Omladinci Srbije ostali bez plasmana na EURO

omladinci-srbija

Omladinska reprezentacija Srbije nije uspela da se kvalifikuje na završni turnir Evropskog prvenstva za fudbalere do 19 godina starosti, pošto je u poslednjem, odlučujućem meču elitne grupe kvalifikacija izgubila od selekcije Francuske na „Čika Dači“ sa 0:1 (0:1).

Izabranici Branislava Nikolića dali su maksimum svojih mogućnosti, igrali dobro u većem delu susreta, ali su Francuzi ipak bili prejak rival i na kraju se zaluženo plasirali na završni turnir u Nemačkoj.

Reprezentacija Srbije bila je oslabljena na ovom meču neigranjem povređenog Mijailovića i suspendovanog Glavčića, pa je selektor Nikolić bio prinuđen da napravi određene korekcije u startnih jedanaest. Lijanko Vojnović je prinudno zauzeo mesto desnog beka, a od samog starta na terenu se našao i mladi Borko Duronjić, dvostruki strelac u utakmici sa Crnom Gorom.

U prvih 45 minuta nije bilo puno prilika. Naši omladinci imali su terensku incijativu, dok su Francuzi pretili iz kontranapada, naročito preko brzonogog Mbapea, koji je zadavao puno problema odbrambenim igračima Srbije.

Upravo je Mbape u 40. minutu imao odličnu priliku da dovede reprezentaciju Francuske u vođstvo, ali je Miloš Zlatković izbacio loptu sa same gol linije i tako sprečio siguran pogotak.

Međutim, samo minut kasnije mladi napadač Monaka uspeva da se upiše u listu strelaca, kada je nakon njegovog udarca lopta zakačila Zlatkovića, promenila pravac i završila iza leđa Milinković-Savića.

Veliki je to bio šok za fudbalere Srbije, koji su sasvim solidno odigrali prvi deo utakmice.

Ipak, u 44. minutu viđena je najbolja akcija „orlića“ u prvom poluvremenu. Špoljarić je uputio sjajan centaršut sa desne strane na drugu stativu, gde je Duronjić natrčao i iz prve šutirao, ali nažalost pored gola, tako da se na petnaestominutni odmor otišlo sa minimalnim vođstvom Francuza.

U nastavku igre omladnici Srbije su nastavili sa atacima ka golu Francuza, sa željom da što pre dođu do izjednačenja i eventualnog preokreta, ali je odbrana „trikolora“, na čelu sa stamenim Diopom, delovala kao neprelazan bedem.

Ipak, u 60. minutu iznenadna prilika se ukazala Joviću, koji je ostao sam u petercu francuskog tima, ali je u želji da umiri loptu dao vremena protivničkoj odbrani da uspešno otkloni opasnost pred svojim golom.

Veliki peh zadesio je „orliće“ u 70. minutu, kada je Lijanko Vojnović morao u svlačionicu zbog drugog žutog kartona, što je dodatno otežalo posao njegovim saigračima u nastavku utakmice.

I sa deset igrača na terenu reprezentacija Srbije je nastavila da atakuje ka golu svog rivala i uspela je da stvori još jednu stopostotnu šansu u 87. minutu, koju nije uspeo da realizuje Duronjić. Tako je propuštena i poslednja prilika da naši omladinci dođu do izjednačenja, čime bi produžili nadu za plasman u Nemačku.

Francuzi su, sa druge strane, mogli da dupliraju svoju prednost u sudijskoj nadoknadi, kada je Ogustin izašao sam pred Milinković-Savića, ali je u želji da lobuje našeg golmana prebacio čitav gol.

Nedugo potom danas prilično nervozni Šaponjić, kome je zbog ofsajda poništen gol u 16. minutu, dobio je drugi žuti karton, pa je tako reprezentacija Srbije završila susret sa devet igrača na terenu.

Na kraju, Francuska je očekivano zauzela prvo mesto u našoj kvalifikacionoj grupi, sa maksimalnim učinkom, i zasluženo izborila plasman na završni turnir u Nemačkoj.

Danska je nakon ubedljive pobede nad Crnom Gorom od 7:1 u Jagodini na kraju zauzela drugo mesto u grupi, dok su „orlići“ kvalifikacije završili na trećoj poziciji. Poslednja je Crna Gora, koja je u sva tri meča na ovom turniru pretrpela poraze.

Izvor: M. Pasuljević