Tomić pronašao ključ za surduličku bravu

Pogotkom kapitena Nemanje Tomića fudbaleri Radničkog 1923 došli su do sva tri boda u susretu sa Radnikom iz Surdulice na jesenjem oproštaju od svojih navijača – 1:0 (1:0). Današnja utakmica ostaće upamćena po prvom trijumfu “crvenih” u međusobnim duelima sa surduličkim timom, ali i po tome što se po prvi put u istoriji Super lige u ulozi glavnog delioca pravde našla jedna dama, Leskovčanka Jelena Cvetković.

Rezultatski imperativ, kao i izostanak nekolicine važnih igrača u oba tabora, uticali su na prilično skroman kvalitet današnje fudbalske predstave na stadionu “Čika Dača”. Šumadinci su i pored ne preterano sjajne igre uspeli da dođu do svog sedmog trijumfa u sezoni, kojim su osigurali mesto u gornjoj polovini tabele pred odlazak na zimsku pauzu.

Ako izuzmemo dve sporne situacije pred golom surduličkog tima, malo toga smo videli u prvih pola sata utakmice. Domaćin je uglavnom diktirao tempo igre i kontrolisao posed, ali nije uspevao da dođe do neke konkretnije prilike za gol. Na drugoj strani, gosti su formirali čvrst bedem na sredini terena, uz povremeni pritisak na igrače zadnje linije kragujevačkog tima, naročito kada je lopta bila u njihovom posedu.

Prva od dve pomenute sporne situacije, koja je mladu Leskovčanku Jelenu Cvetković stavila na ozbiljnu dilemu, dogodila se u 16. minutu, kada je nakon dobro izvedene kontre “crvenih” Andrija Milić klizećim startom zaustavio Damjana Krajišnika u gol šansi. Cvetkovićeva je u prvi mah pokazala na “belu tačku”, da bi nakon poziva iz VAR sobe i pregledavanja snimka sporne situacije odlučila da preinači prvobitnu odluku, čime je navukla na sebe gnev kragujevačke publike.

Samo šest minuta kasnije mlada Leskovčanka ponovo je bila na velikom iskušenju. I ovoga puta se Krajišnik našao u ulozi „žrtve“, kada je pokušao da iskoristi grešku tamnoputog Abubakara, ali ga je u toj nameri oštrim startom osujetio golman Radnika Vujanac. Tražili su igrači Radničkog 1923 kazneni udarac u ovoj situaciji, ali je Cvetkovićeva pokazala da se igra nastavi.

Taman kada su se uzavrele strasti na terenu malo primirile, usledila je odlična akcija Kragujevčana u 32. minutu, koja je rezultovala vodećim pogotkom. Veliki deo posla obavio je danas veoma zapaženi Damjan Krajišnik, koji je uspeo da „ukrade“ loptu Petroviću i doturi je do Čolovića, koji laserski preciznim pasom pronalazi usamljenog kapitena Tomića, kome nije bilo teško da sa desetak metara savlada nemoćnog Vujanca.

Laknulo je Kragujevčanima nakon vodećeg pogotka, zaigrali su mnogo rasterećenije, pa se činilo da će do kraja prvog poluvremena još neka lopta završiti u mreži surduličkog tima. To se, ipak, nije dogodilo, mada je Cvetinović u 41. minutu ozbiljno zapretio nakon kornera, ali je lopta nakon njegovog udarca glavom prohujala iznad prečke.

Gosti su prvu, ujedno i jedinu priliku u prvom poluvremenu, stvorili pred sam odlazak na pauzu, kada je posle jedne dubinske lopte pred gol Radničkog 1923 lukavi Danoski pokušao da iznenadi Lekovića, koji se odlično snašao u ovoj nimalo naivnoj situaciji.

Drugo poluvreme donosi mnogo bolje izdanje izabranika trenera Sime Krunića, koji su očigledno shvatili da nemaju šta da izgube, pa su zaigrali mnogo odvažnije u nastavku utakmice. Najbolji strelac Surduličana Miloš Spasić je u par navrata uspevao da umakne pažnji svojih čuvara, ali nije imao sreće sa završnicom.

Na drugoj strani, rezervista Dušan Stoljiković je samo par minuta po ulasku u igru imao kolosalnu priliku da razreši sve nedoumice oko pobednika današnje utakmice, ali je mu u odsudnom trenutku lopta “skliznula” sa noge.

Na kraju je ostalo 1:0 za “crvene”, koji su se ovim trijumfom učvrstili na osmoj poziciji prvenstvene tabele sa 25 osvojenih bodova, pet više u odnosu na devetoplasiranu Kolubaru, a tri manje od sedmoplasiranog Voždovca.

