Kragujevčani blizu senzacije u Humskoj, Belić spasao „crno-bele“ poraza

Malo je falilo fudbalerima Radničkog 1923 da načine najveće iznenađenje 19. kola Mozzart Bet Superlige i osvoje sva tri boda na gostovanju doskorašnjem lideru prvenstva, beogradskom Partizanu. Tri puta su Kragujevčani vodili, jednom i sa dva gola razlike, ali su “crno-beli” na kraju ipak uspeli da se provuku i izbegnu treći poraz u tekućem prvenstvu – 3:3 (2:2).

Drugu sezonu zaredom Kragujevčani uspevaju da donesu bod sa gostovanja u Humskoj, gde su prethodnih godina glatko gubili utakmice, neretko i sa po par golova razlike. Za razliku od februarskog duela, u kome su “crveni” efektnim pogotkom Milutina Vidosavljevića “izvukli” remi (1:1), ovoga puta je domaćin bio taj koji je morao da se spašava poraza.

Čitava situacija sa odsustvom prvog trenera Feđe Dudića, koji danas nije bio u prilici da vodi svoj tim zbog kartona, ali i sinoćnim obijanjem klupskog autobusa na parkingu ispred Sportsko-rekreativnog centra “25. maj – Milan Gale Muškatirović”, kada je ukraden određeni deo opreme, kao da je dodatno mobilisala “crvene” pred današnji duel u Humskoj, u koji su Kragujevčani ušli kao odveć prežaljeni od strane većeg dela sportskog auditorijuma. Na kraju ne samo da su uspešno odoleli “crno-belima”, već su ih naterali i da se preznojavaju u strepnji od drugog uzastopnog poraza, koji bi ih doveo u krajnje nezavidan položaj pred nastupajući “večiti derbi”.

Manjak koncentracije na samom startu utakmice mogao je skupo da košta “crvene”. Srećom, pa kardinalnu grešku Miloša Ristića u uvodnim minutima nije kaznio strelac vodećeg pogotka za “crvo-bele” u prethodnom duelu na “Čika Dači”, Aldo Kalulu.

Okuražili su potom Kragujevčani, uspeli i da zaprete najpre preko Gluščevića, a potom i Čolovića, pre nego što su u 7. minutu naterali golmana Partizana Aleksandra Jovanovića da vadi loptu iz sopstvene mreže. Bila je to jako lepa akcija “crvenih” koju je inicirao Vižđi, zatim je Bevis efektno propustio loptu do Pecelja koji se pravovremeno ubacio po levoj strani; usledila je povratna lopta u srce šesnaesterca za mladog Matiju Gluščevića, koji kao da se pretplatio na golove protiv “večitih”, pa je tako nakon Crvene zvezde uspeo da zatrese i mrežu Partizana. Iako uhvaćen u raskoraku, hitronogi ofanzivac je uspeo da uputi dovoljno jak i precizan prizeman udarac koji je bio neodbranjiv za Jovanovića.

Nepunih deset minuta kasnije usledio je novi šok za “crno-bele”. Idealan centaršut Bojana Adžića sa desnog boka u pogodak je pretvorio Džofri Činedu, koji se sjajno snašao pred golom domaćina i rezantnim udarcem glavom smestio loptu iza leđa nemoćnog Jovanovića obezbedivši svom timu sada već ozbiljan kapital od dva gola prednosti.

Delovalo je tim mometima da su “crno-beli” na konopcima i da polako gube kompas. Odluka trenera Partizana Igora Duljaja da nakon nepunih pola sata iz igre izvede krajnje neubedljivog Kvisnija Meniga i ubaci svog “džokera” sa klupe Nemanju Nikolića samo je dodatno potkrepila ovaj utisak.

Ipak, pred odlazak na odmor domaći dolaze do daha. Zahid je u 39. minutu krajičkom oka uočio usamljenog Kalulua na desnoj strani, koji šalje povratnu loptu ka Saldanji, a najbolji strelac Mozzart Bet Superlige ove sezone ne propušta priliku da upiše svoj trinaesti pogodak u sezoni.

