Pletikosić 17. MK puškom 60 metaka ležeći na Svetskom kupu u Sidneju

Srpski strelac Stevan Pletikosić osvojio je 17. mesto MK puškom 60 metaka ležeći sedmog dana  Svetskog kupa u Sidneju sa 594 kruga (po serijama 100, 99, 98, 100, 98, 100). Finale je vredelo 596 krugova. Nemanja Mirosavljev je sa 593 kruga (97, 99, 100, 98, 99, 100) zauzeo 32. mesto, dok je Dragan Marković 48. sa 586 krugova (99, 98, 97, 95, 97, 100).

Pobedio je i osvojio olimpijsku vizu za London Kinez Vei Vang sa 703,4 (597) krugova. Drugo mesto i takođe olimpijsku vizu osvojio je Amerikanac Erik Aptagraf sa 703,2 (599) krugova. Bronzana medalja pripala je Nemcu Heniju Junghanelu sa 700,8 (596) krugova, dok je četvrto mesto zauzeo legendarni Norvežanin Harald Stenvag (58 godina) sa 700 (596) krugova. Stenvagu će, ako se izbori za vizu, Olimpijske igre u Londonu 2012. biti sedme u karijeri!

Stevan Pletikosić

Srpski strelci završili su učešće na Svetskom kupu u Sidneju sa šest finala, ali na želost bez nove olimpijske vize. Šesta mesta pripala su Jasni Šekarić (MK pištolj), Nemanji Mirosavljevu (MK puška – trostav), Andrei Arsović (vazdušna puška) i Bobani Veličković (vazdušni pištolj), sedmi je bio Damir Mikec (MK pištolj), a osmi Andrija Zlatić (vazdušni pištolj).

– Čestitam svim strelcima i posebno finalistima. Ovo je lep uspeh, ne samo zbog šest plasmana u finale nego i zbog nekoliko dobrih rezultata, iako nismo mogli da više treniramo MK oružjem. Mikec je imao svetski vrednih 567 krugova u eliminacijama MK pištoljem, Arsovićeva je „ubila“ 398 krugova  vazdušnom puškom, Šekarićeva se dobrom serijom u drugom delu MK pištoljem od 293 kruga izborila za finale –kaže selektor Zoran Stojiljković.- Očekujem u Šangvonu u Koreji bolje rezultate kao i  da osvojimo još neku  i olimpijsku vizu čime bismo ispunili plan na azijskoj turneji. Ostajemo do polaska u Šangvon sedam dana u Sidneju i treniraćemo na olimpijskom strelištu.

Prošle godine u Sidneju Srbiju je predstavljalo samo dvoje strelaca. Jasna Šekarić je osvojila zlato MK pištoljem, bila je sedma vazdušnim pištoljem. Damir Mikec je bio četvrti MK i sedmi vazdušnim pištoljem. Šangvon nije bio lane domaćin svetskog kupa. U 2009. u Šangvonu je gađala samo Jasna Šekarić i osvojila četvrto mesto MK pištoljem i deveto vazdušnim pištoljem.

Drugi Svetski kup je u Šangvonu u Koreji je od  7. do 15. aprila i učestvaće isti sastav kao i u Sidnjeu – puška, seniori: Stevan Pletikosić („Čika Mata“), Dragan Marković i Nemanja Mirosavljev (Novi Sad).

Seniorke: Andrea Arsović (Partizan), Ivana Maksimović (Novi Beograd Ušće), Lidija Mihajlović (Niš).

Pištolj, seniori: Damir Mikec (Policajac), Andrija Zlatić („A. Dejović“, Užice), Dimitrije Grgić (Akadamac).

Seniorke: Jasna Šekarić i Zorana Arunović (C. zvezda), Bobana Veličković (Bor 030).

Na svetskim kupovima ove godine tri najbolja u plasmanu vazdušnim oružjem i dva najbolja u plasmanu MK oružjem stiču prvo učešća na olimpijskom  turniru 2012. U Koreji nisu u konkurenciji strelci koji su u tim disciplinama osvojili olimpijsku vizu na SP u Minhenu 2010. i na Svetskom kupu u Sidneju.

Od srpskih strelaca  olimpijsku vizu za London osvojili su Zorana Arunović, Andrija Zlatić, Damir Mikec – svi pištolj i Nemanja Mirosavljev – puška.

Preostala dva svetska kupa u 2011. održaće se od 14. do 22. maja u Fort Beningu (SAD) i Minhenu od  16. do 23. juna.

Izvor: info centar malih sportova BSS