KK Radnički: “Postoje izgledi da Kragujevčani ponovo gledaju vrhunsku košarku!!!“
Januar je mesec. ABA liga se zahuktala, sledi i Kup Radivoja Koraća, pa onda i domaća Super liga. Sve ovo izgleda tako daleko od kragujevačkih ljubitelja magične igre pod obručima, koji su pre nepunih godinu dana uživali u najkvalitetnoj košarci sa ovih prostora i šire, puneći „Jezero“ i bodreći svoj Radnički u čak četiri takmičenja.
Šta se dogodilo pa se kragujevačka košarkaška bajka rasprsnula poput mehura od sapunice? Ko je doprineo tome da se jedna lepa sportska priča okonča na jedan neslavan način i da Kragujevac preko noći bude izbrisan sa košarkaške mape Srbije i regiona?
Kako to obično biva kada kola krenu nizbrdo, teret odgovornosti se prebacuje sa jedne na drugu stranu. Najviše ispaštaju navijači, oni koji su verno bodrili klub godinama unazad i postali poznati po svom izrazitom lokal-patriotizmu. Gostovali su u „Jezeru“ Partizan, Zvezda, Makabi, Alba, sa svim tim poznatim košarkaškim imenima, ali publika je na utakmice dolazila pre svega zbog Radničkog.
Tim ljudima koji su punili „Jezero“ se duguje objašnjenje. Ti ljudi, koji su u momentu najveće krize po klub prikupljali pomoć i bukvalno odvajali od svojih usta, zaslužili su da znaju šta se dogodilo sa klubom, kome su dali tako mnogo, a za uzvrat dobili nešto čemu se ni u najgorim snovima nisu nadali.
Naš portal je rešio da otvori Pandorinu kutiju i zagrebe temu o kojoj se već mesecima ćuti u medijima. Kontaktirali smo čelne ljude kluba koji faktički još postoji na papiru, ali ne igra nijedno takmičenje.
Ekskluzivno saznajemo da ima indicija da će se kragujevačka košarkaška bajka nastaviti uskoro, ali da je opet dosta toga u rukama gradske vlasti. Pored toga u ovom intervjuu saznaćete kakav je status kluba i igrača, da li je bila realna selidba kluba van Kragujevca, šta se desilo sa sponzorstvom sa „Fiatom“ i još mnogo toga što ljubitelje košarke u gradu na Lepenici interesuje.
U poslednjih 15 godina ugašeni su klubovi poput Hemofarma, Beobanke, BFC-a, Borovice, Profikolora, i na kraju Radničkog iz Kragujevca, koji su imali ozbiljne uspehe na domaćoj i međunarodnoj sceni.
Vaš komentar?
„Klubove koje ste napomenuli finansirali su se isključivo od jednog sponzora i prestali su da postoje kada je prestao interes istih. KK Radnički Kg je klub koji ima ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji sa Gradom Kragujevcem, ali imao je i podršku velikog broja donatora i sponzora koje je menadžment kluba obezbedio.Vrhunski sport iziskuje podršku grada i države, a ne samo jednog sponzora ili lica.“
Sve više čitalaca našeg portala i Kragujevčana ističe samo jednu rečenicu: ”Hoćemo nazad košarku”. Ima li izgleda da se to dogodi?
„Postoje izgledi da građani Kragujevca gledaju vrhunsku košarku u nastupajućem periodu!!!“.
Smatrate li da bi novo rukovodstvo grada moglo da reši problem kluba i ponovo vrati košarku u grad na Lepenici?
“Ulaganjem u sport, Kragujevac je stekao imidž sportskog grada. Ni novo rukovodstvo grada, na čelu sa gradonačelnikom Radomirom Nikolićem, nije odustalo od ulaganja u sport, što se vidi po nesebičnoj podršci mnogim klubovima. Košarka je kompleksan sport, u kome nema instant rezultata, niti preskakanja rangova.
Da bi klub došao do nivoa, na kome je bio, neophodan je dugogodišnji i mukotrpan rad. Ukoliko grad Kragujevac bude iskazao želju da klub vrati na staze uspeha, svakako da je to moguće“.
Da li ste imali nekih signala od novoizabranog rukovodstva grada za susret, sastanak?
“Svesni smo da je su novi gradonačelnik i njegovi saradnici preuzeli „ vruć krompir“ i da im predstoji period za rešavanje mnogih problema. Shvatamo da su prioritetni problemi vezani za život i rad javnih preduzeća, ali se nadamo da će i problem kluba doći na dnevni red.
KK Radnički Kg uputio je zahtev za sastanak gospodinu Radomiru Nikoliću i očekujemo da će gradonačelnik imati razumevanja i zakazati sastanak sa rukovodećim ljudima u klubu“.