Samo par minuta kasnije Mitrović pravi prekršaj nad Zahidom na samoj ivici kaznenog prostora, što je iskusnom Bibrasu Nathu pružilo priliku da još jednom pokaže kakav je majstor za prekide. Odapeo je 35-godišnji Izraelac “strelu” preko živog zida, a lopta je u savršenom luku aterirala u mreži Kragujevčana.

Pred sam odlazak na pauzu viđena je jedna sporna situacija pred golom Partizana. U duelu su bili Izučukvu i Jovanović, pa iako je stameni Nigerijac nakon nimalo nežnog starta čuvara mreže “crno-belih” završio na zemlji držeći se za članak desne noge sa bolnom grimasom na licu, sudija Janjuš se nije usudio da pokaže na “belu tačku” uprkos žestokim protestima gostujućih fudbalera.

Početak drugog poluvremena donosi nastavak uzbuđenja pred gola. Prvo su Kragujevčani imali situaciju “dva na jedan” pred protivničkim golom, ali je pokušaj Vižđija da doturi loptu Činedi osujetio Stojković, da bi se nepun minut kasnije Zahid našao u prilici da ugrozi Lekovića, koji je nakon udarca norveškog internacionalca kratko odbio loptu do koje je u nastavku akcije pokušao da dođe Nikolić, ali je brži od napadača Partizana bio iskusni Mitrović.

Uspeli su “crno-beli” da zatresu mrežu Radničkog 1923 u 62. minutu, ali je pogodak Saldanje ovoga puta poništen zbog ofsajda.

I onda, kao grom iz vedra neba, Šumadinici stižu i do trećeg gola. Lošu komunikaciju štopera Partizana Siniše Saničanina i golmana Aleksandra Jovanovića kaznio je Milan Vidakov svojim šestim pogotkom u sezoni, vrednim ostanka na čelu klupske liste strelaca.

Krenuli su tada domaći “grlom u jagode”, trener Igor Duljaj je sve karte bacio na napad, tako da je odbrana Radničkog 1923 u narednih petnaestak minuta bila suočana sa strahovitim pritiskom, kome je, nažalost, podlegla u samom finišu susreta, tačnije u 87. minuta, kada je Kristijan Belić postigao koji je “crno-bele” spasao drugog uzastopnog poraza u prvenstvu.

“Crveni” su tako propustili lepu priliku da po prvi put još od 1969. godine i onog čuvenog trijumfa od 4:1 osvoje sva tri boda u Humskoj. Ipak, i osvojen bod protiv doskorašnjeg lidera prvenstva i te kako je dragocen Kragujevčanima pred poslednju utakmicu jesenjeg dela sezone protiv Radnika iz Surdulice, koja je na programu u sredu od 13 časova na stadionu “Čika Dača”.

PARTIZAN – RADNIČKI 1923 3:3 (2:2)

BEOGRAD
FK Partizan.
Sudija: Predrag Janjuš (Pančevo).
Pomoćnici: Svetozar Živin, Milan Šutulović (obojica iz Novog Sada).
Strelci: Saldanja u 38, Natko u 44. i Belić u 87. za Partizan, a Gluščević u 7, Činedu u 16. i Vidakov u 74. minutu.
Žuti kartoni: Nikolić (Partizan), Mitrović, Bevis, Gluščević, Ristić, Izučukvu (Radnički 1923).

PARTIZAN: Jovanović, Stojković, Marković, Saničanin (od 82. Trifunović), Antić, Stjepanović, Natho (od 69. Belić), Kalulu (od 69. Severina), Zahid, Menig (od 29. Nikolić), Saldanja. Trener: Igor Duljaj.

RADNIČKI 1923: Leković, Adžić, Izučukvu, Mitrović, Pecelj, Ristić, Bevis, Čolović, Vižđi (od 69. Simović), Gluščević (od 62. Vidakov), Činedu (od 77. Đurić). Trener: -.