, koji su već posle sedam minuta igre uspeli da dođu do vođstva na opšte iznenađenje publike na “Karađorđu”. Nesporazum odbrambenih fudbalera Vojvodine preciznim udarcem uz samu stativu kaznio je najbolji strelac “crvenih” prošle sezone Milutin Vidosavljević. Velike zasluge za ovaj pogodak idu i na račun Milana Vidakova, koji je “iščeprkao” loptu defanzivcima novosadskog tima.

Sedam minuta kasnije sporna situacija u kaznenom prostoru Vojvodine, koja će sigurno biti predmet analize sudijske komisije narednih dana. Lopta je posle auta koji je izveo Pecelj pogodila u ruku Uroša Nikolića na samoj ivici šesnaesterca, što je izazvalo ozbiljne nedoumice kod glavnog arbitra Srđana Jovanovića, koji je posle višeminutnih konsultacija sa kolegama iz VAR sobe i ponovog pregledavanja snimka sporne situacije procenio da nema elemenata za najstrožu kaznu.

Koliko je Vojvodina bila bezopasna u prvih pola sata utakmice, najbolje govori podatak da je prvu ozbiljniju šansu stvorila tek u 28. minutu, kada se Čumić posle jedne dubinske lopte i vešto izbegnute ofsajd zamke našao u izglednoj poziciji da ugrozi Lekovića, ali ga je u toj nameri osujetio mladi Miličić. Pokušao je kapiten Vojvodine i četiri minuta kasnije glavom posle centaršuta Radulovića, ali je lopta nakon njegovog ne baš sjajno izvedenog udarca završila van okvira gola.

Imali su i “crveni” jednu obećavajuću situaciju na polovini domaćina u samom finišu prvog poluvremenu, kada je Pecelj odigrao povratnu loptu ka Vidosavljeviću, čiji je šut u poslednjem trenutku izblokirao Rosić.

Nezadovoljni igrom i rezultatom nakon prvih 45 minuta utakmice, navijači Vojvodine su svoje ljubimce u svlačionicu ispratili zvižducima, što je bio signal za fudbalere “stare dame” da se trgnu i zaigraju nešto žustrije u drugom poluvremenu. Ipak, prvi su u nastavku zapretili Kragujevčani i to preko desnog beka Popovića, čiju je parabolu sa preko 20 metara Carević krajnjim naporom skrenuo u korner.

Već u narednom napadu Novosađani stižu do izjednačenja. Čumić je povukao kontru po desnoj strani, zatim lepo uočio usamljenog Bolingija na drugoj stativi, koji je odmah po prijemu loptu uputio prilično traljav udarac ka golu Radničkog 1923. Leković je uspeo da zaustavi ovaj pokušaj napadača Vojvodine, ali se lopta na njegovu nesreću odbila do Malbašića, kome nije bilo teško da je it neposredne blizine pošalje u nebranjenu mrežu.

Malbašićev pogodak dao je vetar u leđa domaćim fudbalerima, koji su narednih 10-15 minuta žargonski rečeno držali golmana Radničkog 1923 Stojana Lekovića „u šahu“. Ipak, uigrana i prilično sigurna odbrana “crvenih” uspešno je odolevala atacima izabranika trenera Ranka Popovića, iako je imala dosta problema, posebno sa snažnim Bolingijem, koji je na poluvremenu zamenio neprimetnog Vukića. Iz ovog perioda terenske inicijative domaćina vredi izdvojiti samo pokušaj mladog Radulovića u 59. minutu, koji je lepo gađao sa ivice kaznenog prostora, ali nedovoljno precizno.

U želji da malo osveži ekipu, Joksimović je sredinom drugog poluvremena odlučio da napravi trostruku izmenu, a jedan od igrača koji je tom prilikom ušao u igru bio je i francuski internacionalac Kilijan Bevis, koji se u 79. minutu uspešno iskrao defanzivcima Vojvodine, ali ga je u momentu kada se pripremao za udarac sustigao i izblokirao uporni Crnomarković.

I tako dolazimo do momenta odluke, tačnije 80. minuta, kada je mladi Nikola Miličić, koji je do tog trenutka bio jedan od najboljih aktera na terenu, nepropisno stratovao nad Filipom Malbašićem unutar kaznenog prostora svog tima. Za sudiju Jovanovića nije bilo dileme – odmah je pokazao “na kreč”. Loptu je “belu tačku” namestio Džonatan Bolingi, koji je uz dosta sreće uspeo da savlada Stojana Lekovića. Naime, čuvar Radničkog 1923 uspeo je da pogodi stranu u koju mu je snažni napadač Vojvodine šutirao, ali mu je lopta prošla tik ispod ruke i završila u mreži.

Tako su “crveni” neslavno okončali još jedno gostovanje na “Karađorđu” i dopisali svoj peti poraz u nizu, koji ih ostavlja na samom začelju tabele bez osvojenih bodova.

Sledi reprezentativna pauza koja će Kragujevčanima dobro doći da se malo konsoliduju i zbiju redove pred seriju utakmica sa nešto, uslovno rečeno, “lakšim” protivnima, u kojima će pokušati da poprave utisak nakon poražavajućeg učinka na samom startu sezone.

VOJVODINA – RADNIČKI 1923 2:1 (0:1)

NOVI SAD
Stadion
: “Karađorđe”
Gledalaca: 1 500.
Sudija: Srđan Jovanović (Beograd).
Pomoćnici: Uroš Stojković, Milan Mihalović (obojica iz Beograda).
Strelci: Malbašić u 51. i Bolingi iz jedanaesterca u 82. minutu za Vojvodinu, a Vidosavljević u 7. minutu za Radnički 1923.
Žuti karton: Miličić (Radnički 1923).

VOJVODINA: Carević, Lazarević (od 46. Bjeković), Giorbelidze (od 67. Salgeiro), Rosić, Crnomarković, U. Nikolić, Zukić, Radulović, Malbašić (od 84. Ivanović), Čumić (od 90+3. Kajević), Vukić (od 46. Bolingi). Trener: Ranko Popović.

RADNIČKI 1923: Leković, Miličić, Simović, Mitrović, Popović, Ristić (od 89. Gluščević), Zorić, Pecelj, Vidosavljević (od 62. Grbović), Đurić (od 62. Bevis), Vidakov (od 62. Činedu). Trener: Dejan Joksimović.