Desetkovani Radnički namučio Zvezdu, prestrogo isključenje Gluščevića prelomilo meč

O utakmici 7. kola Mozzart Bet Superlige između kragujevačkog Radničkog 1923 i aktuelnog šampiona Srbije Crvene zvezde odigranoj pred oko 3 000 gledalaca na stadionu FK Metalac u Gornjem Milanovcu sigurno će se puno pričati u narednim danima. Prilično skromna fudbalska predstava, protkana konstantnim tenzijama na tribinama, uz česte prekide zbog korišćenja pirotehničkih sredstava i sa krajnje upitnim sudijskim kriterijumom glavnog arbitra Milana Ilića iz Ćuprije, odlučena je u poslednjih desetak minuta, kada je šampion Srbije iskoristio brojčanu nadmoć nakon mora se konstatovati prestrogog isključenja Matije Gluščevića i lepim pogotkom Mirka Ivanića stigao do minimalnog trijumfa – 1:0 (0:0).

Iako drastično oslabljeni neigranjem nekolicine standardnih prvotimaca, Kragujevačani su se junački isprsili “crveno-belima”, koji su u Gornji Milanovac došli na krilima plasmana u grupnu fazu Lige šampiona. Bili su Šumadinci više nego dostojan rival srpskom šampionu, odigrali su čvrsto, odvažno, defanzivno i taktički vrlo odgovorno i disciplinovano i po svemu prikazanom zaslužili su da večeras ostanu neporaženi. Tako bi verovatno i bilo da sudija Ilić nije za manje od šezdeset sekundi izrekao dve javne opomene Matiji Gluščeviću, prvu zbog prekršaja nad kapitenom Crvene zvezde Urošem Spajićem, a drugu zbog navodnog prigovora koji je usledio od strane mladog reprezentativca Srbije. Sa desetoricom igrača u polju Šumadinci su odolevali sve do 85. minuta, kada je rezervista Mirko Ivanić preciznim udarcem sa ivice kaznenog prostora doneo gostima čitav plen.

Imao je strateg Radničkog 1923 Feđa Dudić dosta problema da skrpi tim za večerašnju utakmicu. Zbog povreda nije mogao da računa na dvojicu štopera, Slobodana Simovića i Besima Šerbečića, kao ni na najboljeg strelca “crvenih” u prethodne dve sezone Milutina Vidosavljevića, koga po svemu sudeći očekuje nešto duža pauza. U međuvremenu su se na povrede požalili i levi bek Tomislav Dadić, koji se ipak našao u startnoj postavi, ali nije mogao da izdrži svih devedeset minuta, kao i golman Marko Milošević, koga je večeras među stativama odmenio mladi reprezentativac Srbije Luka Lijeskić.

Umesto Milana Aleksića, koji je u međuvremenu ozvaničio svoj prelazak u engelski Sanderlend za rekordnih 3,7 miliona evra, što ujedno predstavlja i najveći transfer u istoriji ponosa Šumadije, mesto u startnoj postavi zauzeo je francuski internacionalac Darli Enlandu, koji je ostavio prilično dobar utisak, iako mu je ovo bila tek druga utakmica u dresu kragujevačkog kluba. Aleksiću je, pak, u znak zahvalnosti za sve što je učinio za kragujevački klub u proteklih godinu dana pred sam početak utakmice uručen uramljen dres sa brojem 70 da ga zauvek podseća na period karijere koji je proveo na “Čika Dači”.

LEP OPROŠTAJ: Novi član Sanderlenda dobio uramljen dres Radničkog za uspomenu

Malo toga smo videli u prvih dvadesetak minuta utakmice. Sve se uglavnom svodilo na taktičko nadmudrivanje između dva kaznena prostora, bez nekih većih uzbuđenja. Fudbalsku letargiju na stadionu kraj Despotovice prvi je prekinuo Koreanac Seol u 26. minutu solidnim pokušajem sa distance, da bi šest minuta kasnije debitant u redovima beogradskih “crveno-belih” Vanja Drkušić dobro zahvatio loptu glavom posle udarca iz ugla, ali ju je Lijeskić vrhovima prstiju skrenuo u korner.

Najbolju priliku u prvom delu utakmice gosti su propustili u 37. minutu. U šansi se našao Dalasio, koji se najpre lepo oslobodio Dadića, a onda tukao pravo pod prečku, ali se još jednom isprečio odlični Lijeskić. Znatno benigniji bio je pokušaj fudbalera iz Paname u 43. minutu, kada je sa dvadesetak metara šutirao pravo u čuvara mreže kragujevačkog tima.

Drugo poluvreme bilo je još siromašnije. Ako izuzmemo spornu situaciju iz 61. minuta, kada je Brazilac Evandro posle duela sa desnim bekom “crveno-belih” Ognjenom Mimovićem ostao na travi, nakon čega je čitava klupa Radničkog skočila na noge zahtevajući od sudije Ilića da dosudi kazneni udarac, ništa se zanimljivo nije dešavalo na terenu sve do tog famoznog 78. minuta i isključenja Gluščevića koje je odredilo epilog utakmice.

Brojčano nadjačan Radnički 1923 se herojski branio sve do 85. minuta, kada je Mirko Ivanić dobro odmernim udarcem sa ivice šesnaesterca primorao Lijeskića na kapitulaciju obezbedivši tako braniocu titule nova tri boda. Mogao je Senegalac Endiaje na isteku desetominutne nadoknade vremena da potvrdi pobedu “crveno-belih”, ali je promašio čitavu loptu.

Kragujevčanima i pored poraza ostaje za utehu to što su još jednom uspeli da namuče aktuelnog šampiona, koji po prikazanoj igri na stadionu u Gornjem Milanovcu nije zaslužio da se kući vrati sa celim plenom.

Šumadinci su ostali na učinku od sedam osvojenih bodova nakon sedam odigranih kola, a prvenstvenu trku nastavljaju za dve sedmice gostovanjem u zadnje vreme sve boljoj ekipi Mladosti iz Lučana.

RADNIČKI 1923 – CRVENA ZVEZDA 0:1 (0:0)