Maestralni Jakšić oživeo klinički mrtve Šumadince i katapultirao ih u Ligu šampiona

Igraće se i ove jeseni Liga šampiona na kragujevačkom bazenu. I to zaslugom kapitena vaterpolo reprezentacije Srbije i najvećeg pojačanja kragujevačkog Radničkog ovog leta, Nikole Jakšića, koji je večeras pred dupke punim tribinama zatvorenog bazena SPD Radnički predvodio Šumadince do velikog preokreta u odlučujućem duelu sa plasman u grupnu fazu Lige šampiona protiv sedmostrukog šampiona Evrope, zagrebačke Mladosti – 9:8 (0:2, 1:3, 4:3, 4:0).

Baš kao i prethodne dve utakmice na kvalifikacionom turniru čiji je domaćin bio grad Kragujevac, protiv mađarskog BVSC-a i grčkog Vuljagmenija, izabranici trenera Uroša Stevanovića i večeras su se dobrano poigravali sa živcima svojih pristalica. Kaskali su Šumadinci za Zagrepčanima tokom prve tri četvrtine, imali u jednom trenutku i minus od pet golova, ali su baš kao i u premijernom meču sa BVSC-om načinili veleobrt u poslednjoj deonici.

Nisu se Kragujevčani baš najbolje snašli na startu utakmice. Golman Mladosti Marcelić bio je nesavladiva prepreka za Stevanovićeve izabranike u prvom poluvremenu, čak i u situacijama kada su Šumadinci imali igrača više u bazenu, a kapitulirao je tek sredinom druge četvrtine nakon udarca Murišića. U tim trenucima su Zagrepčani već imali prednost od četiri gola sa kojom su i dočekali završetak prvog poluvremena.

Početkom treće četvrtine Mladost izbija na maksimalnih „plus 5“ (2:7), što je već izazvalo ozbiljno strepnju među pristalicama Radničkog. Delovalo je tada da Kragujevčani polako gube tlo pod nogama i da će im plasman u grupnu fazu Lige šampiona ovoga puta ipak izmaći, ali je onda usledio neverovatan veleobrt. Zaigrali su Stevanovićevi izabranici znatno čvršće u odbrani, u potpunosti otupeli napadačku oštricu Zagrepčana i na krilima fantstičnog Jakšića, kome su savršeno tercirali Rašović, Drašović i Vasić, režirali potpuni preokret u završnoj deonici.

Upravo je Nikola Jakšić sa četiri postignuta pogotka poneo epitet najefikasnijeg igrača utakmice. Radomir Drašović je postigao dva gola, baš kao i Franko Lazić i Ante Vukičević na drugoj strani.

Radnički je sa sve tri pobede osvojio prvo mesto na turniru i zajedno sa šampionom Novim Beogradom predstavljaće Srbiju u najkvalitetnijem evropskom klupskom takmičenju.

Početak grupne faze Lige šampiona predviđen je za 8. oktobar, a Radnički će igrati u grupi B, u kojoj će za rivale imati mađarski Ferencvaroš, Jadran iz Splita i Dinamo iz Tbilisija.

Radnički – Mladost 9:8 (0:2, 1:3, 4:3, 4:0)

Bazen: SPD „Radnički“.
Sudije: Gomez (Španija) i Burges (Francuska).

RADNIČKI: Filipović, Rašović 1, Stanojević, F. Janković, Dadvani, Pijetlović, Drašović 2, N. Jakšić 4, Vasić 1, Vićković, P. Jakšić, Murišić 1, Todorovski. Trener: Uroš Stevanović.

MLADOST: Marcelić, Bašić, T. Bušić 1, Buljubašić, M. Vrlić 1, Biljaka, Bukić 1, Lazić 2, J. Bušić, Vukičević 2, Harkov 1, Sunara. Trener: Damir Vincek.