Kiša golova na „Čika Dači“: Zvezda uz dosta muke razoružala borbene Kragujevčane

Odavno nije viđena sadržajnija utakmica na “Čika Dači” od današnjeg duela 11. kola Mozzart Bet Superlige između domaćeg Radničkog 1923 i šampiona Srbije Crvene zvezde. Sijaset uzbuđenja, rezultatskih trubulencija, uz čak sedam postignutih golova, dovoljno da prisutni gledaoci ne zažale za novac koji su izdvojili za kupovinu ulaznica. Na kraju, pobedi su se radovali beogradski “crveno-beli”, koji su slavili hokejaškim rezultatom – 4:3 (3:2), dok sa druge strane pristalice kragujevačkog tima mogu biti zadovoljne načinom na koji su se njihovi ljubimci suprotstavili braniocu titule i srpskom predstavniku u Ligi šampiona.

Nadali su se “crveno-beli” da će za razliku od prethodna dva gostovanja na “Čika Dači” danas proći nešto lakše, ali se to nije dogodilo. Borbeni i dobro “našpanovani” Šumadinci junački su se isprsili Baharovoj četi, koja je samo zahvaljujući individualnom kvalitetu i trenucima inspiracije Mirka Ivanića uspela da se domogne preko potrebnih bodova u borbi za odbranu šampionskog trona.

Već se po samom početku utakmice videlo da Kragujevčani uopšte nemaju nameru da ustuknu pred objektivno kvalitetnijim protivnikom. Umesto uobičajane “čekalice”, svojstvene većini ekipa sa kojima su delili megdan u dosadašnjem delu prvenstva, “crveno-beli” su ovoga puta našili na protivnika koji ne beži od nadigravanja i koji otvorenog garda juriša na njihov tabor.

Lep prodor Čolovića po desnoj strani, a zatim i solidan pokušaj Vižđija iz slobodnog udarca bili su dovoljni da zagreju dlanove nekoliko hiljada pristalica domaćeg tima. Usledilo je potom i prvo veće uzbuđenje pred golom Radničkog 1923. U šansi se našao Ndaje, ali je čudesni Leković dva puta uzastopce zaustavljao loptu na samoj gol liniji.

A onda erupcija oduševljenja među pristalicama “crvenih”. U toku je bio 21. minut kada je nekadašnji Zvezdin đak Matija Gluščević prihvatio loptu na levoj strani, a zatim je dobro odmerenim udarcem poslao van domašaja Omrija Glazera.

Samo par minuta kasnije Činedu je propustio veliku priliku da udvostruči prednost Kragujevčana, ali je umesto da šutira na gol, odlučio da asistira Vižđiju, što se pokazalo kao pogrešan potez.

Kazna je bila ekspresna i surova. Piter Olajinka je sa dva brza pogotka obezbedio preokret gostujućem timu. Hitronogi Nigerijac je najpre u 30. minutu uhvatio poluvolej iz srca kaznenog prostora primoravši Lekovića na prvu kapitulaciju, da bi samo četiri minuta kasnije preciznim udarcem sa desetak metara krunisao sjajnu solo akciju mladog Vladimira Lučića, koji mu je posle serije efektnih driblinga servirao loptu kao na tacni.

Ovaj rezultatski obrt nije demoralisao Šumadince, koji su u kratkom roku uspeli da se konsoliduju i uzvrate udarac rivalu. Lopta je nakon udarca Vižđija pogodila Činedua, koji se vešto snašao u ovoj situaciji i dopisao svoj četvrti pogodak u tekućem prvenstvu.

Bio je to signal za goste da pojačaju ritam u finišu prvog poluvremena, ne bi li vratili olako ispušteno vođstvo. U tome su uspeli zahvaljujući efektnoj minijaturi Mirka Ivanića, koji se u stilu najvećeg majstora futsala svih vremena, Portugalca Rikardinja, “prošetao” kroz odbranu Radničkog, pre nego što je smestio loptu iza leđa Stojana Lekovića.

Nije to bilo sve iz napadačkog arsenala Zvezdinog ofanzivnog veziste na današnjoj utakmici. Njegov pogodak u 66. minutu, nakon povratne lopte Bukarija, praktično je presudio Kragujevčanima i osigurao “crveno-belima” sva tri boda na ovom gostovanju.

Mada su “crveno-beli” u završnici utakmice pokušavali da pobedu učine još ubedljivijom, goleadu na “Čika Dači” zaključio je današnji kapiten Radničkog 1923 Luka Zorić, koji je, zanimljivo, bio strelac i u prethodnom odmeravanju snaga ova dva tima. Lepo je Zorić prihvatio loptu nakon centaršuta Bevisa, elegantno se oslobodio iskusnog Dragovića i onda rutinski matirao Glazera.

Nažalost, nije bilo vremena za “crvene” da pojure eventualno izjednačenje, ali veliki aplauz koji su dobili sa istočne, zapadne i južne tribine stadiona “Čika Dača” po završetku utakmice dovoljno govori o tome kakav su utisak ostavili u očima svojih pristalica.

Ovaj poraz nije uticao na trenutni poredak “crvenih” na tabeli, koji su ostali na pretposlednjoj poziciji sa šest osvojenih bodova.