Jesenji deo sezone u Mocart Bet Superligi Srbije izabranici trenera Dejana Joksimovića zaključiće gostovanjem novosadskoj Vojvodini narednog vikenda.

JOKSIMOVIĆ: JAKO BITNA I NIMALO LAKA POBEDA

Misija je ispunjena. Kragujevački superligaš se minimalnim trijumfom nad surduličkim Radnikom, prvim u ne preterano dugačkoj predistoriji međusobnih odmeravanja snaga, na najbolji mogući način oprostio od svojih navijača u ovoj polusezoni i upisao tri vrlo vredna boda, koja mu garantuju ostanak među osam najbolje plasiranih ekipa na tabeli, bez obzira na ishod utakmice sa Vojvodinom u poslednjem jesenjem kolu.

Za razliku od Kragujevčana koji su svoj cilj ispunili, Surduličani su u srcu Šumadije doživeli dvanaesti poraz u prvenstvu, koji im je samo povećao strepnje kada je reč o opstanku u superligaškom društvu.

– Mislim da je ovo bila jedna borbena i ne preterano kvalitetna utakmica, u kojoj je Radnički zasluženo pobedio. Mi smo loše odigrali prvo poluvreme i primili jako jeftin gol posle kiksa jednog od naših odbrambenih igrača. U drugom poluvremenu smo krenuli na sve ili ništa, pokušali da dođemo do boda koji bi nam u trenutnoj situaciji mnogo značio, ali nažalost nismo uspeli u tome. Nemam mnogo toga da zamerim mojim igračima koji su dali svoj maksimum u ovom trenutku, ali to očigledno nije bilo dovoljno da izbegnemo poraz na današnjoj utakmici – poručio je trener Radnika Simo Krunić.

Mada su u ovom trenutku prikovani za dno tabele sa samo osam osvojenih bodova iz osamnaest odigranih kola, Surduličani ne gube nadu i veruju da će ipak izbeći najgori mogući scenario.

– Dosta je još utakmica ostalo do kraja sezone, a naš zaostatak za ekipama koje su ispred nas na tabeli iznosi svega pet bodova. Najbolje bi bilo da napravimo neku mini seriju dobrih rezultata, kao što je to, uostalom, učinio Radnički ove jeseni. Ukoliko ne podignemo nivo igre i ne dođemo do rezultatskog kontinuiteta, biće jako teško da opstanemo u ligi – smatra Krunić.

Šef struke kragujevačkog superligaša Dejan Joksimović smatra da je rezultatski pritisak učinio svoje, tako da njegova ekipa danas nije bila na onom nivou kao na prethodnih par mečeva, ali je uprkos tome uspela da dođe do dragocenih bodova.

– Složio bih se sa konstatacijom mog kolege Krunića da ovo nije bila baš preterano lepa utakmica za gledanje. Očigledno da je rezultatski pritisak učinio svoje. U svakom slučaju, bila je ovo jedna borbena, prava takmičarska utakmica. Mi smo kontrolisali igru u prvom poluvremenu, postigli taj vodeći gol i imali još jednu-dve povoljne situacije do odlaska na odmor. Radnik je u drugom poluvremenu izašao dosta visoko i stvorio nam određene probleme. Mi nismo uspeli da iskoristimo tu njihovu riskantniju igru i manjak igrača u defanzivi da dođemo do neke ozbiljnije prilike iz tranzicije. Sve u svemu, jako bitna i nimalo laka pobeda za nas. Kada je reč o ekipi Radnika, smatram da su od trenutka kada ih je preuzeo moj kolega Simo Krunić počeli da igraju mnogo bolje i siguran sam da će u nastavku prvenstva biti daleko konkurentniji i da će ostvariti svoje takmičarske ciljeve – sumirao je Joksimović utiske nakon još jedne pobede svog tima.

Kragujevčani su i na ovoj utakmici potvrdili činjenicu da su izrasli u jednu ozbiljnu, superligašku ekipu, koja je u stanju da uđe “u klinč” sa bilo kojim rivalom.

– Mi od prvog kola pokazujemo da smo jedna konkurentna ekipa, koja je u stanju da igra utakmice na veći broj golova, ali i da ima nešto zatvoreniji pristup kada to okolnosti nalažu. Trudićemo se da i u nastavku prvenstva funkcionišemo na sličan način i verujem da ćemo nastaviti da budemo “tvrd orah” za sve ekipe u superligaškoj konkurenciji – dodao je šef struke “crvenih”.

RADNIČKI 1923 – RADNIK 1:0 (1:0)