Tamiš produžio agoniju Kragujevčana

Košarkaši kragujevačkog Radničkog nisu uspeli da prekinu seriju poraza u Košarkaškoj ligi Srbije. Kragujevčani su u zaostalom susretu 14. kola protiv pančevačkog Tamiša u „SBB Jezeru“ doživeli i peti uzastopni neuspeh, čime su sebi zakomplikovali situaciju u pogledu opstanka u ligi – 81:88 (12:22, 19:11, 21:26, 29:29).

Bilo je ovo jedno od najslabijih napadačkih izdanja kragujevačkih košarkaša u tekućoj sezoni. Mada se očekivala reakcija ekipe trenera Igora Todorovića posle poraza od Novog Pazara prošlog vikenda, Radnički je i na ovom meču pokazao inferiornost u odnosu na protivnički tim, tako da su nakon Pazaraca, i Pančevci stigli da se „oslade“ u „SBB Jezeru“.

Već je sam početak utakmice nagovestio slabo napadačko izdanje Kragujevčana, koji su u uvodnih pet minuta susreta uspeli da ubace samo dva poena, za šta je u velikoj meri zaslužna i odlična odbrana košarkaša Tamiša. Pri tom su Šumadinci, čini se, prelako primali poene iz reketa, što je sve rezultovalo vođstvom gostiju iz Pančeva od 11:2. Kada se u finišu ove deonice razigrao Amerikanac u redovima Tamiša Brevin Pricl, razlika je poprimila i dvocifrene razmere (20:8).

Održavali su gosti dvocifrenu prednost sve negde do sredine naredne deonice, kada je kapiten Kragujevčana Raško Katić vezao šest poena i spustio svoj tim na „minus pet“ (26:21), da bi neposredno pred odlazak na petnaestominutni odmor Radnički prišao na svega „pola koša“ zaostatka (32:31).

Na samom startu treće deonice Šumadinci konačno dolaze do svog prvog vođstva na utakmici (35:33), koje nije predugo trajalo. Sredinom ove četvrtine razigrao se Nikola Vujović, koji je inicirao seriju Tamiša od 9:0 za 47:40 u 26. minutu. Pucali su Kragujevčani ćorcima u tim trenucima, nisu mogli ništa da pogode spolja, što su Pančevci iskoristili da stečenu prednost sačuvaju do kraja ove četvrtine, a zatim da je dodatno uvećaju na početku poslednjeg kvartala (62:52).

Uzalud su Šumadinci pokušavali da istope dvocifren zaostatak tokom završnog perioda igre. Kad god bi izgledalo da su na dobrom putu da ponovo uhvate rezultatski priključak, usledio bi odgovor sa druge strane. Na sve to nadovezao se i prilično neujednačen kriterijum suđenja koji nije išao na ruku Kragujevčanima, pa je tako Tamiš na kraju izašao kao pobednik iz ovog duela – 88:81.

Pančevački tim je do tek druge pobede u gostima ove sezone predvodio sjajni Amerikanac Brevin Pricl sa 23 poena. Kapiten Saša Radović ubacio je 15 poena i imao 8 asistencija, iskusni Ivan Smiljanić je dodao 14 poena, uz 8 skokova, Nikola Vujović je zastao na 13 postignutih poena, a dobru rolu imao je i Marko Pavićević, koji je ubacio 10 poena i imao 8 uhvaćenih lopti.

U poraženoj ekipi najbolji utisak ostavili su kapiten Raško Katić sa 23 poena i 13 skokova, i Matija Popović, koji je dodao još jedan dabl-dabl na svoj konto – 15 poena, 11 skokova. Andreja Stevanović je ovu utakmicu završio sa 19 postignutih poena i 8 skokova.

Treba napomenuti da se posle duže pauze zbog problema sa COVID-19 infekcijom, na parketu ponovo našao i plejmejker Filip Dumić, koji je za nešto više od trideset minuta ubacio 6 poena i podelio 7 asistencija.

Kapiten Tamiša Saša Radović smatra da se njegova ekipa na ovom gostovanju prikazala u pravom svetlu i da je u potpunosti zaslužila trijumf.