Kakav je status kluba, da li on papirološki postoji?
“Klub postoji kao pravno lice koje potražuje svoja sredstva od dužnika, ali ima i obaveze prema igračima i stručnom kadru“.
Koja su realna predviđenja u narednom periodu za klub koji je bio miljenik brojnih Kragujevčana?
“Nakon sastanka sa predstavnicima grada, biće poznata i budućnost kluba“.
Ko je najviše zakazao, po vašem mišljenju, što je Kragujevac ostao bez košarkaškog kluba?
“KK Radnički Kg je u najveće finansijske probleme dospeo kada je izostala podrška grada. Grad Kragujevac je prestao da izvršava svoje obaveze preuzete ugovorom u trenutku kada je KK Radnički Kg sjajno predstavljao Kragujevac i Srbiju u prestižnim takmičenjima, kakvi su Evrokup i ABA liga.“
Imali ste rekordnu posećenost na utakmicama, dobru podršku navijača, medija, kako sa ove distance gledate na vreme najvećih uspeha kluba do gašenja?
“KK Radnički Kg je u pet sezona, koliko je nastupao u Kragujevcu, beležio sjajne rezultate. Prepuna dvorana i širok TV auditorijum , mogli su u „Jezeru“ da vide nekadašnje prvake Evrope (Makabi, Panatenaikos, Split, Partizan, Cibonu, Bosnu), kao i evroligaške veličine (Albu, Strazbur, Spartak, Cibonu, Bešiktaš, Cedevitu, Crvenu Zvezdu).
Uz veliku podršku Crvenih Đavola, Kabastih, Huka sa Zapada, klub je došao i do završnog turnira ABA lige, sa velikim uspehom nastupao u Evrokupu, što je svakako sjajan rezultat za klub iz Šumadije, sa skromnim budžetom i uslovima.“
Da li je bila istinita priča da je kompanija “Fiat” u poslednjem trenutku odustala od finansiranja kluba?
“KK Radnički Kg duguje veliku zahvalnost FIAT-u za izuzetan doprinos u razvitku i rezultatima kluba. Najviši rukovodioci ovog giganta u automobilskoj industriji, bili su prezadovoljni saradnjom sa našim klubom. Odvojili su značajna sredstva za KK Radnički Kg i za sezonu 2014/2015. I bili uz klub, do trenutka kada je klub objavio da se neće takmičiti.“
Šta je sa igračima, nakon gašenja kluba, imate li kontakt?
„Igračima nije bilo teško da pronađu nove sredine s obzirom na to da su imali sjajnu sezonu od 60 zvaničnih utakmica na četiri fronta. Radnički je uvek bio „odskočna daska“ igračima da dođu do reprezentacije, ali i ozbiljnih ugovora u narednim klubovima. Klub je ostao u korektnim odnosima sa svim igračima i održava kontakt sa većinom njih.“
Kolika su dugovanja prema klubu?
“Mislimo da ova tema nije za javnost , zato što ne želimo time da narušimo kodeks profesionalnog, poslovnog i ugovornog odnosa sa gradom.“
Bilo je priča da ćete klub preseliti u Niš, koliko bi to bilo realno?
“Nije bila realna priča da se klub preseli u Niš“.
Pratite li kragujevački sport?
“Kragujevački sport pratimo sa velikom pažnjom s obzirom na to da smo svi zajedno bili deo jedne velike i stare sportske porodice”.
Imate li kontakte sa navijačima?
“Odanost kragujevačke publike, prepričavana je širom bivše SFRJ. “Jezero“ je bilo pravi bastion košarke. Poznata je i borba navijača, da klub opstane. Dugujemo veliku zahvalnost navijačima i simpatizerima za nesebičnu podršku u prethodnih pet sezona. Kontakt sa navijačima i dalje postoji, jer KK Radnički Kg i košarka nedostaju svim istinskim ljubiteljima sporta u Kragujevcu i okolini“.
Kako gledate na stanje u srpskom sportu danas?
“Sport je uvek bio pravi ambasador naše zemlje. Od izuzetnog značaja su medalje naših sportista na svetskim takmičenjima. Neophodno je da u narednom periodu država odredi jasne smernice za finansiranje sporta, kao i ulaganje u sportsku infrastrukturu“.
Sada je ponovo loptica u dvorištu gradske vlasti. Ostaje nam da sačekamo još neko vreme i da vidimo da li će „Jezero“ ostati „hram košarke“ ili će se ova priča konačno okončati, nažalost, tužnim krajem.
Tekst: Mario Badjuk
Foto: Arhiva KKRadnički i KGSport