Bevis sačuvao pobednički plamen Kragujevčana

Nema u sportu slađe pobede od one izvojevane u poslednjim minutima utakmice. Upravo je na takav način Radnički 1923 došao do petog uzastopnog prolećnog trijumfa na gostovanju poslednjeplasiranom timu Mozzart Bet Superlige, Radniku iz Surdulice – 1:0 (0:0). Utakmica na surduličkoj “Bombonjeri” odlučena je u drugom minutu sudijske nadoknade, kada je Kilijan Bevis svojim šestim pogotkom u sezoni doneo “crvenima” dragocene bodove u nastavku borbe za izlazak na evro-scenu.

Malo je falilo pa da Kragujevčani na gostovanju probuđenom „fenjerašu“ prekinu svoj trijumfalni niz, koji su inače i započeli pobedom nad istim rivalom krajem decembra na „Čika Dači“. I tada je ekipa trenera Feđe Dudića teškom mukom uspela da razoruža borbene Surduličane, koji su ovim porazom značajno sebi umanjili izglede da i narednu sezonu dočekaju u superligaškom društvu.

Prisutna publika na surduličkoj “Bombonjeri” imala je priliku da uživa u jednoj izuzetno borbenoj i dinamičnoj pravoj prvenstvenoj utakmici, sa dosta žara i žestokih duela, u kojima se igrači obe ekipe nisu štedeli. Nisu izostala ni uzbuđenja. Jednom je okvir gola spašavao Kragujevčane u prvom, a dva puta domaćina u drugom poluvremenu, uz još sijaset povoljnih prilika na obe strane. Domaćin je, čini se, bio nešto agilniji u prvom poluvremenu, dok su Šumadinci bili opasniji u nastavku. Na kraju je jedan momenat nepažnje defanzivaca domaćeg tima u zaostavnom vremenu odlučio ishod ove prilično zanimljive utakmice.

Stručni štab “crvenih” na čelu sa Feđom Dudićem, koji zbog isključenja na prethodnoj utakmici protiv IMT-a nije bio u mogućnosti da predvodi ekipu na današnjoj utakmici (odmenio ga je prvi saradnik Adnan Jahić), servirao je protivničkom taboru par izneneđenja kada je reč o startnoj postavi. Tako je umesto u poslednje vreme standardnog Besima Šerbečića mesto u zadnjoj liniji zauzeo iskusni Milan Mitrović, dok je Dilan Ortiz dobio prednost u špicu u odnosu na Pavla Ivelju. U startnu postavu vratio se Sali Vižđi, koji je danas uspešno odmenio suspendovanog Matiju Gluščevića, a svakako najveće iznenađenje predstavlja Dudićeva odluka da od prvog minuta pruži šansu talentovanom Nikoli Bukumiri umesto u poslednje vreme sve zapaženijeg Milana Aleksića.

Trenutni položaj na tabeli, ali i želja da pred svojim navijačima potvrde tri osvojena boda na gostovanju niškom Radničkom u prošlom kolu uticali su na to da domaćin od prvog minuta krene svim silama ka golu kragujevačkog tima. Iz tog početnog pritiska proistekla je i prva ozbiljnija prilika u 16. minutu, kojoj je u značajnoj meri doprineo i golman Radničkog 1923 Stojan Leković ne baš sigurnom intervencijom nakon udarca glavom Hajdarevića. Srećom, na kraju se sve završilo dobro po „crvene“, koji su uspeli da se odbrane u ovoj situaciji.

Sedam minuta kasnije nova opasnost pred golom gostiju iz srca Šumadije, ovoga puta posle prekida i udarca glavom Milićevića. Ponovo je Leković bio nesiguran, lopta mu se poput vrućeg krompira izmigoljila iz ruku, ali se na pravom mestu našao Ortiz da interveniše. Skočili su u tom momentu svi sa klupe Radnika smatrajući da je robusni kolumbijski napadač prilikom ove intervencije igrao rukom, ali je naknadnim pregledavanjem VAR snimka utvrđeno da ipak nema elemenata za najstrožu kaznu.

Već u narednom napadu domaći pogađaju okvir gola. Zajmović je posle kornera zahvatio loptu na prvoj stativi, ona je zakačila Ortiza i u visokom luku preletela zatečenog Lekovića, nakon čega je “očešala” prečku i odbila se natrag u polje. Pokušao je tom prilikom Hajdarević da je ubaci u mrežu, ali mu je ona prešla preko noge.

Kragujevčani su prvi, ujedno i jedini put u prvom poluvremenu zapretili u 41. minutu i to preko levog beka Dadića, koji je iz okreta šutirao pored gola. Iz slične pozicije pokušao je i Duronjić na drugoj strani, ali je Leković uhvatio “živu” loptu.

Ulaskom Milana Aleksića na početku drugog poluvremena igra Radničkog 1923 dobila je jednu novu dimenziju. Talentovani fudbaler sredine terena je već pri svom prvom kontaktu sa loptom zapretio golmanu Radnika Stefanu Ranđeloviću, kome je danas obeležio mali jubilej – stoti nastup u dresu surduličkog tima, ali njegov udarac sa distance nije bio dovoljno precizan.

Par minuta kasnije francuski internacionalac Sali Vižđi uspeo je da pošalje loptu u mrežu surduličkog tima, ali je tom njegovom pogotku prethodilo igranje rukom, tako da je Pokušao je Vižđi ponovo i pet minuta kasnije, ali je njegov udarac sa ivice šesnaesterca završio preko gola.

Usledio je period blagog zatišja na terenu, tokom kojeg je Radnički 1923 diktirao tempo i pritiskao domaćina, koji je pak vrebao priliku iz kontranapada. Najpovoljnija mu se ukazala u 78. minutu, kada se posle dobro istrčane kontre u šansi našao rezervista Jovanović, ali je njegov udarac iz ne baš najidealnije pozicije uspešno osujetio Leković.

Imali su Surduličani dosta sreće u 82. minutu, kada su gosti u jako kratkom vremenskom intervalu dva puta uzastopce pogađali okvir gola – prvi put nakon šuta Ivelje, a odmah zatim i posle pokušaja Simovića. Potom je i Vasilije Đurić propustio priliku da izraste u junaka utakmice nakon što je posle odličnog proigravanja od strane Mehmeda Ćosića šutirao pored gola.

I kada se činilo da će se i treći prvenstveni okršaj današnjih rivala na suruduličkoj “Bombonjeri” završiti podelom plena, Kilijan Bevis je u drugom minutu sudijske nadoknade surovo kaznio kardinalnu grešku defanzivaca domaće ekipe, obezbedivši kragujevačkom timu nove prolećne bodove.

Šumadinci su se nakon petog prolećenog, a ukupno šestog trijumfa u nizu bodovno izjednačili sa četvrtoplasiranim Čukaričkim, koji je večeras kapitulirao na gostovanju u Lučanima. Obe ekipe sakupile su po 38 bodova, s tim što Beograđani imaju nešto bolju gol razliku.

Već u sredu “crvene” očekuje novo superligaško iskušenje i duel sa još jednom ekipom iz donjeg dela tabele, pančevačkim Železničarom, na “Čika Dači”, što je svakako lepa prilika da se ovaj pobednički plamen održi i da se novim trijumfom napravi odgovarajuća uvertira za gostovanje braniocu titule Crvenoj zvezdi pred reprezentativnu pauzu.

RADNIK – RADNIČKI 1923 0:1 (0:0)