Sreća okrenula leđa Kragujevčanima: Inđija slavila nakon penal serije

Fudbaleri Radničkog 1923 nisu uspeli da do kraja dosanjaju svoj san o povratku Super ligu Srbije. „Crvene“ je u finalu prvoligaškog baraža zaustavila Inđija i to posle penal serije. Кragujevčani su dobro započeli utakmicu i poveli golom Lukića, ali je domaćin u završnici prvog dela igre uspeo da dođe do izjednačenja. Kako do kraja regularnog dela utakmice nije bilo promene rezultata – 1:1 (1:1), pristupilo se izvođenju penala, gde su Inđijci bili precizniji i rezultatom 3:0, ukupno 4:1, obezbedili dvomeč sa četrnaestoplasiranom ekipom Super lige, Dinamom iz Vranja.

Utakmica između Inđije i Radničkog donela je svu draž fudbala – dinamičnu igru, sjajnu posetu na tribinama, rezultatsku neizvesnost i penal završnicu, posle koje su se radovale pristalice domaćeg tima. Ovaj praznik fudbala u Inđiji u velikoj meri su uveličali navijači Radničkog, „Crveni đavoli“, koji su u potpunosti ispunili zapadnu tribinu stadiona Inđije i omogućili igračima kragujevačkog tima da se osećaju kao da igraju na svom terenu. Pored toga, veliki broj Kragujevčana ispunio je i preostale dve tribine stadiona Inđije, tako da je ekipa Radničkog imala ogromnu podršku na ovom susretu.

Inđija je od samog starta delovala odlučnije i konkretnije na terenu, dok fudbaleri Radničkog nisu uspevali da povežu redove i stvore neku iole ozbiljniju šansu pred golom kapitena domaćeg tima Miloja Prekovića.

Fudbaleri Radničkog i Inđije pre početka utakmice

Prvi detalj vredan pažnje na utakmici dogodio se u 6. minutu, kada je nakon centaršuta sa leve strane Dimitrijević pokušao da uputi udarac ka golu Radničkog, ali se isprečio Zdravković i glavom izbacio loptu iz peterca svog tima.

Samo minut kasnije agilni Bastajić je pronašao prostor za udarac i sa ivice šesnaesterca gađao bliži ugao golmana Raičevića, koji je dobro reagovao i sprečio da lopta završi u njegovoj mreži.

U 8. minutu kolosalna prilika za Inđijce. Bastajić je proigrao Dimitrova, koji je zašao iza leđa odbrane Radničkog i izbio pred Raičevića, ali je usledila katastrofalna završnica „desetke“ Inđije.

Srdjan Dimitrov (10) zadavao je dosta problema odbrani Radnickog tokom svih 90 minuta

Lepu poziciju da ugrozi golmana Inđije Prekovića imao je Kovačević u 17. minutu iz slobodnog udarca sa nekih 18-19 metara od gola domaće ekipe, međutim, nije uspeo da prebaci živi zid.

Isti igrač je u 20. minutu uputio prvi udarac u okvir gola Inđije, ali bio je to lak plen za Prekovića. Beležimo potom i slab pokušaj Dimitrijevića, koji je završio daleko van okvira gola Radničkog.

A onda je došao 23. minut, kada se Lukić prilikom pokušaja centaršuta sa desne strane okliznuo, a lopta u nekom čudnom luku završila iza leđa Prekovića – 0:1 za Radnički. Šok i neverica za simpatizere domaćeg tima, a velika radost za pristalice Kragujevčana.

Jovan Lukić, strelac vodećeg gola za Kragujevčane

„Zeleno-beli“ su ipak uspeli da se oporave od ovog udarca i u finišu prvog dela susreta dođu do izjednačenja. Prvo je Veličković iz izgledne pozicije sa nekih osam metara prebacio gol, da bi u 41. minutu Banjac poslao dubinsku loptu u šesnaesterac Radničkog, Dimitrov je bio brži od Raičevića, zaobišao ga i iskosa sa desne strane poslao loptu u nebranjenu mrežu za rezultatsko poravnanje – 1:1.

Tražili su potom domaći od sudije Simovića da pokaže na belu tačku u 44. minutu nakon pada Bastajića u kaznenom prostoru Kragujevčana, ali je glavni arbitar iz Lovćenca, koji je vrlo dobro vodio ovu utakmicu, samo odmahnuo rukom.

Poslednju priliku u prvom delu susreta imao je Dimitrijević, koji je „uhvatio“ volej sa ivice šesnaesterca, ali je bio prilično neprecizan, tako da se na odmor otišlo sa rezultatskim egalom – 1:1.

Treba napomenuti da je u samom finišu prvog poluvremena Jovan Lukić povredio ruku, zbog čega je trener Nikolić bio prinuđen da napravi prvu prinudnu izmenu na utakmici.

Osokoljeni izjednačujućim pogotkom Dimitrova, fudbaleri Inđije su u nastavku susreta krenuli još odlučnije u nameri da dođu do potpunog preokreta.

Detalj iz drugog poluvremena

Bastajić je u 48. minutu uputio jak, ali neprecizan udarac sa nekih 18 metara, da bi u 55. minutu na drugoj strani uzvratio Todorović, koji se najpre lepim driblingom oslobodio čuvara, a onda šutirao sa 11-12 metara iskosa sa leve strane pored gola.

Beležimo potom snažan udarac Anđelkovića sa distance van okvira gola, a potom je Bastajić još jednom pokušao da iscenira jedanaesterac, zbog čega je od sudije Simovića „nagrađen“ žutim kartonom.

Bilo je opasno pred golom Radničkog u 81. minutu, lopta je na kraju „rikošetirala“ do Dimitrova, koji je sa dvadesetaк metara šutirao snažno po zemlji, ali nije uspeo da iznenadi dobro postavljenog Lazara Raičevića.