Zaista sjajna utakmica za nas. Mi smo u dosadašnjem delu sezone imali taj problem da na strani ne pružamo tako kvalitetne partije, kao što je to slučaj na našem parketu. Danas smo ušli veoma motivisano u utakmicu, odigrali u visokom ritmu svih četrdeset minuta, ubacili neke bitne šuteve i na kraju, po mom mišljenju, zasluženo odneli pobedu – konstatovao je kapiten Pančevaca.

Trener ekipe Tamiša Bojan Jovičić uputio je čestitke svojim igračima na odličnoj partiji, a ekipi Radničkog poželeo puno sreće u nastavku sezone.

Drago mi je što sam večeras video neke svoje prijatelje iz igračkih dana, koji sada vode ovu košarkašku priču u Kragujevcu, i ja im od srca želim da istraju na zacrtanom putu. Što se tiče same utakmice, mislim da smo mi malo rasterećenije ušli u ovaj meč u odnosu na Radnički. Uspeli smo da svedemo učinak Katića i Stevanovića na nekih pedeset odsto njihovih mogućnosti, zaustavili smo Radničkom šut za tri poena, koji im je jedno od jačih oružja, tako da sam u globalu zadovoljan viđenim. Malo nas je priznajem iznenadilo igranje Dumića, koji je inače sjajan momak i veliki borac, ali smo uspeli da se i na to adaptiramo i rešimo utakmicu u svoju korist. Pokazali smo konačno da znamo da igramo košarku i izvan svoje hale, i napravili pravu uvertiru za gostovanje u Novom Pazaru predstojećeg vikenda – prokomentarisao je trener pobedničke ekipe.

Radnički je ovim porazom, petim u nizu, dodatno produbio rezultatsku krizu koja traje od početka ove godine.

Težak period je iza nas. Ovo nam je peti poraz u prvenstvu i svakako da nismo računali na tako nešto. Jednostavno, nismo ispoštovali dogovor iz svlačionice i rezultat svega toga je još jedan poraz u nizu. Nemamo drugog izbora osim da zbijemo redove, nastavimo da treniramo još jačim intenzitetom i pokušamo da već na gostovanju u Aleksincu popravimo utisak – izjavio je mladi Nikola Veljović.

Treneru Radničkog Igoru Todoroviću ovaj poraz je prilično teško pao, što se moglo videti i po njegovom izlaganju na konferenciji za medije nakon utakmice.

Mislim da je bila ključna prva četvrtina, u kojoj smo dozvolili otvorene šuteve njihovom Amerikancu Priclu, koji je sve to iskažnjavao. Uspeli smo da se dignemo u drugoj četvrtini, da sustignemo zaostatak i preokrenemo rezultat u svoju korist na početku treće deonice, ali smo onda počeli da pravimo neshvatljive, maltene početničke greške. Ponovo smo imali veliki broj olako izgubljenih lopti, po čemu smo statistički jedna od vodećih ekipa u ligi. Nismo adekvatno reagovali u situacijama kada nam nije išlo u napadu, uzimali smo neke neshvatljive i nerezonske šuteve, kakvi su nedopustivi i na basketu ispred zgrade, a kamoli na jednoj takmičarskoj utakmici. Neophodna nam je reakcija nakon ovog poraza, videćemo da li će to biti neka vrsta kazni ili rezova u ekipi. Činjenica je da ne idemo u željenom pravcu i da to moramo pod hitno da promenimo – kategoričan je strateg Kragujevčana.

Todorović je istakao da je njegova ekipa sada dovedena u poziciju da se bori za opstanak, iako su ne tako davno stvari delovali znatno drugačije.

Mi smo ovim porazom od Tamiša sami sebe doveli u prilično tešku situaciji. Podsetiću da smo pre samo mesec dana bili na dobrom putu ka sredini tabele, uz mogućnost da se borimo i za gornji dom, a sada smo došli u poziciju da nam je realnost borba za opstanak – konstatovao je vidno razočarani Todorović.

Radnički se nakon ovog poraza nalazi na deobi jedanaeste pozicije na tabeli sa ekipom Dunava iz Starih Banovaca.

Kragujevčane u subotu očekuje novi takmičarski izazov na gostovanju ekipi Napretka iz Aleksinca, u utakmici 18. kola Košarkaške lige Srbije.

KK RADNIČKI – KK TAMIŠ  81:88 (12:22, 19:11, 21:26, 29:29)