Mirić doneo dugo čekani trijumf Kragujevčanima

Posle trinaest dugih kola bez ostvarenog trijumfa, fudbaleri Radničkog 1923 su današnjom pobedom nad beogradskim Voždovcem na stadionu “Čika Dača” konačno uspeli da pronađu izlaz iz rezultatskog tunela na radost svojih mnogobrojnih pristalica, koje su polako počele da gube veru u ovaj tim. Čovek odluke bio je, a ko drugi no najbolji strelac “crvenih” ove sezone Marko Mirić, koji je u 17. minutu postigao pogodak vredan osvajanja veoma važna tri boda u borbi za opstanak u superligaškom društvu – 1:0 (1:0).

Da je borbena gotovost u taboru Kragujevčana pred današnji susret sa Voždovcem podignuta na maksimum, moglo se zaključiti po rečima šefa struke tima sa “Čika Dače” Nenada Lalatovića, koji je najavljivao da je pobeda jedina opcija za njegovu ekipu na ovoj utakmici.

U tom maniru je i Lalatovićeva vojska krenula u današnju bitku na stadionu “Čika Dača”. Maksimović je na isteku trećeg minuta uputio prvi udarac ka golu voždovačkih “zmajeva”, da bi samo minut kasnije posle kornera i velike gužve u kaznenom prostoru gostiju iz Beograda Piščević uzdrmao stativu.

Interesantan detalj viđen je u 16. minutu, kada je posle udarca iz ugla kapiten Voždovca Stefan Hajdin rukom skrenuo loptu u gol Radničkog 1923, pa je tako umesto u listi strelaca završio u beležnici prilično autoritativnog sudije Đorđa Maksimovića iz Inđije.

A onda dolazimo do prelomnog momenta utakmice. U toku je bio 17. minut, kada je nakon centaršuta Nemanje Tomića sa leve strane, Nedeljko Piščević zahvatio loptu glavom, a kapiten kragujevačkog tima Marko Mirić je skrenuo u gol Voždovca za erupciju oduševljenja na tribinama stadiona “Čika Dača”. Bio je to prvi pogodak Kragujevčana u prolećnom delu prvenstva, kojim su prekinuli neslavan niz od više od 450 minuta bez postignutog gola.

TRENUTAK ODLUKE: Mirić postiže pobedonosni pogodak za „crvene“ na današnjoj utakmici

Osetilo se veliko olakšanje u redovima “crvenih“ nakon Mirićevog pogotka, ali su se i pored toga ataci ka golu Voždovca nastavili sa nesmanjenom žestinom. Visoki Piščević uspeo je da nadvisi odbranu Voždovca i u 20. minutu, ali je lopta nakon njegovog udarca glavom završila preko gola.

Beležimo potom i atraktivan pokušaj “makazicama” Đorđa Maksimovića, koji je nagrađen aplauzima posle dužeg vremena zadovoljne kragujevačke publike. Bio je to ujedno i poslednji detalj u prvom delu susreta, koji je okončan zasluženim vođstvom domaćina.

Blagu konfuziju u odbrani Radničkog 1923 na startu drugog poluvremena mogao je da kazni tamnoputi Keita, ali mu je u presudnom trenutku pobegla lopta.

Jako blizu izjednačenja gosti su bili u 56. minutu. Prvo se posle dobro izvedenog prekida sa desne strane u šansi pred golom Kragujevčana našao Alen Mašović, da bi potom lopta došla do štopera Voždovca Ivezića, koji je lansirao pravi “projektil” sa preko dvadeset metara pravo pod prečku, ali je golman Radničkog 1923 Ognjen Lukić prelepom paradom sprečio rezultatsko poravnanje.

Gvinejac Keita je u 69. minutu propustio još jednu izglednu priliku da se upiše u strelce, kada je posle sjajne asistencije kapitena Hajdina sa desetak metara šutirao preko gola Radničkog 1923.

Strateg Voždovca Aleksandar Linta odlučio je da u finišu utakmice dodatno pojača ofanzivni potencijal svog tima uvođenjem Stoisavljevića i mladog Novakovića, koji je odmah po ulasku u igru pokušao da savlada Lukića, ali njegov udarac nije bio dovoljno precizan.