Inače, utakmicu na „Čika Dači“ je obeležio i nesvakidašnji adminstrativni propust Kragujevčana, koji su u zvanični protokol umesto kapitena Miloša Vidovića uvrstili povređenog Vasilija Đurića. Vidović je početkom drugog poluvremena zamenio Andriju Radovanovića, ali je nakon reakcije klupe „crveno-belih“ napustio teren. Ovaj previd mogao bi skupo da košta Šumadince, kojima pored gubitka utakmice službenim rezultatom „par forfe“ (0:3), preti čak i oduzimanje bodova, što bi svakako dodatno otežalo njihov trenutno nimalo povoljan položaj na tabeli.

Sledi dvonedeljni predah u prvenstvu koji će izabranicima trenera Feđe Dudića dobro doći da napune baterije i dobro se pripreme za seriju teških izazova koji ih očekuju po okončanju reprezentativne pauze.

DUDIĆ: OVAKAV RADNIČKI ŽELIM DA GLEDAM I UBUDUĆE

Današnji duel Radničkog 1923 i Crvene zvezde na “Čika Dači” sigurno je zadovoljio i najrafiniranije ukuse fudbalskih sladokusaca, koji su imalu priliku da uživaju u jednoj otvorenoj, dinamičnoj i pre svega efikasnoj utakmici, koja će se, bez svake sumnje, dugo prepričaviti u gradu na Lepenici. Na kraju, Kragujevčani mogu biti zadovoljni otporom koji su pružili šampionu Srbije, a “crveno-beli” konačnim rezultatom i činjenicom da su izbegli još jedan kiks koji bi ih dodatno sputao na putu ka odbrani titule.

“Crveno-beli” su svoj primarni cilj ostvarili, dopisali nova tri boda na svoj konto i preuzeli drugo mesto na tabeli od TSC-a. Umesto Zvezdinog prvog trenera Baraka Bahara, duboko potrešenog ratnim dešavanjima u svom rodnom Izraelu, pred novinarima se posle utakmice pojavio jedan od njegovih saradnika iz stručnog štaba Boris Savić, koji je izneo svoje viđenje današnjeg susreta na stadionu “Čika Dača”.

– Evidentno da je taj imperativ pobede delovao kontraproduktivno na nas. Radnički nam je u samom startu zadavao dosta problema direktnom igrom na Činedua, koji se odlično kretao i uspešno čuvao loptu. Brzo smo se vratili nakon primljenog gola, uspeli da preokrenemo rezultat, ali nam se opet desio jedan pad koncentracije u finišu prvog poluvremena koji je Radnički kaznio još jednim pogotkom. U drugom poluvremenu smo izgledali nešto sigurnije na terenu, postigli smo i taj četvrti gol i onda umesto da mirno privedemo utakmicu kraju, mi smo u sudijskoj nadoknadi vremena doveli u pitanje pobedu – ocenio je Savić.

Strateg “crvenih” Feđa Dudić istakao je da je izuzetno ponosan na svoje igrače, koji su se hrabro suprostavili na papiru daleko kvalitetnijem rivalu i dodao da uz ovakav pristup igri i voljni momenat za njegovu ekipu, kako sam kaže, “nema zime”.

– Zaista sam prezadovoljan izdanjem moje ekipe, posebno u prvih pola sata utakmice. To je Radnički kakav želim da gledam i ukoliko ponovimo takav pristup i u narednim utakmicama, onda za nas nema zime. Svako od igrača je pružio maksimum, pa čak i za nijansu više od toga. Nismo se zatvorili, parkirali dva autobusa u šesnaestercu i oslanjali se isključivo na kontre, već smo hrabro izlazili i pritiskali Zvezdu, čime smo je onemogućili da kreira igru iz poslednje linije. Jedino na šta nismo mogli da utičemo je individualni kvalitet Zvezdinih igrača, a on je, nažalost, bio presudan za konačan rezultat. Nadam se da je naša publika podjednako ponosna na igrače, kao što sam ja, jer dati tri gola ovakvoj Zvezdi nije mala stvar – zaključio je Dudić.

RADNIČKI 1923 – CRVENA ZVEZDA 3:4 (2:3)

“Čika Dača”.
Gledalaca: 9 000.
Sudija: Novak Simović (Lovćenac).
Pomoćnici: Nemanja Petrović (Užice), Miloš Simović (Lovćenac).
Strelci: Gluščević u 21, Činedu u 38. i Zorić u 90+3. minutu za Radnički 1923, a Olajinka u 30. i 34. i Ivanić u 45. i 66. minutu za Crvenu zvezdu.
Žuti kartoni: Vižđi, Radovanović, Leković, Zorić (Radnički 1923), Mijailović, Điga, Milunović (Crvena zvezda).

RADNIČKI 1923: Leković, Popović (od 46. Jovanović), Pecelj, Radovanović (od 49. Tomović), Mitrović, Ristić, Zorić, Čolović, Vižđi (od 46. Bevis), Gluščević (od 53. Tomić), Činedu. Trener: Feđa Dudić.

CRVENA ZVEZDA: Glazer, Mijailović (od 83. Milunović), Điga, Dragović, Bukari (od 67. Degenek), Hvang (od 67. Stamenić, Kanga, Lučić, Ivanić (od 75. Katai), Olajinka, Ndaje (od 75. Kraso). Trener: Barak Bahar.