Zvezda opravdala ulogu favorita na „Čika Dači“

U velelepnom fudbalskom ambijentu stadiona “Čika Dača”, pred više od 8 000 posetilaca, fudbaleri Radničkog 1923 i Crvene zvezde podelili su megdan u utakmici 15. kola Linglong Super lige Srbije. Beogradski “crveno-beli” opravdali su epitet favorita i golovima Ivanića, Pavkova i Kataija slavili su sa 3:0 (2:0), ali se uprkos porazu igračima kragujevačkog tima nema mnogo šta zameriti, posebno kada je u pitanju voljni momenat.

Očekivalo se da će prvi međusobni duel fudbalera Radničkog 1923 i Crvene zvezde na “Čika Dači” nakon sedmogodišnje pauze probuditi veliko interesovanje kragujevačke publike. Tako je i bilo. S obzirom da je zbog poštovanja epidemioloških mera u prodaju pušten ograničen kontigent ulaznica, onda i ne čudi što se još tokom jučerašnjeg dana tražila karta više za današnju utakmicu.

U taboru kragujevačkog superligaša nije bilo bojazni pred duel sa šampionom Srbije. Štaviše, svi redom, od igrača pa do članova stručnog štaba, shvatili su ovu utakmicu kao priliku da se pred svojom publikom prikažu u najboljem svetlu protiv jedne ozbiljne ekipe evropskog kalibra.

U želji da svoju ekipu učini što je moguće fizički i atletski konkurentnijom beogradskom timu, šef struke “crvenih” Vladimir Radenković odlučio je da u startnu postavu uvrsti Uroša Arsenijevića i Andreju Ristića, dva mlada bisera iz omladinske škole kluba sa “Čika Dače”. Promena je bilo i u formaciji, pa je kragujevački tim posle dužeg vremena ponovo zaigrao sa trojicom igrača u zadnjoj liniji i sa dvojicom bočnih igrača ofanzivnih karakteristika.

Onako kako su to najavljivali, Kragujevčani su ušli u utakmicu – smelo, beskompromisno, otvorenog garda. To je u početnim minutima utakmice izazvalo blagu konfuziju kod igrača Zvezde, koji su u dosadašnjem delu prvenstva uglavnom nailazili na defanzivno orijentisane ekipe.

Već u 3. minutu Trifunović je posle prekida koji je izveo Varjačić pokušao da iznenadi Milana Borjana, ali je lopta završila pored gola.

Četiri minuta kasnije Varjačić je kao raketa protutnjao po desnoj strani, a zatim poslao povratnu loptu na ivicu peterca ka mladom Arsenijeviću, koga je u poslednjem momentu izblokirao Strahinja Eraković.

Neuhvatljivi Aleksandar Varjačić je svojim prodorima po desnoj strani zadavao probleme odbrani „crveno-belih“

“Crveno-beli” su prvi udarac ka golu Kragujevčana uputili u 12. minutu. Gejlor Kanga je odapeo strelu sa skoro četrdeset metara, ali je lopta prozviždala iznad prečke.

Vremenom su Beograđani uspeli da preuzmu terensku inicijativu i potisnu igrače Radničkog 1923 na njihovu polovinu terena, da bi u 18. minutu uz dosta sreće došli do vodećeg pogotka. Mirko Ivanić je razmenio dupli pas sa Milanom Pavkovom u visini kaznenog prostora kragujevačkog tima, a potom se odlučio na udarac. Lopta je na putu ka golu zakačila nekog od fudbalera u crvenim dresovima, promenila smer i prevarila Ognjena Lukića.

Kanga je u 28. minutu uputio još jedan “projektil” ka golu domaćina, ovoga puta sa dvadesetak metara iskosa sa leve strane, ali je lopta ponovo završila van okvira gola.

Usledili su potom pokušaji Ivanića i Kataija sa distance koji nisu zadali previše problema čuvaru mreže Radničkog 1923 Ognjenu Lukiću, da bi pred sam odlazak na odmor Pavkov iskoristio dobar centaršut Rodića sa leve strane i snažnim udarcem glavom sa više od deset metara zakucao loptu u gol kragujevačkog tima.

Tek što je počelo drugo poluvreme, “crveno-beli” su stigli i do trećeg pogotka na utakmici. Aleksandar Katai je iskoristio indolentnost u odbrani domaćeg tima i lukavim udarcem sa sedamnaest metara iznenadio Ognjena Lukića, koji je bezuspešno pokušao da interveniše.