U jeku incijative “zmajeva” Kragujevčani stižu do drugog pogotka. Varjačić je izveo prekid, a Piščević još jednom nadskočio kompletnu odbranu Voždovca i efektnim udarcem glavom matirao Krunića. Ipak, sudija Maksimović je nakon višeminutne konsultacije sa kolegama iz VAR sobe poništio ovaj pogodak zbog ofsajda.

NAMUČIO „ZMAJEVE“: Nedeljko Piščević bio je jedan od najzapaženijih aktera današnje utakmice

Imali su “crveni” u samom finišu susreta još jednu lepu priliku da pobedu učine ubedljivijom. Danas izuzetno zapaženi Piščević je otvorio kontru bacivši “u vatru” neuhvatljivog Varjačića, koji se kao tajfun sručio ka golu Voždovca, a onda odlučio da uposli Mirića, koji je isuviše oklevao sa završnim udarcem, čime je propala i poslednja šansa za novu rezultatsku promenu na semaforu.

Kragujevčani su današnjim trijumfom konačno iskoračili sa dna tabele i predali superligaški “fenjer” ekipi Novog Pazara, sa kojom će odmeriti snage već u utorak, 1. marta, na stadionu kraj Jošanice.

Lalatović nakon prvenca na klupi Radničkog 1923: Lakše se diše

Bilo je šefu struke kragujevačkog superligaša Nenadu Lalatoviću puno srce nakon prve pobede na klupi Radničkog 1923. Njegovi igrači su pokazali karakter i izuzetan voljni momenat, tako da su na kraju zasluženo u društvu svojih navijača proslavili današnji trijumf.

– Za razliku od utakmice protiv Proletera, danas su moji igrači pokazali veću želju za pobedom od rivala, “izginuli” su na terenu i ja zaista mogu da budem ponosan na njih. Možda igra nije bila previše dopadljiva, ali smo na tu neku borbenost i energiju uspeli da dođemo do izuzetno važna tri boda i pomaknemo se sa poslednje pozicije na tabeli. Dobro smo otvorili utakmicu, postigli vodeći gol na vreme i uspeli da sačuvamo stečenu prednost do kraja susreta. Ostaje žal za tim drugim pogotkom u finišu, koji je sa pravom poništen – konstatovao je Lalatović.

Strateg Kragujevčana priznaje da se nakon ove pobede lakše diše, ali da je ovo tek prvi korak ka ostvarenju zacrtanog cilja, a to je opstanak u ligi.

– Ogroman je bio pritisak pred današnju utakmicu. Mi smo u ovaj duel ušli kao poslednji tim na tabeli i da smo danas izgubili, zaista bi bilo jako mučno i teško u nastavku takmičenja. Nismo mi ovom pobedom previše toga uradili, osim što smo se se pomerili za jedno mesto na tabeli. Ja sam svestan da ćemo mi teško ostati u ligi, a da izbegnemo baraž. Mnogi su rekli da će Radničkom trebati čudo , pa da ostane u Super ligi. Ja “čarobni štapić” nemam, ali imam srce i veliku želju da uz podršku navijača i Grada Kragujevca, i sa igračima koji su ovde moja druga porodica, obezbedim Radničkom opstanak u ligi – istakao je Lalatović.

Šefu struke voždovačkih “zmajeva” Aleksandru Linti, koji je ne tako davno sedeo na klupi Radničkog 1923, bilo je jako drago što se ponovo našao u gradu u kome je proveo punih godinu dana i za to vreme stekao brojne prijatelje, ali priznaje da bi mu bilo još draže da je konačan rezultat današnje utakmice na stadionu “Čika Dača” bio nešto drugačiji.

– Moji utisci su pomešani. U prvom poluvremenu nismo bili na pravom energetskom, tehničkom i taktičkom nivou, dok smo u drugom poluvremenu uspeli da napravimo reakciju i stvorimo par šansi, ali nedovoljno da izbegnemo poraz na današnjoj utakmici. Evidentno je da smo u blagoj krizi kada je u pitanju postizanje golova, ali imamo mladu i neiskusnu ekipu, kojoj u određenim momentima nedostaje taj takmičarski karakter. Ipak, ja verujem u ove momke i ubeđen sam da ćemo pronaći rešenje da prevaziđemo trenutnu situaciju – poručio je Linta.

RADNIČKI 1923 – VOŽDOVAC 1:0 (1:0)