KRAGUJEVAČKI SPORT

KGSPORT.INFO

Sedam decenija na 230 strana

„Erdoglija moja, crno-belih boja“, naziv je monografije posvećene Fudbalskom klubu Erdoglija, koju potpisuju Vuleta Savić-Bata, dugogodišnji sportski radnik i pedagog, i Nenad Dimirijević-Kele, diplomirani profesor fizičkog vaspitanja i nekadašnji prvotimac kluba. Ovo kapitalno delo na 230 strana sažima prvih sedamdeset godina postojanja kluba, od Osnivačke skupštine u kafani „Novi Pazar“ 1931. godine, pa sve do najvećeg klupskog uspeha, a to je ulazak u Srpsku ligu Morava 2001. godine.

Promocija ove vredne sportske monografije, koja je sinoć upriličena u svečanoj sali Osnovne škole „Stanislav Sremčević“, okupila je veliki broj bivših igrača, trenera, funkcionera i prijatelja kluba, sve one koji su emotivno vezani za klub iz istomenog kragujevačkog naselja. Bila je to lepa prilika da se evociraju uspomene na neka lepša vremena kada se fudbal igrao isključivo iz ljubavi, a ne zbog novca, kao i na ljude koji su, svako na svoj način, obeležili istoriju FK Erdoglija. Okupljene zvanice pozdravili su bivši igrači Erdoglije Vlada Ljepović i Dejan Aleksić, kao i jedan od dvojice autora Nenad Dimitrijević, koji je kroz vešto upakovanu prezentaciju proveo prisutne kroz prvih sedamdeset godina postojanja kluba.

Inače, ova monografija trebala je da bude objavljena još 2001. godine, u sklopu obeležavanja sedamdesetogodišnjice postojanja kluba, koja se sticajem okolnosti poklopila sa najvećim takmičarskim uspehom Erdoglije, koja je upravo u toj sezoni 2000/01 izborila plasman u Srpsku ligu Morava. Ipak, različite okolnosti i problemi, prevashodno finansijske prirode, uticali su na to da ovo delo svetlost dana ugleda tek 24 godine kasnije, u momentima kada je Erdoglija praktično iščezla sa fudbalske mape Kragujevca.

– Moja želja, kao i pokojnog učitelja Bate (nap. a. Vuleta Savić), koji je sa mnom radio na ovoj knjizi, bila je da ova monografija izađe upravo u toj godini velikog jubileja i najvećeg rezultatskog uspeha Erdoglije. Međutim, zbog raznoraznih faktora, a pre svega zbog finansijskih poteškoća, to se nažalost nije desilo. Materijal je ostao da čeka neko bolje vreme kako bi ugledao svetlost dana. I eto, na moju veliku radost, to se konačno dogodilo u ovoj godini – otkriva Dimitrijević.

Prikupljanje građe za jedno ovako epohalno delo često zna da bude mukotrpan posao. Olakšavajuća okolnost za autore je što su u tom svom poduhvatu imali svesrdnu pomoć bivših igrača, koji su im nesebično ustupili svoju ličnu arhivu.

Sticajem okolnosti, pisanje monografije se poklopilo sa mojim diplomskim radom, tako da smo u tom trenutku već imali dosta podataka koje smo sakupljali sa više različitih strana. Jedan od ljudi koji nam je mnogo pomogao u tom delu posla jeste Dobrosav Glišić-Kića, dugogodišnji sekretar Fudbalskog saveza regiona Zapadne Srbije, sa svojom bogatom arhivom – napominje Dimitrijević.

Istorija Fudbalskog kluba Erdoglija prilično je turbulentna, s obzirom da je klub nekoliko puta prekidao i obnavljao rad. Najdužu pauzu u radu klub je napravio između 1939. do 1960. godine, da bi tek od 1974. godine uplovio u nešto mirnije vode. Osim već pomenutog plasmana u Srpsku ligu Morava početkom ovog veka, Erdoglija nije ostvarila neki značajniji takmičarski uspeh. Klub se pretežno nadmetao u gradskim ligama i zonskom stepenu takmičenja, ali je i pored toga Erdoglija bila i ostala klub sa autentičnim šmekom, koji simbolizuje jedno od najvećih kragujevačkih naselja i koji je okupljao ljude različitih senzibiliteta koje je povezivala ljubav prema popularnoj „bubamari“ i crno-belim bojama, koje su do dana današnjeg ostale glavno obeležje kluba.

Erdoglija možda nikada nije ostvarila neke zapažene takmičarske rezultate, ako izumemo taj plasman u Srpsku ligu Morava, ali je oduvek bila poznata kao klub koji je okupljao dobre ljude, čija prijateljstva začeta tokom igranja za klub traju do dana današnjeg. Imate, na primer, igrače koji su čitavu svoju igračku karijeru proveli u klubu, da bi nakon fudbalskog penzionisanja postali njegovi funkcioneri. Zbog toga ja često znam da kažem da je Erdoglija klub u koji su svi želeli da dođu, a niko nije iz njega želeo da ode – pojašava Dimitrijević fenomen FK Erdoglija.

A gde je FK Erdoglija danas? Kratko rečeno – u stanju mirovanja. Različite društvene okolnosti i finansijske poteškoće dovele su do toga da Erdoglija već godinama unazad nema niti jednu takmičarsku selekciju. To bi uskoro moglo da se promeni, bar prema rečima novoimenovanog predsednika kluba Aleksandra Miloševića, magistra nauka iz oblasti sporta i fizičke kulture i osnivača jedne od najdugovečnijih fudbalskih škola u Kragujevcu „Fitnes“, u kojoj su prva fudbalska znanja sticali neki od najpoznatijih kragujevačkih fudbalera, poput Danka Lazovića, Filipa Kostića, Đorđa Rakića, Filipa Holendera…

Ideja je da sa još jednom našom prijateljskom školom fudbala, a to je Olimp, svu decu koja završe peti razred kanališemo ka FK Erdoglija i da na taj način formiramo takmičarske ekipe koje će kasnije poslužiti kao baza za prvi tim. Želja nam je da klub pre svega okupi svu talentovanu deca iz ovog naselja koje nije baš malo, a koja bi kroz rad sa licenciranim trenerima vremenom napredovala i to ne samo u fudbalskom smislu, jer nam je namera da od tih dečaka ne napravimo samo kvalitetne fudbalere, već pre svega dobre i čestite ljude – naglašava Milošević.

Trenutno klub ima četiri mlađe selekcije koje se zbog administrativnih problema takmiče pod imenom Olimp. Već od naredne sezone sve ove selekcije, uljučujući još dve koje u međuvremenu „nadolaze“, nastupaće pod imenom Erdoglija. Svi ovi dečaci bi kroz par godina, kada dovoljno fizički i fudbalski stasaju, trebali da predstavljaju okosnicu prvog tima Erdoglije.

Za razliku od mnogih gradskih klubova, koji kreću sa prvim timom bez podmlatka, gde okupljaju neke islužene igrače od 30-40 godina koje je teško naterati da odigraju utakmicu vikendom, a kamoli da treniraju, naša strategija je potpuno drugačija. Mi želimo da ta naša obučena deca kroz odgovarajući sistem rada postepeno napreduju sve do prvog tima. Na taj način bi se stvorio jedan zdrav sistem, koji bi vremenom, uvereni smo, dao željene takmičarske rezultate – smatra čelni čovek Erdoglije.

M. Pasuljević

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

error: Content is protected !!