Leković spustio roletnu, TSC-u samo bod u srcu Šumadije

Hrabrom i izuzetno borbenom i požrtvovanom igrom fudbaleri Radničkog 1923 izvojevali su vredan bod u susretu sa vicešampionom Srbije, ekipom TSC-a, u utakmici 18. kola Mozzart Bet Superlige Srbije. Duel na stadionu “Čika Dača” okončan je bez golova – 0:0, što je, kada se ima u vidu da su obe ekipe oskudevale u broju stvorenih prilika, možda i najrealniji ishod ovog susreta, koji je ispratilo tek negde oko 300 gledalaca.

Prvi put u ne previše dugoj istoriji superligaških vojevanja, Kragujevčani su uspeli da odole TSC-u na “Čika Dači”. Osvojeni bod u susretu sa vicešampionom Srbije produkt je pre svega izuzetno borbene i nadahnute igre “crvenih”, koji su ovim remijem prekinuli niz od dva uzastopna poraza u domaćem šampionatu i dodatno učvrstili samopouzdanje pred poslednje dve utakmice u jesenjem delu sezone.

Problemi sa izostancima velikog broja igrača, posebno u veznom redu, primorali su stratega kragujevačkog superligaša Feđu Dudića na neku vrstu improvizacije kada je u pitanju sastavljanje tima za današnju utakmicu, pa je tako krilnom napadaču Kilijanu Bevisu dodelio ulogu centralnog veznog igrača, u kojoj se reprezentativac Gvadalupea prilično dobro snašao. Posle dužeg vremena se u startnoj postavi našao se i Nigerijac Žofri Činedu, koji je danas dobio prednost u odnosu na Milana Vidakova, a priliku od prvog minuta dobio je i mladi ofanzivac Matija Gluščević, koji je svojom brzinom zadavao dosta problema odbrani TSC-a u prvom delu susreta.

Na drugoj strani, vicešampion države je u Kragujevac doputovao bez svoje “udarne igle” Ifeta Đakovca, iskusnog štopera Dušana Cvetinovića i desnog beka Miloša Cvetkovića, koji je današnju utakmicu propustio zbog parnih kartona. I bez trojice pomenutih igrača TSC je važio za izrazitog favorita na današnjoj utakmici, posebno ako se ima u vidu da je slavio na sva tri prethodna superligaška gostovanja u prestonici Šumadije.

Videlo se odmah da će ovo biti jedna izuzetno teška i tvrda takmičarska utakmica, sa puno duela i ne previše sadržaja. Prva opasnost viđena je pred golom domaćina u 11. minutu, kada je lopta posle kornera pala pravo na nogu Milanu Radinu, koji je šalje iznad prečke. Na drugoj strani, mladi Aleksić je lepo proigrao Gluščevića, koji propušta priliku da lobuje istrčalog Vanju Ilića.

Vredan pomena bio je i udarac Antonića sa preko 30 metara u 36. minutu, koji je dobrano zagrejao dlanove danas veoma raspoloženog Stojana Lekovića. Zatim se i Činedu našao u obećavajućoj situaciji pred golom TSC-a, ali je ispred njega intervenisao uvek oprezni Čalušić.

Pred sam odlazak na odmor gužva pred klupom Radničkog 1923. Nezadovoljni deljenjem pravde glavnog sudije Srđana Obradovića, Kragujevčani su nakon jedne sporne odluke beogradskog arbitra nešto burnije reagovali, pale su i teške reči, a najgore je prošao trener analitičar Lazar Spasić, koji je zbog prigovora zaradio isključenje. To je samo još više pojačalo animozitet kragujevačke publike prema sudijskoj trojci, koja je u svlačionicu ispraćena salvom zvižduka.

Dva velika kiksa fudbalera Radničkog 1923 obeležila su početak drugog poluvremena. Prvo je Jovanović propustio priliku da kazni kardinalnu grešku Simovića, a zatim je i Radin mogao da iskoristi neopreznost Ristića i upiše se u strelce. Kragujevčanima je oba puta kožu sačuvao oprezni Leković, koji je danas imao svoj dan.

Bevis je 76. minutu zahvatio loptu glavom nakon centaršuta Adžića sa desnog boka, ali nedovoljno da je pošalje u okvir gola. Samo minut kasnije gosti su uzvratili preko Ćirkovića, koji je tukao iskosa sa leve strane, ali nije uspeo da iznenadi dobro postavljenog Lekovića.

Najbliži vođstvu vicešampion Srbije bio je u 83. minutu, kada je Rakonjac gurnuo loptu u prostor hitronogom Šošu, koji se iznenada našao oči u oči sa Lekovićem, ali nije uspeo da ga nadmudri.

Radnički je, pak, najbolju priliku propustio u prvom minutu sudijske nadoknade vremena i to preko Kilijana Bevisa, koji je posle povratne lopte Bojana Adžića šutirao tik pored stative.

Bio je ovo devetnaesti bod Kragujevčana u dosadašnjem delu prvenstva, koji ih, barem za sada, ostavlja na jedanaestoj poziciji superligaške lestvice.