Najbolju priliku u drugom poluvremenu „crveni“ su propustili u 86. minutu, kada je Žerađanin uspeo da se „provuče“ pored trojice protivničkih igrača, a onda uputio loptu na ivicu peterca, gde Todorović nije uspeo da je „zakači“. U nastavku je Đorđević pokušao da uradi nešto više, ali je odbrana Inđije stigla da reaguje i otkloni opasnost pred svojim golom.

Željko Žerađanin je inicirao najbolju šansu Radničkog u drugom poluvremenu

Poslednju priliku na utakmici imali su „zeleno-beli“ preko Dimitrova, čiji je udarac sa 17 metara uspeo da neutrališe Raičević.

Pošto nakon regularnih 90 minuta nije bilo pobednika, pristupilo se izvođenju penala.

Prvi penal izveo je strelac izjednačujućeg gola za Inđiju Srđan Dimitrov, koji je prebacio okvir gola, tako da je ekipa trenera Nikolića na samom startu došla do ogromne psihološke prednosti. Ponadali su se navijači Radničkog reprizi scenarija iz susreta sa Metalcem pre osam dana, međutim…

Todorović je bio izvođač penala u prvoj seriji za Radnički. Gađao je mladi fudbaler kragujevačkog tima donji levi ugao, ali je Preković uspeo da pročita njegovu nameru i zaustavi udarac.

Nakon prve penal serije, u kojoj su izvođači oba tima bili neprecizni, prvi izvođač u drugoj seriji bio je Milijan Ilić, koji je poslao Raičevića u jednu, a loptu u drugu stranu za vođstvo Inđije od 1:0.

Drugi izvođač penala za Radnički bio je Stevan Kovačević, čiji je udarac sa 11 metara zaustavila prečka.

Za Inđiju je u trećoj seriji šutirao Rogač, koji je bio precizan, uprkos tome što je Raičević pogodio stranu u koju će fudbaler Inđije šutirati, dok na drugoj strani Stefan Grbović nije imao sreće, pošto je pogodio stativu.

Tako je Inđija došla na korak od konačnog trijumfa. Bilo je potrebno samo da Aleksa Andrejić bude precizan u četvrtoj seriji, što se i dogodilo, tako da su domaći na kraju slavili u penal seriji sa 3:0, a ukupnim rezultatom 4:1, čime su stekli pravo da se kroz dvomeč sa Dinamom iz Vranja bore za plasman u elitu.

Fudbaleri Radničkog nisu imali sreće u penal seriji

INĐIJA – RADNIČKI 1923 1:1 (1:1) (penalima 3:0)

INĐIJA
Stadion:
Gradski
Gledalaca: 3500
Sudija: Novak Simović (Lovćenac)
Pomoćnici: Svetozar Živin (Novi Sad), Dejan Potočan (Vršac)
Strelci: Dimitrov u 41. minutu za Inđiju, a Lukić u 23. minut za Radnički 1923
Penali: Ilić, Rogač i Andrejić za Inđiju
Žuti kartoni: Veličković, Dimitrijević, Bastajić (Inđija), Miljuš, Grbović (Radnički 1923)

INĐIJA: Preković Veličković (od 87. minuta Bosančić), Dimitrijević, Dimitrov, Ilić, Bastajić (od 83. minuta Andrejić), Banjac (od 71. minuta Vraštanović), Anđelković, Rogač, Bađi, Vidić.

RADNIČKI 1923: Raičević, Varjačić, Miljuš, Zdravković, Petrović, Grbović, Kovačević, Lukić (od 45. minuta Žerađanin), Todorović, Vujasin, Đorđević (od 90. minuta Maksimović).

I pored ovakvog epiloga susreta u Inđiji, treba još jednom podvući činjenicu da je ova ekipa Radničkog napravila veliki rezultatski uspeh i samim plasmanom u baraž. Ovi momci su zaslužni što je Kragujevčane u proteklih mesec dana drmala superligaška euforija, što su svojim igrama i rezultatima uspeli da okupe preko 8000 ljudi na „Čika Dači“ protiv Metalca i što su svojim primerom pokazali nekim budućim klupskim generacijama sa kakvim žarom se treba boriti za dres Radničkog.

Zbog svega toga igrači Radničkog su na kraju fudbalske predstave u Inđiji dobili aplauze i reči podrške od svojih navijača „Crvenih đavola“, što je gest koji zaslužuje svako divljenje.

PONOSAN NA SVOJ TIM: Dejan Nikolić

I trener Dejan Nikolić, čovek koji je predvodio ovu ekipu kroz sva takmičarska iskušenja ove sezone, imao je po završetku utakmice samo reči hvale za svoje igrače.

– Pred početak sezone retko ko je verovao da možemo do baraža. Mi smo demantovali sve te skeptike i ja samo mogu da čestitam mojim igračima na svemu štu su učinili ove sezone. Ja sam im još pre početka utakmice rekao da smo mi pobednici, ma kakav rezultat bio na kraju. Oni treba da budu svesni toga kakav su uspeh napravili, bez obzira što nismo prošli dalje. Sigurno da ova ekipa Radničkog može mnogo više i ubeđen sam da će, uz neku dodatnu selekciju, uspeti da konkuriše za Super ligu i naredne sezone. – rekao je strateg „crvenih“.

Tako je završena ova duga i naporna sezona za fudbalere kluba sa „Čika Dače“, koji, kada se podvuče crta, mogu biti zadovoljni ostvarenim učinkom. Za nešto više nedostajalo sportske sreće, ali ko zna, možda se sve ovo vrati jednog dana, kada to bude još potrebnije.