„Orlići“ remizirali sa Danskom na startu kvalifikacija (VIDEO)

omladinci-srbija-danska

Omladinska reprezentacija Srbije remizirala je danas na „Čika Dači“ sa vršnjacima iz Danske 2:2 (0:0), u prvom kolu kvalifikacione grupe 7 za odlazak na Evropsko prvenstvo. Danci su dva puta vodili, ali su „orlići“ oba puta uspevali da izjednače, a u samom finišu su propustili i par izglednih prilika za totalni preokret.

Izabranici Branislava Nikolića nisu se možda predstavili kragujevačkoj publici u najboljem svetlu, ali su pokazali zavidnu dozu borbenosti i karaktera, zbog čega su na kraju i nagrađeni bodom. Obe reprezentacije su igrale otvoreno, bez kalkulacija, pa su oni koji su uprkos lošem vremenu odlučili da dođu na „Čika Daču“ i podrže najbolje srpske fudbalere do 19 godina starosti, na kraju nagrađeni dobrom i dinamičnom fudbalskom predstavom.

Danci su bolje i rasterećenije ušli u meč i kontrolisali igru u prvih 45 minuta susreta, kada su stvorili nekoliko dobrih prilika, koje nisu uspeli da realizuju. Imao je naš tim i izvesnu dozu sreće, naročito kada je Brun Larsen na samom početku meča šutirao pored gola u više nego povoljnoj situaciji. Sreća je pogledala „orliće“ i u 30. minutu, nakon što je Delund pogodio mesto gde se spajaju prečka i stativa.

Što se tiče učinka naših omladinaca u prvom delu igre, vredi pomenuti šansu koju je imao Stanković nakon centaršuta Matije Spoljarića, te dva solidna udarca Lutovca.

Danci nisu nikako mogli da postignu gol iz igre, ali im je to pošlo za nogom iz penala u 55. minutu, nakon što je start Lijanka Vojinovića nad Delundom turski sudija Ulosoj okarakterisao kao prekršaj za najstožu kaznu. Odgovornost je preuzeo igrač nad kojim je i načinjen jednaesterac, Mikel Delund, i sigurnim udarcem sa 11 metara doveo svoj tim u vođstvo.

Taj gol Danaca kao da je preneo naše omladince, koji su u nastavku susreta zaigrali znatno bolje.

U 59. minutu Šaponjić se našao u izglednoj prilici za gol, ali je Iversen skrenuo loptu u korner. Ipak, dva minuta kasnije, nekadašnji napadač Partizana, a sada član portugalske Benfike, uspeo je da iskoristi lošu intervenciju danskog golmana posle udarca Glavčića i pospremi loptu u mrežu za 1:1.

Naši omladinci su nakon izjednačujućeg gola nastavili da još jačim intezitetom pritiskaju svoje rivale, pa je tako Luka Jović u 63. minutu mogao da dovede „orliće“ i do vođstva, samo da je njegov udarac bio malo precizniji.

Sa druge strane, odbrana Srbije je delovala prilično nesigurno, pa je tako greška Vojinovića u 72. minutu umalo bila kobna po našu selekciju, ali je kapiten Stojanović sjajnim klizećim startom sprečio maltene siguran pogodak.

Ipak, srpski omladinci nisu imali sreće četiri minuta kasnije, kada je Brun Larsen iskoristio konfuziju u odbrani našeg tima i ponovo doveo Dansku u vođstvo, koje je Tihosen mogao da uveća u 83. minutu, ali je Milinković-Savić bio brži i zaštitio svoju mrežu.

Samo minut kasnije erupcija oduševljenja na „Čika Dači“. Rezervista Marko Mijailović se najbolje snašao u gužvi pred golom reprezentacije Danske i uspeo da pogodi cilj za novo izjednačenje.

Imali su „orlići“ do kraja susreta priliku da dođu do potpunog preokreta preko Šaponjića i Senića, ali je na kraju ostalo 2:2, što je možda i najrealniji ishod nakon svega viđenog u Kragujevcu.

U drugom meču u našoj kvalifikacionoj grupi, Francuska je u Jagodini savladala Crnu Goru sa minimalnih 1:0 i već u startu stekla značajnu prednost u odnosu na ostale rivale.

Naše omladince u subotu, u Gornjem Milanovcu, očekuje meč drugog kola, a protivnik će biti Crna Gora. Nakon toga sledi povratak u Kragujevac i meč sa selekcijom Francuske u utorak, 29. marta, na stadionu „Čika Dača“.

Na Evropsko prvenstvo u Nemačkoj kvalifikovaće se samo prvoplasirana reprezentacija iz grupe.

Srbija – Danska 2:2 (0:0)

Stadion:
„Čika Dača“.
Gledalaca: 2.000.
Sudija: A.Ulusoj (Turska).
Žuti kartoni: Stojanović, Šaponjić, Lijanko, L. Jović, Milinkoviđ-Savić (Srbija), Kristensen (Danska).
Strelci:
0:1 Delund u 56 (iz jedanaesterca), 1:1 Šaponjić u 60, 1:2 Larsen u 76, 2:2 Mijailović u 84 minutu.

SRBIJA: Milinković-Savić, Stanković (od 61.Mijailović), Lijanko, Stojanović, Avramović, Lutovac (od 90. Zličić), Šaponjić, Glavčić, Špoljarić (od 75.Špoljarić), F.Jović, L.Jović. Selektor: Branislav Nikolić

DANSKA: Iversen, Mu. Kristensen (od 75. Laursen), Skovgard, Munksgard, Rasmunsen, Mi.Kristensen, Larsen, Delund, Kalesce (od 90. Halse), Tihosen. Selektor: Bent Kristensen

Izvor: M. Pasuljević