Aleksandar Katai je svojim pogotkom u 49. minutu osgirao trijumf beogradskog tima

Nakon trećeg pogotka “crveno-belih” ritam igre je značajno opao. Domaćin je, čini se, zaigrao malo energičnije, ali osim pokušaja štopera Milanovića posle prekida u 53. minutu i udarca Stevana Kovačevića u 78. minutu koji je Borjan sa lakoćom zaustavio, nije došao u priliku da ozbiljnije ugrozi gol gostiju iz Beograda.

Na drugoj strani, “crveno-beli” rezervisti, Rišairo Živković i Petar Stanić, propustili su dve izgledne prilike da se upišu u listu strelaca i učine pobedu svog tima još ubedljivijom.

Šampion Srbije se ovim trijumfom iskupio za poraz u Surdulici pre četiri dana i nastavio poteru za vodećim Partizanom, dok su Kragujevčani doživeli svoj četvrti uzastopni prvenstveni neuspeh, posle koga su ostali na dvanaestom mestu superligaške tabele sa četrnaest sakupljenih bodova.

Pred izabranicima Vladimira Radenkovića su dve izuzetno bitne utakmice, koje mogu da ih izvade iz trenutnog ropca. Već u sredu “crvene” očekuje gostovanje niškom imenjaku u zaostaloj utakmici 13. kola, a odmah potom i duel sa ekipom lučanske Mladosti na “Čika Dači”.

RADENKOVIĆ: PRVI ZVEZDIN GOL ODREDIO DALJI TOK UTAKMICE

I pored velike želje i ogromnog entuzijazma, fudbaleri kragujevačkog superligaša nisu uspeli da izbegnu poraz u susretu sa aktuelnim šampionom Srbije, beogradskom Crvenom zvezdom.

Krenuli su Kragujevčani iznenađujuće dobro, pokazali zube “crveno-belima“ i par puta zapretili u uvodnih petnaestak minuta utakmice, ali ih je nesrećno primljen gol sasekao i okrenuo utakmicu u neželjenom pravcu.

– Mislim da smo kontrolisali utakmicu sve do tog nesrećno primljenog gola u 18. minutu, kada je lopta nakon šuta Ivanića promenila smer i završila u našoj mreži. Nakon toga je Zvezdin kvalitet došao do izražaja, postigli su još dva gola i rešili pitanje pobednika. Generalno, mogu da budem zadovoljan pristupom igrača i njihovim angažovanjem na terenu. Momci su zaista pružili svoj maksimum i mislim da možemo biti ponosni na njih. Idemo dalje, očekuju nas sada dve jako važne utakmice protiv niškog Radničkog u sredu i protiv Mladosti iz Lučana narednog vikenda na “Čika Dači”, gde ćemo pokušati da dođemo do važnih bodova – izjavio je šef struke Radničkog 1923 Vladimir Radenković, koji se posebno osvrnuo na današnji ambijent na stadionu “Čika Dača”:

– Jako mi je drago što sam na zapadnoj tribini imao priliku da vidim ljude koji su došli porodično da isprate ovu utakmicu. To je zapravo dokaz koliko ljudi iz Kragujevca vole fudbal i ja se iskreno nadam da će ovaj ambijent zaživeti i u ostalim fudbalskim centrima u unutrašnjosti Srbije
– dodao je Radenković.

Interesantno je da po završetku utakmice niko iz tabora Crvene zvezde nije našao za shodno da se obrati predstavnicima kragujevačkih medija, koji su uzaludno čekali na impresije iz redova pobednika. Ipak, strateg „crveno-belih“ Dejan Stanković je u kratkoj izjavi datoj Zvezdinoj klupskoj televiziji izneo svoje viđenje današnjeg susreta.

– Sve čestitke mojim momcima na današnjoj pobedi. Dobro smo se spremili za ovu utakmicu, odigrali perfektno svih devedeset minuta i pokazali da je onaj poraz u Surdulici bio sam jedan loš dan. Zahvalio bih se ovim putem našim navijačima na podršci. Dali su nam ogroman vetar u leđa u pravom trenutku – istakao je Stanković.

RADNIČKI 1923 – CRVENA ZVEZDA 0:3 (0:2)