„Crvene“ iduće subote očekuje gostovanje lideru na tabeli, beogradskom Partizanu, dok će poslednju utakmicu u jesenjem delu sezone odigrati 20. decembra, kada će u okviru odloženog 9. kola ugostiti ekipu Radnika iz Surdulice.

DUDIĆ: OSVOJENI BOD ZASLUŽENA NAGRADA ZA BORBENOST I ZALAGANJE IGRAČA

Isprsili su se fudbaleri Radničkog 1923 vicešampionu Srbije, TSC-u iz Bačke Topole, ostavili i poslednju kap znoja na travnati tepih stadiona „Čika Dača“ i pokazali da nisu „vreća za udaranje“ ekipama iz samog superligaškog vrha. Ovaj bod predstavlja svakako veliku satisfakciju i vetar u leđa Šumadincima nakon dva prvenstvena neuspeha, koji su ozbiljno poljuljali moral Dudićevoj četi.

Strateg „crvenih“ Feđa Dudić mogao je da bude ponosan na svoje igrače, koji se ne samo da se nisu uplašili današnjeg protivnika, već su, naprotiv, hrabro ušli „u klinč“ sa njim, „ginući“ bukvalno za svaku loptu. Bilo je tu i dalje nekih srećom nekažnjenih propusta, ali se ne može prenebregnuti činjenica da je Radnički 1923 danas delovao daleko čvršće i defanzivno kompaktnije nego što je to bio slučaj na nekim prethodnim utakmicama.

– Znali smo da samo jednom borbenom, hrabrom i požrtvovanom igrom možemo parirati jednoj ekipi koja igra zaista sjajno na strani ove sezone. TSC je možda po broju stvorenih prilika bio za nijansu bliži pobedi, ali mislim da smo zalaganjem, borbom, htenjem zaslužili da ostanemo neporaženi. Pokazali smo da nismo „kanta za nabijanje“ ekipama iz vrha tabele, kao što su mnogi pomislili nakon poraza od Čukaričkog i Novog Pazara. Posebno sam ponosan na činjenicu da smo današnju utakmicu počeli sa čak trojicom bonus igrača. To je neki put koji treba da sledimo i u budućnosti jer samo na taj način ti mladi igrači mogu da steknu neophodnu rutinu i iskustvo. Posebna zahvalnost ide na račun naših navijača, koji su na tu našu energiju i borbenost na terenu znali da nagrade snažnom podrškom sa tribina – istakao je vidno zadovoljni strateg kragujevačkog superligaša.

Mada su svi igrači Radničkog zaslužili pohvale za današnje izdanje, čini se da bi ishod utakmice bio možda i drugačiji da među stativama nije stajao fenomenalni Stojan Leković, koji je sa nekoliko izvanrednih intervenicija sačuvao Šumadincima bod u džepu.

Došao je trenutak i da nam golmani nešto daju nakon poslednje dve utakmice, gde je maltene sve ono što je išlo u naš okvir gola završilo u mreži. Istina, nisu to bili neki previše nezgodni udarci, već su sve te lopte bile u Lekovićevom dometu, ali to svakako ne umanjuje njegov doprinos na današnjoj utakmici. Jako mi je drago zbog njega, to je jedan dobar i veoma posvećen momak, koji eto već drugu ili treću utakmicu igra pod injekcijama zbog problema sa leđima koje vuče još od utakmice sa Novim Pazarom – otkriva Dudić.

I šef struke TSC-a Žarko Lazetić bio je, čini se, zadovoljan podelom plena, iako je njegova ekipa u prestonicu Šumadije doputovala sa bremenom favorita. Stratega vicešampiona Srbije naročito raduje podatak da je njegova ekipa i sa devetog gostovanja u tekućoj polusezoni uspela da se vrati neporažena.

– Mislim da smo se dobro snašli na jednom prilično teškom terenu, koji praktično izjednačava kvalitet ekipa. Dobro smo odgovorili na tu sada već prepoznatljivu agresivnost ekipe Radničkog, uspeli da stvorimo par solidnih prilika, naročito u drugom poluvremenu, ali nismo uspeli da ih realizujemo. Jedan od „krivaca“ za to je svakako i golman Radničkog Stojan Leković, koji je branio dosta dobro na današnjoj utakmici. Za pohvalu je to što smo ekipu Radničkog, koja u poslednje vreme igra prilično efikasno, uspeli da svedemo na svega 2-3 udarca ka našem golu, i to pretežno sa distance. Završavamo ovu polusezonu bez poraza u gostima i sa samo tri primljena gola, tako da „kapa dole“ mojim igračima na ovom izuzetnom učinku. Sigurno je da ćemo ovaj osvojeni bod nastojati da nadogradimo u preostale dve utakmice koje igramo na domaćem terenu – poručio je Lazetić u svojoj analizi današnjeg susreta na stadionu „Čika Dača“.

RADNIČKI 1923 – TSC 0:0